בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
העלאת קצבאות הזקנה אושרה לקריאה שניה ושלישית  

העלאת קצבאות הזקנה אושרה לקריאה שניה ושלישית

 
 
רונן ליבוביץ`

על פי הצעת החוק קצבת הזקנה תוצמד לשכר הממוצע במשק ולא למדד כפי שנעשה עד היום ותוגדל. ח"כ שרוני: היום מתוקן עוול היסטורי שנעשה במשך שנים לגמלאי ישראל. ח"כ גלנטי: מדובר בתיקון לפגיעה בשכבה הנזקקת ביותר

 
 
 
 
 
 
 
 
 
ועדת העבודה, הרווחה והבריאות אישרה היום (שני) לקריאה שנייה ושלישית הצעת חוק שיזם ח"כ משה שרוני (צדק לזקן) להעלאת קצבאות הזקנה.

על פי הצעת החוק, תעלה הקצבה לשיעור של 20% מהשכר הממוצע במשק. עד היום, הקצבה היתה צמודת מדד ובחוק החדש יש למעשה שני שינויים: הגדלה באחוזי הקצבה והצמדה לשכר הממוצע במשק.
 
חיים מתחת לקו העוני (אילוסטרציה: הארון תחאוכו)
 חיים מתחת לקו העוני (אילוסטרציה: הארון תחאוכו)   
"היום מתוקן עוול היסטורי שנעשה במשך שנים לגמלאי ישראל. במשך 15 שנים, כל ממשלות ישראל גזלו למעלה משמונים וארבע מיליארד ש"ח מגמלאי ישראל, כסף של המבוטחים. אנו באנו לכנסת להחזיר חלק מהגזלה והיום נעשה צעד משמעותי בנושא" אמר שרוני.

ח"כ יצחק גלנטי (גמלאים) אמר על אישור ההצעה כי "קצבאות הזקנה מהוות נדבך מרכזי בסדר היום של מפלגת הגמלאים, מאז כניסתנו לכנסת עמלים אנו רבות על מנת ולתקן את המעוות ולהחזיר את הכסף שנגזל מכסם של הזקנים. שמח אני לבשר כי סיעת גיל הצליחה במאבקה להעלאת קצבאות הזקנה. היום נעשה תיקון היסטורי לעוול שפגע בשכבה הנזקקת ביותר".

בדוח של בנק ישראל לשנת 2007 שפורסם בחודש אפריל נאמר שרבע מתושבי ישראל מגיל 65 ומעלה חיים מתחת לקו העוני. עוד קובע הדוח, כי סיכויה של משפחה שבראשה עומד אדם מעל גיל 65 להיות ענייה, הוא יותר מכפול מזה של משפחה ממוצעת.

בשנת 2006 חיו בישראל כ-700 אלף תושבים קשישים בני 65 ומעלה, שהיוו כ-10 אחוזים מכלל תושבי המדינה. שיעור העניים בקרב אוכלוסייה זו עמד נכון ליוני 2007 על 24.3 אחוזים, דומה לשיעורם של העניים באוכלוסייה כולה, אך גבוה בהשוואה למדינות אחרות.
 
 
על פי סקר ההכנסות של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, כ-90 אחוזים מהמשפחות שבראשן עומד קשיש מקבלות קצבת זיקנה, המהווה בדרך כלל מרכיב חשוב מכלל הכנסותיהן. הדוח של בנק ישראל קובע, כי בשל המשקל הגבוה של הקצבאות והתמיכות הממשלתיות בהכנסות הקשישים, לשינויים בקצבאות יש השפעה מכרעת על שיעור העוני בקרב הקשישים ועל הסיכוי שלהם להפוך לעניים.

ללא הקצבאות שמקבלים הקשישים, יותר ממחציתם היו חיים מתחת לקו העוני, אך בזכות אותן הקצבאות עומד כאמור אחוז העניים בקרבם על 24.3 אחוזים. סכום קצבת הזקנה, אגב, עומד נכון להיום על 2,181 שקלים, שהם 28 אחוזים בלבד מהשכר הממוצע במשק. בדוח של בנק ישראל נאמר, כי בשנים האחרונות התחזקה אצל קובעי המדיניות הגישה, לפיה מוקד התמיכה הממשלתית צריך להיות סלקטיבי ולא אוניברסלי, והקריטריון החשוב ביותר צריך להיות רמת הצורך בסיוע. בשל כך בשנים 2003-2008 קוצצו הקצבאות ועדכונן הוקפא.

לנוכח השפעת המהלך על אוכלוסיית הקשישים, הוחלט בשנים 2005-2006 על העלאה מחודשת של הקצבה הבסיסית ובמקביל גם על העלאת הקצבה להשלמת הכנסה. הקצבה הבסיסית גדלה בשנים אלה ב-2.3 אחוזים ואילו קצבת השלמת הכנסה הועלתה בשיעור של 32 אחוזים.

בנובמבר 2007 הוחלט להעלות בהדרגה את קצבת הזקנה עד חודש ינואר 2010, תוך התמקדות בתמיכה סלקטיבית ומתן דגש על נזקקים במיוחד. עם זאת, העלאת הקצבאות השונות ללא שינוי בקריטריונים לקבלתה, לא צפויה לשנות את מצב העוני בקרב הקשישים, שכן עוד טרם השינוי היתה רמת הקצבאות גבוהה מקו העוני.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by