בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
זהירות חתולים בדרך 

זהירות חתולים בדרך

 
 
יורם שורק

למה אחרי כל כך הרבה שנות קיום חתולים עדיין לא למדו לחיות עם מכוניות? למה הם שונאים לשחות? האם הם באמת יודעים שהם הולכים למות וכמובן לשאלת מיליון הדולר - זה נכון שחתולים תמיד נופלים על הרגליים? יורמים יודעים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
הטור שהוקדש לנביחות כלבים הביא באופן בלתי צפוי למטר שאלות על חתולים.
איתי שואל: איך אלפי שנות אבולוציה לא עזרו לחתול להביט ימינה ושמאלה לפני חציית הכביש?

קודם כל, מכוניות משייטות בכבישים רק כ-100 שנים, כלומר 20-30 דורות חתוליים, הרבה פחות ממה שנדרש לאבולוציה כדי לפעול. ובכל זאת, למה חיה זריזה וערנית כחתול מרפדת את שולי הכבישים?
 
לא כל החתולים שונאים מים. חתול ואן תורכי (צילום: sxc)
 לא כל החתולים שונאים מים. חתול ואן תורכי (צילום: sxc)   
אף אחד לא סופר את החתולים הדרוסים בארצנו, אך בארה"ב חובבת הסטטיסטיקה היה מי שהעריך את מספר החתולים הנדרסים ב-5.4 מיליון בשנה. זאת לעומת קצת יותר ממיליון כלבים - תוצאה משונה בהתחשב בכך שיש יותר כלבים מחתולים. רוב הכלבים נדרסים כאשר הם פורצים לכביש במרוצתם אחר כדור, חתול, או כלב אחר ואירועים כאלה עשויים להתרחש בכל שעות היום. חתולים הם יצורים שקולים, וגם כשהם רודפים או נמלטים הם מחשבים את דרכם. מעט מאוד חתולים יפרצו סתם כך לכביש סואן בצהרי היום כמו כלבים. רובם המכריע של החתולים נדרסים בלילה, אך הסיבה אינה חוסר זהירות אלא פשוט בלבול - החתול עוקב אחר אור פנסי המכונית וכשאלומת האור חולפת הוא נכנס ונדרס על ידי המכונית הנעה כמה מטרים אחריה.

דוד שואל: למה חתולים שונאים מים?

לא כל החתולים שונאים מים. במשפחת החתולים ניתן להבחין בין מינים שמוצאם באזורים הטרופיים - אריות, נמרים, יגוארים וחבריהם שנהנים לטבול במים, לעומת חתולים צפוניים דוגמת נמר השלג והפומה הנרתעים ממים. אבל שאלתך, דוד, מתייחסת מן הסתם לחתול הבית סרבן השמפו. גם בין חתולי הבית ניתן למצוא אוהבי מים - סביב אגם ואן בתורכיה התפתח זן של חתולי בית חובבי שחיה. כאשר מגדלים חתולי ואן בבתים סגורים, הם מגלים משיכה למקווי מים ביתיים, כדוגמת אסלת השירותים.

אז למה החתול לא אוהב מקלחת? החתול הוא יצור עצמאי וגאה. גם אם הוא מוכן להירטב הוא לא מרשה שירטיבו אותו. מקלחת עבור חתול היא חוויה מפחידה ומכאיבה. חתולים אינם אוהבים שינויים פתאומיים ובלתי צפויים והאמבטיה, כמו הביקור אצל הווטרינר, היא שינוי כפוי, פתאומי ולא סימפטי. קולות המים הזורמים לכיור מאיימים ומים הנכנסים לאוזניים ולעיניים מכאיבים לחתול. בנוסף, עורו של החתול מבודד היטב על ידי פרווה אטומה למים. גם כשחתול נרטב בגשם העור נשאר בדר כלל יבש, וסביבו כרית של אויר חמים יחסית. זרם המקלחת פוגע ישירות בעור, תחושה לא מוכרת ולא נעימה לחתול, וחתול מאויים וסובל דינו שיהיה גם לא חברותי.
 
 חוק הבארים הביא את בלייני הארץ לשפל חדש. כשהחברים יוצאים החוצה לעשן, כל שנשאר למבלים שאינם מעשנים להרהר מעל כוסות הבירה שלהם בעניינים שברומו של עולם.
נ"מ שואל : למה אף פעם לא שמים משקאות אלכוהוליים בבקבוקים מפלסטיק?

בקבוק הפלסטיק המשמש לשיווק מים מינרלים, קוקה קולה ושאר משקאות הוא כלי קיבול כמעט אידיאלי. החומר ממנו עשוי הבקבוק נקרא פוליאתילן טרפטלאט, או בשמו האנגלי המקוצר PET. הוא קל משקל, בלתי שביר, שקוף, קל להתאים לו פקק מתברג, כך שניתן לשתות חצי בקבוק ולפקוק מחדש.

לכתבה המלאה 
נועה שואלת: האם זה נכון שחתולים אף פעם לא מתים בבית, אלא עוזבים אותו לשם כך? אם כן, למה? ואיך הם יודעים מתי ימותו?

לפחות בכל הנוגע לחתולים נדרסים את צודקת - תצפית פשוטה מגלה שהם מעדיפים תמיד לעשות זאת מחוץ לבית. בואי לא ניסחף, החתול הוא אכן חיה אינטליגנטית, אבל בכל זאת רק חיה. המוות הוא מושג מופשט שאין סיבה להניח שהוא ידוע להולכים על ארבע. חתול חולה יעדיף להתבודד ואם פינת ההתבודדות נמצאת בחצר והמחלה רצינית מספיק הוא ימות במחבוא.

