בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
המועצה להשכלה גבוהה: נשבית פתיחת השנה האקדמית 

המועצה להשכלה גבוהה: נשבית פתיחת השנה האקדמית

 
 
רן ליאור

יו"ר הוועדה לתקצוב ותכנון של המועצה להשכלה גבוהה איים בהשבתת הלימודים במסיבת עיתונאים שערכו ראשי ועדת שוחט. גם פרופסור אהרון צ'חנובר השתתף במסיבת העיתונאים ואמר כי מערכת ההשכלה הגבוהה נמצאת בקריסה כללית ואף השווה את המצב לבריחת המוחות מגרמניה כשהיטלר עלה לשלטון

 
 
 
 
 
 
 
 
 
"מערכת ההשכלה הגבוהה נמצאת בקריסה כללית" - הזהיר היום (שני) זוכה פרס נובל, הפרופסור אהרון צ'חנובר במסיבת עיתונאים ש כינסו ראשי ועדת שוחט, בה השתתף הפרופסור. בהמשך דבריו השווה הפרופסור את בריחת המוחות מישראל למצב ששרר בגרמניה הנאצית עת היטלר עלה לשלטון והמוני מדענים נמלטו לארצות אחרת.
 
משווה את בריחת המוחות מישראל לזו בגרמניה הנאצית. פרופסור צ'חנובר (צילום: חדשות 10)
 משווה את בריחת המוחות מישראל לזו בגרמניה הנאצית. פרופסור צ'חנובר (צילום: חדשות 10)   
"אולי זאת לא השוואה מוצלחת במיוחד, אבל זאת התחושה שלי כשאני שומע את כל העליהום על מערכת ההשכלה הגבוה" אמר צ'חנובר.

באותה ישיבה איים יושב פרופסור שלמה גרוסמן, ראש הוועדה לתקצוב ותכנון של המועצה להשכלה גבוהה, להשבית את פתיחת שנת הלימודים הקרובה - אם לא יגיעו התקציבים המתאימים לאוניברסיטאות. פרופסור צ'חנובר אמר עוד כי גם מספר הרופאים נמצא בירידה.

בדיון שנערך בכנסת לפני כשבוע תקף שר האוצר את המועצה להשכלה גבוהה ואת ראשי האוניברסיטאות, ואמר כי "ההסכמה על דוח שוחט התפרקה בלילה בו הממשלה נכנעה לסגל הבכיר באוניברסיטה" . בר און אמר עוד "הכניעה היתה לדרישה מבישה משום שדיברו איתנו על בריחת המוחות ובלילה בו נחתם ההסכם, סגל המרצים הבכיר לקח את כל הכסף לעצמו ואת כל הסגל הזוטר הפקיר בצד כפגר לצד הדרך".

בר-און המשיך ותקף את ה"מרצים שמלמדים בין אפס לשלוש שעות בשבוע, ואי אפשר להגיד להם מילה כי הם אומרים שמדובר בחופש אקדמי. קבוצה שלא נותנת לנו לבדוק, שלא מגישה לנו מסמכים ולא מגישה דוחות כספיים, הכל בשם החופש האקדמי. אנו צריכים לתת כסף והרבה להשכלה הגבוהה. זה המשאב היחיד שעומד לנו והיסוד היחיד לצמיחה שלנו. לא ניתן לתשלומים מופקרים של משכורות, אנשים שלא נותנים שירות ודברים שלא מבוקרים".

גם שרת החינוך דיברה באותו דיון ואמרה כי "המשבר בהשכלה הגבוהה הוא משבר חמור ביותר והוא חייב לבוא על פתרונו בתקופה הקרובה. אין לי ספק שאם הנושא לא יבוא לידי פיתרון, בשבועות הקרובים אנו נעמוד בפני מצב ששנת הלימודים הבאה לא תוכל להיפתח ויהיה משבר אמיתית שיהיה קשה לתקנו מאוחר יותר.
 

צ'חנובר: מתנצל על ההשוואה לגרמניה הנאצית

 
הפרופסור אהרון צ'חנובר, התנצל על ההשוואה שערך בין בריחת המוחות מהאקדמיה לבין בריחת המדענים מגרמניה הנאצית לפני השואה. צ'חנובר אמר כי הוא לא השווה ולא התכוון להשוות בין גרמניה הנאצית וישראל הדמוקרטית, "ביתו של העם היהודי וביתי שלי".

עוד אמר "נתתי דוגמה למצב קיצוני שבו אווירה של דה-לגיטימציה הביאה לבריחת מוחות. ברצוני להתנצל מעומק הלב לפני כל אדם אשר מצא את עצמו נפגע בכל צורה מדוגמה זו. השוואה שכזו לא עלתה על דעתי ולא תעלה על דעתו של כל בר-דעת".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by