בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
מה חושבת התקשורת הערבית שנתיים לאחר המלחמה? 

מה חושבת התקשורת הערבית שנתיים לאחר המלחמה?

 
 
יונתן גונן

שנתיים לאחר מלחמת לבנון השנייה, ניכרת ירידה משמעותית במספר כלי התקשורת הערבים הרואים בתוצאות המלחמה ניצחון מוחץ לחיזבאללה. מצד שני, נופצה האמרה "צה"ל בלתי מנוצח"

 
 
 
 
 
 
 
 
 
"המלחמה שהפכה את הניצחון לאפשרי", בכותרות מסוג זה מציינת העיתונות הערבית בימים אלה את יום השנה השני לפרוץ מלחמת לבנון השנייה, או "מלחמת תמוז" בפי הערבים.
 
צה"ל כבר לא בלתי מנוצח (רוני שיצר)
 צה"ל כבר לא בלתי מנוצח (רוני שיצר)   
העיתונות הערבית מסקרת באופן נרחב את סיבותיה, מהלכיה ותוצאותיה של המלחמה במלאת שנתיים לפריצתה. מרבית כלי התקשורת של מדינות ערב עדיין רואים בתוצאות המלחמה ניצחון היסטורי של חזבאללה, למרות שהקולות הטוענים זאת קטנו משמעותית לעומת אשתקד.

לטענת גורמים אלה, ניצחון זה ניפץ את האמרה "צה"ל בלתי מנוצח". עם זאת, יש גורמים מתונים וליברלים הסבורים כי המלחמה הייתה הרת-אסון עבור העולם הערבי והסבה ללבנון נזק כלכלי וחברתי בלתי הפיך.

"טכנולוגיה נגד אידיאולוגיה"

כדי לבדוק את תגובות העולם הערבי במלאת שנתיים למלחמה בדקנו עיתונים ממספר מדינות ערב: "אלאהראם" ממצרים, "אלערב אליום" מירדן, "אלזמאן" מעיראק, "אלספיר" מלבנון, "אלחיאת אלג'דידה" מהשטחים הפלסטינים, "עכאט'" מסעודיה, "אלוחדה" מסוריה ועיתונים בין ערביים כמו "אלחיאת", "אלשרק אלאוסט" ו"אלקדס אלערבי". מצאנו כי חלה ירידה משמעותית במספר כלי התקשורת הערבים הרואים בתוצאות המלחמה ניצחון מוחץ לחזבאללה.

למרות זאת, מרבית כלי התקשורת שבים וטוענים כי המלחמה מייצגת למעשה את ניצחון האידיאולוגיה של חיזבאללה על פני הטכנולוגיה של ישראל. באופן כללי יותר, רואה התקשורת הערבית בתוצאות המלחמה ניצחון עבור האידיאולוגיה וההלכה האסלאמית על פני "הכוחניות המערבית".

הדגש בסיקור הערבי לאירועי המלחמה מושם על "הישגיו" של ארגון חיזבאללה במלחמה, ובהם: חטיפת החיילים, ירי הקטיושות על יישובי צפון ישראל וכמה מקרבות הגרילה שנערכו בדרום לבנון. בתוך כך, מנסה העיתונות הערבית להבהיר לציבור כי נתוני המלחמה האמיתיים הוסתרו מעיני העולם ועדיין לא נחשפו במלואם. עיתונות זו טוענת כי גורמים אמריקאים, ישראלים ואפילו ערבים טשטשו את העובדות כי להפחית את הנזק המורלי שנגרם להם.

באשר להשלכות המלחמה על המצב כיום, סבורים הפובליציסטים וכתבי החדשות הערביים כי תושבי המזרח התיכון עומדים כעת בפני סכנה למלחמה נוספת. "העננים השחורים שכיסו את פני האזור ערב פרוץ המלחמה עדיין מרחפים בשמיים ואפילו בגובה נמוך יותר", נכתב במאמר בעיתון הסורי "אלוטן". "עננים אלה", לפי העיתון, "מסתירים את קרניה של שמש החירות והשלום, שנעדרה מהאזור במשך 60 שנה לפחות".
 

