בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
מפזרים את מסך העשן 

מפזרים את מסך העשן

 
 
עינת בר

בעקבות הנתונים על פגיעה בהכנסות בשל חוק העישון מתלוננים בעלי עסקים רבים כי אינם זוכים לסיוע של הרשויות באכיפתו. יוזם החוק, גלעד ארדן: "אני מבין את המרמור של המעשנים, אבל ישראל לא יכולה להיות המדינה היחידה בעולם שלא תתרום להפחתת הזיהום במרחב הציבורי"

 
 
 
 
 
 
 
 
 
נתוני הסקר שערך מכון המחקר "מותגים" הנוגעים לירידה בעישון ולפגיעה בהכנסות בתי עסק ומקומות בילוי – עוררו תגובות שונות בין מובילי החוק ובעלי העסקים: "הרשויות המוניציפליות לא עושות את תפקידן" – מתלונן מנכ"ל איגוד הברים והמסעדות.
 
"איפה עובר הגבול של אחריות בעל עסק?" (אילוסטרציה: SXC)
 "איפה עובר הגבול של אחריות בעל עסק?" (אילוסטרציה: SXC)   
אמנם בעקבות החלת חוק העישון במקומות ציבוריים, נרשמת לאחרונה בבתי הקפה, במסעדות ובברים נוכחות דלה יותר של מבקרים, אבל בעלי העסקים, ברובם, עדיין תומכים בחוק ויחד עם זאת מתלוננים על היעדר סיוע של הרשויות בנוגע לאכיפה: "אנחנו לא מתנגדים לחקיקה של חוק עישון במקומות ציבוריים. השאלה הנשאלת היא עד איפה עובר הגבול של אחריות בעל עסק ותפקידו בנושא של אכיפת חוקים מול התפקיד שלנו להיות שומרים של חוקים שלא באחריותינו. איפה הרשות המוניציפלית? כרגע רק במקרים בודדים, חלק קטן מאוד מהעיריות נענות לתפקידן ואותן אף אחד לא תובע ולא מבקר." – אומר רונן ארדיטי, מנכ"ל איגוד הברים והמסעדות ומוסיף : "חלק מתרבות הבילוי קשורה בעישון. במקומות מסוימים, בעיקר בבתי-קפה, הנושא של לשתות קפה ולעשן סיגריה, קורה כמעט במשפט אחד; כמעט אי אפשר רק קפה בלי סיגריה, למי שמעשן, אז יש אנשים שמעדיפים לא לשבת בבתי קפה. אני מכיר עסקים שזה השפיע עליהם".

גם יוזמי החוק מביעים שביעות רצון מממצאי הסקר: "החוק גרם לכך ש-51 אחוז אומרים שהם מעשנים פחות, זהו הישג עצום. העישון גורם לתמותה של כעשרת אלפים בני אדם בשנה בישראל. אם נחסוך רק עשירית, כלומר פחות 1000 איש, עשינו את שלנו. בתאונות דרכים מתים כ-450 איש בשנה. אם על-ידי החוק הזה לבד אנחנו חסכנו כפליים מסך כל ההרוגים בתאונות דרכים בישראל, עשינו משהו נפלא" - אומר עו"ד עמוס האוזנר, יו"ר המועצה הישראלית למניעת עישון ומדגיש את חשיבות אכיפת החוק: "הלא מעשנים לא מוכנים לקחת את הסיכון שיעשנו במחיצתם, הם כל כך לא רוצים וזה כל-כך מגעיל אותם, אז הם לא יוצאים, כשיידעו שזה בטוח – כאשר האכיפה תהיה מוחלטת - הם ייצאו לבלות."

ח"כ גלעד ארדן, ממובילי החוק בכנסת, מדגיש את מטרת החוק: "החוק נועד לאזן בין זכויות המעשנים ללא מעשנים, לשמור על זכות רוב הציבור שהחליט לא לעשן וכך לאפשר לכל הציבור שבחר לא לעשן, פשוט לא לעשן. אני מבין את המרמור של המעשנים, אבל ישראל לא יכולה להיות המדינה היחידה בעולם שלא תתרום להפחתת הזיהום במרחב הציבורי." ארדן מביע אופטימיות בנוגע להרחבת אחוזי התמיכה בחוק: "יש בארץ תהליך הסתגלות כמו שהיה בעולם, בארה"ב ובארופה, שהיום שם כמעט כל המעשנים תומכים בקיומו של החוק, שבישראל הוא יותר מתירני משאר העולם; בישראל מותר להקצות אזור עישון נפרד והרבה ממקומות הבילוי כבר הפנימו הנושא עבור ציבור המעשנים."

בניגוד לממצאי הסקר, צופה ארדן דווקא עלייה בהכנסות בתי העסק:"בכל המקומות באירופה ובארה"ב נמצא כי הכנסות בעלי העסקים עלו, כי יותר פוטנציאל אנשים יכול לצאת לבלות וגם כי העובדה שאסור לעשן מקצרת באופן שנתי את מחזור הזמנים של שולחן - תחלופה יותר גדולה."
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by