בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
בארץ 
הילדים שותים עד דלא ידע 

הילדים שותים עד דלא ידע

 
בארץ |
 
איליה ירוחימוביץ`

חתן בר מצווה מנתניה השתכר במהלך האירוע עד אובדן הכרה והובהל לבית חולים. יומיים לפני כן נמצא ילד שיכור בן 13 ללא הכרה במרתף בקרית אונו • האם מדובר בתופעה? פראמדיק במד"א מספר על ילדים שיכורים שמסרבים לקבל טיפול, רופאה בבית חולים מדברת על הסכנות, ומנכ"ל המועצה לשלום הילד טוען: לממשלה לא אכפת

 
 
 
 
 
 
 
 
 
נדמה כי תופעת הילדים מתחת לגיל 18 שרוכשים אלכוהול ומשתכרים מקבלת לאחרונה מימדים חדשים, אותם לא הכרנו בעבר. בשבת נמצא ילד בן 13 כשהוא מחוסר הכרה במחסן בקרית אונו, אחרי ששתה כמות גדולה של אלכוהול, לקה בהיפותרמיה (תת-חום, א"י), ופונה במצב קשה לבית החולים "שיבא" בתל השומר.
 
"לפעמים מדובר גם בילדים בני 12-10" (אילוסטרציה: flickr, tostadophoto)
 "לפעמים מדובר גם בילדים בני 12-10" (אילוסטרציה: flickr, tostadophoto)   
אולם, מסתבר כי לא תמיד צריך מרתף כדי להתחבא מהמבוגרים וליהנות מהפרי האסור. ילד בן 13, שחגג את בר המצווה שלו באחד מאולמות האירועים בנתניה בלילה שבין רביעי חמישי בשבוע שעבר, השתכר במהלך האירוע, איבד את הכרתו והובהל על-ידי בני משפחתו במצב קשה לבית החולים "לניאדו" בעיר.

"בבדיקות הדם שבוצעו בילד נמצאה רמת אלכוהול גבוהה וחום גופו של הילד היה במצב היפותרמיה", סיפרה לנענע 10 סגנית מנהל מחלקת הילדים בלניאדו, ד"ר נחמה שרון. "לאחר טיפול, מצבו של הילד התייצב, והוא שוחרר לביתו.

"המקרה הזה היה חריג, כיוון שבדרך כלל מדובר בנערים ונערות שמשתכרים עם בני גילם, וכאן מדובר היה באירוע בו היתה נוכחות של אנשים מבוגרים", אומרת שרון, ומוסיפה כי על-פי פרסומים שונים בעיתונות הרפואית בארץ ובעולם תופעת ההשתכרות בקרב קטינים עלתה לאחרונה באחוזים ניכרים. "אנחנו רואים כמה מקרים כאלה מדי חודש אצלנו בבית החולים, ולא תמיד מדובר בנערים לקראת גיל 18, אלא גם בילדים בני 12-10".
 

מסרבים להתפנות ומסכנים את עצמם

 
במד"א מכירים היטב את התופעה ואת העלייה בהיקפה, ומספרים על הבעייתיות הקיימת בטיפול באותם הקטינים בשטח. "מי שמדווח בדרך כלל על אותם הקטינים השיכורים למוקד הם עוברי אורח אקראיים", מספר לנענע 10 פראמדיק צעיר העובד באזור המרכז, "אבל אותם הקטינים עצמם מקשים על הטיפול בהם ובדרך כלל מסרבים להתפנות".

לדברי הפראמדיק, הסיבה לכך היא הפחד של הקטינים שהוריהם יגלו על מעשיהם, כיוון שמד"א מחוייב לדווח על קריאות מסוג זה למשטרה, שמצידה מערבת מיד את ההורים. "תחשוב שבתור ילד בן 13 מגיע אליך אמבולנס כשאתה שיכור באמצע הרחוב. מבוגרים לא רוצים להתפנות במצב כזה, אז על אחת כמה וכמה ילדים. הם מבינים שהם שיכורים, אבל לא מבינים עד כמה מצבם באותו הרגע חמור. מה שמניע אותם זה הפחד מההורים".

אנשי הצוותים של מד"א נתקלים באותם הרגעים בבעיה מוסרית. "מצד אנחנו לא יכולים להכריח את הקטינים לעלות על האמבולנס", מספר הפראמדיק, "אך מצד שני אנחנו יודעים שהמצב חמור ומצריך פינוי דחוף לבית חולים. הדבר היחיד שנותר לנו לעשות הוא לדבר עם אותם הילדים בגובה העיניים ולנסות לשכנע אותם להתפנות. במקרים בהם אנו רואים שישנה סכנה ממשית לבריאותו של הקטין, לא נותר לנו אלא לערב את המשטרה".
 