חתולים, לפי עדותם של ווטרינרים, מסווים היטב את מחלותיהם ולעיתים הבעלים לא יודע את חומרת מצבו הבריאותי של החתול עד שהוא "נעלם כדי למות". חתולים לא מתחשבים בנו במיוחד בחייהם ואין סיבה שיתחילו לחוס על רגשותינו דווקא בעת גסיסתם.

ס': זה נכון שחתולים תמיד נופלים על הרגליים? איך זה קורה?

החתולים מטפסים די הרבה ולאבולוציה היה די זמן ללמד אותם לצאת בשלום מנפילות. ככלל, חיות קטנות עמידות יותר לנפילה. אבי הפיזיקה, גלילאו גלילאי, הבחין כבר לפני כ-400 שנים ש "סוס הנופל מגובה 3 או 4 רגליים ישבור את עצמותיו, בעוד שכלב הנופל מגובה זהה לא ייפגע. באופן דומה לא יפגע חתול הנופל מגובה 10 רגליים, חגב מראש מגדל או נמלה מהירח".

מי שלמד פיזיקה בתיכון שמע שבנפילה חופשית הגוף נע בתאוצה קבועה, כלומר המהירות גדלה ככל שנופלים ממקום גבוה יותר ומשך הנפילה ארוך יותר. הבעיה היא שספרי הלימוד משקרים - התנגדות האוויר עולה עם מהירות הנפילה והיא משמעותית ככל שהגוף קטן יותר, כך שיש יותר שטח לאוויר לפעול עליו לכל יחידת מסה. חתולים הם קטנים, ולכן יגיעו למהירות סופית די מהר. חתול שייפול מגובה 20 מטרים יפגע בקרקע בערך באותה מהירות של חתול שנופל מגובה 10 מטרים. ובכל זאת, גם המהירות הסופית של נפילת החתול תספיק לרוצץ את גולגלתו אם ייפול על הראש. החתול צריך לתמרן עצמו באוויר כך שהמכה תיבלם באופן יעיל על ארבעת כפותיו. הבעיה היא שכאשר החתול באוויר לא פועל עליו שום כוח שיוכל לסובב אותו למצב נחיתה.
 
 
 
חוקי הפיזיקה אכזריים - גוף שלא פועל עליו כוח חיצוני לא יסתובב. על החתול מוטלת, לכן, משימה קשה הדומה קצת למטלה בה עמד הברון מינכהאוזן שחילץ עצמו מהביצה על ידי משיכת שערות ראשו: לסובב את עצמו למצב נחיתה תוך שניות ספורות כשלרשותו רק תנועות פיתול. חידת התמרון האווירי של החתול הוסברה בקווים כללים על ידי Lecornu בשנת 1894, אך פרטי הפעלול הזה נחשפו רק בשנים האחרונות . חתול הנופל כשגבו מופנה למטה ורגליו כלפי מעלה מתחיל את התמרון על ידי סיבוב של פלג גופו הקדמי, כשהרגליים הקדמיות צמודות לגוף. חלק הגוף האחורי אינו משתתף בסיבוב הזה והרגליים האחוריות פשוטות לצדדים.

העיקרון הפיזיקאלי פשוט - התנע הזוויתי, כלומר מרחק של נקודה מציר הסיבוב כפול מהירות הסיבוב שלה נשמר קבוע. לכן ככל שחלק הגוף מכווץ יותר לכיוון ציר הסיבוב (לאורך עמוד השדרה) הוא יסתובב מהר יותר. אם זה נשמע מסובך, חישבו על מחליקים על הקרח המגדילים את מהירות הסחרור שלהם כשידיהם צמודות לגופם ומאטים כאשר הם פורשים ידיים לצדדים. כאשר החתול מתקרב לקרקע הוא פושט את רגליו הקדמיות - כך נעצר סיבוב חלקו הקדמי של הגוף, הרגליים האחוריות מתקפלות והסיבוב עובר לחלק הגוף האחורי שמשלים את חצי הסיבוב שלו.

החתול מצליח להזיז חלקי גוף בנפרד מחלקים אחרים בשל הגמישות הרבה של עמוד השדרה שלו, בו החוליות מופרדות זו מזו בסחוס אלסטי במיוחד, ומשום שאין לו עצם בריח לחבר את הכתפיים. אבל לא תמיד החתול יוצא בשלום - לוקח זמן לחתול להגיע למצב נחיתה בטוח ודווקא חתול שנופל מגובה נמוך מדי עשוי להיפצע באופן חמור יותר מחתול שנופל מגובה רב ומספיק להשלים את ההיפוך האווירי. איבר שיווי משקל משוכלל במיוחד באוזן הפנימית מסייע לחתול לדעת את נטיית גופו ביחס לאדמה במשך הנפילה - מידע החיוני לנחיתה מדויקת.

עלתה בדעתכם שאלה מעניינת, מסקרנת, מוזרה, הזויה או מצחיקה? פורום "לכל שאלה תשובה" מחכה לה. ניתן גם לשלוח ל-ysorek@gmail.com

לקבלת עדכונים ב-RSS על כל מדורי נענע אקטואליה, העתיקו את הלינק המצורף:
http://rss.nana10.co.il/?s=126&Cat=10576

להסבר על RSS
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by