בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
רוצים חנינה, בלי עתניאל שנלר 

רוצים חנינה, בלי עתניאל שנלר

 
 
גיא צברי

חבר הכנסת מ"קדימה" פעל רבות לקידום חוק שיקנה חנינה למי שהורשע בהפרות סדר ובאלימות במהלך תוכנית ההתנתקות • בארגוני ימין מסתייגים מהחוק, וטוענים כי שנלר עצמו מנסה לגרום לסחבת בכדי לעכב את אישורו • האם הסלידה האישית מבכיר במועצת יש"ע שחבר ל"קדימה" גוברת על קידום האינטרסים - דווקא של האוכלוסיה המובילה את ההתנגדות? מעבר לקווים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
בעוד שבועיים תצא כנסת ישראל לפגרה. אחד הנושאים הבוערים ביותר שנידונים בה, מלבד החומרים החדשים שמספק ראש הממשלה אהוד אולמרט, הוא "חוק החנינה למפגיני ההתנתקות".

מטרתו המעשית של החוק היא לאלץ את פרקליטות המדינה לסגור מאות תיקים פליליים שנפתחו נגד פעילי ימין, שמחו נגד התוכנית טרם הפינוי. אחד מיוזמי החוק, ח"כ עתניאל שנלר מ"קדימה", מצוי לאחרונה תחת מתקפה מצד ארגוני ימין, הטוענים שהוא עצמו גורם לסחבת במטרה לעכב את אישורו בקריאה שלישית.
 
רוצים חנינות - בלי שנלר? (צילום: AP)
 רוצים חנינות - בלי שנלר? (צילום: AP)   
רק היום הכריז ועד רבני יש"ע על כוונתו לקיים הפגנות המוניות ברחבי הארץ, במחאה על המשך מעצרם של כמה פעילי ימין, ובהם: שמשון סיטרין, שהשליך לבנה על פלסטיני בשכונת המואסי שליד גוש קטיף, סמוך מאוד לפינוי, והאחים חלמיש שהורשעו בתקיפת פלסטינים בגוש עציון.

"שנלר, חבר כנסת דתי-מתנחל מ'קדימה', מצא לו תירוצים שלא לקדם את החוק", אומרים בתנועת הימין "מטות ערים". לדבריהם, "שנלר טוען כי בשל התנגדות היועצת המשפטית של הכנסת לחוק, נורית אלשטיין, על רקע עמדותיה הפוליטיות, והטענה כי עדיף שהפרקליטות תסגור את התיקים מבלי שיהיה הדבר מחוייב בחקיקה. הציבור לא אוכל את הלוקשים שלו", אומרים בתנועה.

ואולם חבר הכנסת שנלר מכוון את האצבע המאשימה דווקא כלפי אותם ארגונים, שלטענתו – מחבלים בחוק הלכה למעשה. "מה שחשוב להם זה המאבק ולא התוצאות, כי הם קובעים את האסטרטגיה שלהם לפי העיתון ולא לפי העובדות", הוא אומר.
 
ח"כ עתניאל שנלר. הסתייגות על רקע אישי (צילום: אתר הכנסת)
 ח"כ עתניאל שנלר. הסתייגות על רקע אישי (צילום: אתר הכנסת)   
אבל ההסתייגות הקשה ביותר של ארגוני הימין מהחוק הוא אולי סעיף אחד, המכונה על ידם "סעיף ביילין". אותה תוספת קובעת כי את "חוק החנינות" יוכלו ליישם רק באישור פקידים מסויימים במשרד המשפטים.

הסערה סביב נושא זה החלה בראיון שהעניק שנלר לגליון השבת של העיתון "מקור ראשון", שבו צוטט כאומר כי "אולי יהיה צורך לשנות סעיף זה או אחר בשביל לזכות בקול של יוסי ביילין".

שנלר עצמו מאשר את הדברים. "חשוב לזכור שכאשר מעלים במליאה הצעת חוק כדאי גם להעביר אותה. כאשר חוק עובר בקריאה טרומית ולאחר שעובדים עליו רבות בוועדה ובסופו של דבר הוא לא מאושר במליאה, הוא נופל ומתרסק", הוא מסביר.
 
 
 
ההפגנות נגדו והפיכתו לאשם במצב, למרות פעילותו הענפה למען החנינות, גורמת לו לתחושת עלבון. "להאנשים האלה לא איכפת להם אם משה, יענקל'ה, אהרון וחיים יקבלו חנינה. חשוב להם המאבק הפוליטי והציבורי, שפוגע בחוק", הוא אומר.
 
ביילין. סעיף קטן בחוק שמעורר זעם (צילום: רויטרס)
 ביילין. סעיף קטן בחוק שמעורר זעם (צילום: רויטרס)   
ההצבעה על החוק צפויה להתקיים כבר מחר, ונדמה כי ההתנגדות העזה למהלך שמטרתו לסייע לנאשמים ולמשפחותיהם נובעת אולי ממניעים אישיים.

דמותו של שנלר, לשעבר מזכ"ל מועצת יש"ע וכיום חבר ב"קדימה", שנויה במחלוקת בקרב המתנחלים מאז החליט לחבור למפלגה שחרטה על דגלה את ההתנתקות ואת הפשרה הטריטוריאלית.

למרות ההסתייגות המובנת, לא ברור עד כמה מתקפה דווקא נגד מהלך לפנים משורת הדין שנועד לחזק ולו במעט את האחדות בעם, תועיל למנהיגי הציבור ביש"ע במאבקם.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by