 
מפחדים מההורים ולא עולים לאמבולנס (אילוסטרציה: flickr, icanteachyouhowotodoi-t)
 מפחדים מההורים ולא עולים לאמבולנס (אילוסטרציה: flickr, icanteachyouhowotodoi-t)   
ד"ר נחמה שרון מדגישה, כי קבלת טיפול רפואי במקרים מסוג זה הינה חשובה, כיוון שהשתכרות בקרב קטינים יכולה אמנם להסתיים לרוב רק בנזק קצר טווח וחולף, אך יכולה להגיע גם עד כדי מוות. "במצבים של שכרות רמת הסוכר בדם יורדת לערכים מאד נמוכים, מה שגורם לנזק נוירולוגי כגון פירכוסים או איבוד הכרה - נזק שעלול להיות בלתי הפיך", היא מסבירה.

"ילדים שמשתכרים נוטים להקיא, וכשרמת האלכוהול בדם גבוהה - הם מגיעים לעיתים לעירפול חושים עד כדי איבוד הכרה ושואפים את הקיא לריאות, מה שיכול לגרום למוות. בנוסף, הילדים מפתחים היפותרמיה, שגם היא לכשעצמה יכולה לגרום לאיבוד הכרה ומוות".
 

"לא יכול להיות שהממשלה לא עושה כלום"

הנתונים הסטטיסטיים האחרונים של המועצה לשלום הילד בעניין צריכת אלכוהול בקרב קטינים מתייחסים לשנת 2005. 61 אחוזים מבני הנוער הלומדים במוסדות החינוך הממלכתיים, 53 אחוזים מבני הנוער הלומדים במוסדות החינוך הדתיים-ממלכתיים ו-52 אחוזים מבני הנוער הלומדים במוסדות מקצועיים של משרד התמ"ת, דיווחו כי הם צורכים אלכוהול. אלופי צריכת האלכוהול הם אגב בני נוער חרדים שלא משתייכים לשום מסגרת, אצלם אחוז צורכי האלכוהול מגיע ל-82.4.
 
"אין ספק שהנתונים של 2005 מדאיגים, אבל לפי אינדיקציה שיש לנו מהשטח – מרופאים בחדרי המיון ומפעילים שעובדים עם נוער - בשנה-שנתיים האחרונות חלה החמרה משמעותית", מספר לנענע 10 מנכ"ל המועצה לשלום הילד, ד"ר יצחק קדמן. ההחמרה, לדבריו, מורכבת משלושה פרמטרים עיקריים: היקף הילדים המעורבים בשתייה לא מבוקרת, עלייה בכמות השתייה וירידה דרסטית בגיל הילדים המשתכרים.

קדמן יודע לספר, כי למרות הנתונים הקשים, לא נעשה עד היום כל מאמץ ברמה הארצית כדי לטפל בבעיה. לכן, ב-18 בנובמבר הוא שלח מכתב למנכ"ל משרד ראש הממשלה בדרישה להקים צוות עבודה בין-משרדי בכיר למיגור התופעה. "רק מאמץ מרוכז של כמה משרדי ממשלה יכול להביא לשינוי", הוא אומר.

"לא יכול להיות שאין שום קמפיין שיסביר לילדים ובני הנוער את הסכנות שבשתיית אלכוהול", אומר קדמן, ומספר כי קמפיין דומה שנעשה בישראל בעניין העישון דווקא הוכתר כהצלחה. "יש לגייס למערך ההסברה מנהיגי דעת קהל – זמרים, ספורטאים – כדי שיוכלו להשפיע על הילדים".

מעבר לכך, מציע קדמן לשנות את החקיקה: להחיל אחריות פלילית על בגירים שרוכשים אלכוהול עבור קטינים; לשנות את חוק הנוער – טיפול והשגחה, כך שניתן יהיה להפעיל טיפול בסמכות על קטינים גם נגד רצונם; וכן להחמיר בענישת קטינים שעברו עבירות פליליות תחת השפעת אלכוהול – מה שמשמש נכון להיום, למרבה ההפתעה, דווקא כגורם המקל על העונשים.

כל שנותר הוא לחכות ולראות הוא האם הממשלה תרים את הכפפה, או שמא נמשיך לקרוא בעיתונים ובאתרי האינטרנט על עוד ילדים שהגיעו לטיפול נמרץ במצב קשה בגלל שתייה מופרזת.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by