בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
ראש עיריית אריאל נגד ממשלת ישראל 

ראש עיריית אריאל נגד ממשלת ישראל

 
 
גיא צברי

פרסום ראשון: אחרי שנים של הקפאה מוחלטת בבנייה, שנותנת אותותיה בכל תחומי החיים באחת ההתנחלויות הגדולות ביותר - מחליט רון נחמן, ראש עיריית אריאל, לעתור לבג"ץ בדרישה מממשלת ישראל לקבל הכרעה באשר לעתיד עירו • "בצורה הזו אי אפשר לנהל עיר", הוא אומר - כשבינתיים הולכת אוכלוסיית אריאל ומזדקנת, גני ילדים ובתי ספר נסגרים, ויחידות דיור חדשות - אין. מעבר לקווים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
לרון נחמן נמאס. כראש עיריית אריאל מיום היווסדה – בשנת 1978 – ידע תקופות של עליות ומורדות, אבל מצב כמו זה הנוכחי, שבו מוקפאת הבנייה בעירו באופן כמעט מוחלט ועתידה לוט בערפל, למרות עובדת היותה אחת ההתנחלויות הכי פחות שנויות במחלוקת – לא היה.
 
רון נחמן. עותר לבג"ץ (צילום: רויטרס)
 רון נחמן. עותר לבג"ץ (צילום: רויטרס)   
אריאל, שנהנתה תמיד מקרבתה למרכז באמצעות חיבור בכביש מהיר לתל אביב וממצב ביטחוני טוב, לא יכולה לגדול ולצמוח – פשוט מכיוון שאין בה יחידת דיור פנויה אחת. בעיר מתגוררים יותר מ-16,000 תושבים, אולם מספר יחידות הדיור שאושרו לבנייה בה בשלוש השנים האחרונות עומד על 48 בלבד.

השיתוק בבנייה משליך על תחומים רבים בחיי תושבי אריאל. מכיוון שלא מוצעות דירות חדשות לבניה, לא קולטת העיר משפחות צעירות ואוכלוסייתה מזדקנת. הדבר מוביל לסגירת גנים ובתי ספר – שמשירותיהם נהנים גם תושבי ההתנחלויות הסמוכות.

נחמן החליט להפסיק לשבת בחיבוק ידיים ולכפות על ממשלת ישראל לתת אחת ולתמיד תשובה מספקת למצב שבו שרויה העיר בשנים האחרונות.
 
בנייה חדשה באריאל - 48 יחידות דיור בלבד (צילום: getty)
 בנייה חדשה באריאל - 48 יחידות דיור בלבד (צילום: getty)   
"בדרך הזאת אי אפשר לנהל עיר; אין לי ברירה אלא לפנות לבג"ץ, שיחליט האם יש להתיישבות ביש"ע זכות לחיים או שלא", אומר נחמן. "אי אפשר להקפיא התיישבות של מאות אלפי תושבים כאילו כלום. אם לממשלה יש תוכניות, היא צריכה להעביר אותן בתוכה ובכנסת, או שתלך למשאל עם" .

גם החידוד בלגיטימציה של אריאל, שקבל משנה תוקף במכתב הנשיא בוש לראש הממשלה לשעבר, אריאל שרון, ובו הכירה ארצות הברית בגושי ההתיישבות הגדולים בשטחים – הולך ודועך בעיניי נחמן.

"דב וייסגלס אמר לי לאחרונה: 'הממשלה הזאת מחרבנת את כל ההישגים של שרון'", אומר נחמן, ומפנה אצבע מאשימה למצב בעיקר כלפי שרת החוץ – ציפי לבני. "העובדה שהיא אמרה כי הקמת אריאל הייתה טעות, גורמת נזקים קשים לישראל שאת המחיר שלהם ישלמו הנכדים שלנו", הוא אומר בזעם.

מערכת החינוך של אריאל מונה כיום 4,000 תלמידים, רובם תושבי העיר והיתר – תושבי ההתנחלויות החילוניות שבסביבה. תלמידי היישוב החילוני ברקן, אחד היוקרתיים בשומרון, נהגו במשך השנים ללמוד בבתי הספר באריאל.
 
 
 
כיום, פועלים הורים לתלמידים ביישוב שסיימו זה עתה את כיתה ו' להעבירם ללמוד בראש העין – בשל הידרדרות קשה במערכת החינוך של אריאל, שנובעת באופן ישיר מהמצב המדיני.
 
העיר אריאל. נאבקת על חייה (צילום: רויטרס)
 העיר אריאל. נאבקת על חייה (צילום: רויטרס)   
"ראש מחלקת החינוך בעיריית אריאל אמרה לי פשוט כך: הספינה טובעת", אומרת ענת המרה-לב, תושבת ברקן, שבנותיה סיימו השנה את בית הספר היסודי בעיר ומקווה שימשיכו את לימודיהן בראש העין.

"מייבשים לגמרי את ההתנחלויות כי מקצצים באופן דראסטי בתקציבים. אין ספק שמערכת החינוך של אריאל קורסת בגלל המצב המדיני. מספר המורים והתלמידים הולך ומצטמצם, היצע הפעילויות החינוכיות לנוער שלנו הולך ופוחת, ואפילו סניף תנועת בית"ר ביישוב שלנו לא זוכה לכל תמיכה ופועל בקרוואן עלוב", היא אומרת.

אריאל, שהייתה במשך שנים דוגמה לקונצנזוס רחב בחברה הישראלית, נאבקת כעת על מעמדה ככזו. אולם הדרג המדיני, שבאין אם במתכוון או בין אם בשוגג גורם לפגיעה אנושה בעיר – חייב לקבל החלטה לאן מועדות פניה. גורלה של "בירת השומרון" – שטוב יהיה אם יחרץ לכאן או לכאן בזמן הקרוב – עשוי להכריע בעקיפין גם את גורלם של יתר 350,000 הישראלים המתגוררים מעבר לתחומי הקו הירוק.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by