לבנון: "חשש שעננת השלום תתפוגג"

נסראללה. שיקם את יכולותיו הצבאיות של חזבאללה (אימג'בנק/gettyimages)
 נסראללה. שיקם את יכולותיו הצבאיות של חזבאללה (אימג'בנק/gettyimages)   
העיתונים השונים מרבים לסקר את המצב הכלכלי, החברתי והתברואתי השורר כעת בדרום לבנון, שנתיים אחרי הנזק הרב שנגרם לאזור כתוצאה מהפצצות צה"ל.

העיתון "אלחיאת" פרסם כתבת תחקיר על המצב השורר כעת בדרום לבנון ומצא כי חל שיפור משמעותי בשיפוץ המבנים והגשרים שנהרסו בזמן המלחמה. אולם, העיתון טוען כי תושבי צור וצידון עדיין חיים במציאות עגומה וכי רחובות רבים מהערים מרכזיות אלה עדיין נראים כתלי חורבות.

גם בכפר קאנא, שהיווה את אחד ממוקדי המלחמה, המצב לא השתנה בהרבה. חבר מועצת הכפר, צלאח סלאמה, אומר כי בשנתיים האחרונות לא חל שינוי משמעותי בחייהם של תושבי דרום לבנון. "שורר באזורנו חשש רב לגבי העתיד וחרדה מתמשכת מהאפשרות שעננת השלום והרוגע תיעלם בן רגע", אומר סלאמה.

העיתון חושף כי שיעור האבטלה והעוני בדרום לבנון עלה בצורה חדה בשנתיים האחרונות. אחד מתושבי האזור מספר: "נערים מתבגרים משוטטים ברחובות מדי ערב עד עלות השחר. הצורך דחק בהם לגנוב מוצרי חשמל וצינורות מים כדי לממן את עצמם". עם זאת, סיוע כספי והומניטרי רב ממשיך להגיע לדרום לבנון מאירופה במטרה לשקם את אזור דרום הלבנון ואת מצב תושביו.

ומה מצבו של ארגון חיזבאללה שנתיים לאחר המלחמה? השבוע נכתב באתר "אלמנאר", שופרו של ארגון חזבאללה, כי הארגון שיקם את יכולותיו הצבאיות וכי כוחו הצבאי עולה אפילו על יכולתה של ישראל בכל הקשור לשיגור טילים. נראה כי הארגון ממשיך בלוחמה הפסיכולוגית שהוא ניהל עם ישראל עוד מימיה הראשונים של המלחמה ויחגוג השנה פעם נוספת את "חג הניצחון".
 
 

ויש שחושבים אחרת

 
בזמן שהגורמים הקיצוניים בעולם הערבי סבורים כי חיזבאללה נחל ניצחון מוחץ במלחמה, בלוגיסטים וגורמים לבנוניים מתונים פרסמו הודעות בתפוצות רחבות היוצאות נגד ארגון חיזבאללה וטוענות כי המרוויחות היחידות מהמלחמה הן ישראל וסוריה. בהודעות נכתב כי הנזק הכלכלי שהמלחמה הסבה ללבנון מוערך בכ-15 מיליארד דולר. באחת ההודעות נכתב: "ענף התיירות בלבנון נהרס כליל, הכלכלה הלבנונית קרסה, הייבול החקלאי נפגע באופן ניכר ולבנון חזרה 30 שנה אחורה. חטיפת החיילים על ידי חיזבאללה הסבה נזק בלתי הפיך לעם הלבנוני".

גם בהיבט התרבותי, ניכר כי המלחמה השפיעה רבות על חיי היום יום בלבנון. לאחרונה יצאו לאור ספרים לבנונים חדשים אודות סיפורי אהבה וגבורה המתרחשים על רקע המלחמה בלבנון. נושא המלחמה נכלל גם במסגרת ערבי שירה, מחזאות וסדנאות שונות הנערכים ברחבי דרום לבנון.

בצל ציון שנתיים לפרוץ מלחמת לבנון השנייה, צפויה לצאת לפועל עסקה לחילופי שבויים בין ישראל לחזבאללה. עיתוני לבנון מרבים בימים אלה להתייחס לעסקת חילופי השבויים ורואים אותה באור חיובי. כלי התקשורת הערביים המזוהים עם ארגון חזבאללה טוענים כי אם אכן עסקת חילופי השבויים תבוצע בעיתוי זה, כלומר ביום ציון השנתיים למלחמה, הדבר ינציח למעשה את ניצחונו של ארגון חיזבאללה.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by