בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
עסקת השבויים: נקודות ציון במשא ומתן להחזרת הבנים 

עסקת השבויים: נקודות ציון במשא ומתן להחזרת הבנים

 
 
חדשות נענע 10

שנתיים שלמות חיכו משפחות רגב וגולדווסר לחזרת הבנים הביתה. המאבק היה ארוך, מתיש ובעיקר מתסכל. חיזבאללה הערים קשיים לאורך כל הדרך, וסירב באופן עיקש להעביר אפילו פיסת מידע אחת על גורלם. נראה שהבוקר מסע הייסורים של המשפחות יגיע אל סופו

 
 
 
 
 
 
 
 
 
734 ימים עברו מאז נחטפו אהוד גולדווסר ואלדד רגב מרכב ההאמר המשוריין, בו ישבו לסיור האחרון של שירות המילואים. 734 ימים שכללו מלחמה אחת, עשרות שעות של דיונים, ואינספור ספינים תקשורתיים משני צידי המתרס. לאחר 734 ימים תושלם הבוקר (רביעי) העסקה ואודי ואלדד ישובו הביתה.
 
נסראללה. סירב לתת כל אות חיים או מידע על רגב וגולדווסר. (צילום: רויטרס)
 נסראללה. סירב לתת כל אות חיים או מידע על רגב וגולדווסר. (צילום: רויטרס)   
המגעים להחזרת החיילים החטופים החלו מייד עם היוודע דבר החטיפה בבוקר ה - 12 ביולי 2006. עופר דקל, הממונה על עניין החטופים והשבויים, שכבר היה עסוק במשא ומתן להחזרתו של גלעד שליט, קיבל את המנדט לנהל את המגעים עם חיזבאללה בתיווך גרמני. חיזבאללה נזהרו בכל הזמן שחלף שלא למסור כל פיסת מידע על גורלם של החיילים החטופים.

מזכ"ל חיזבאללה הציב בפני ישראל מספר תנאים, שללא הסכמתה - העסקה לא הייתה יוצאת לפועל. התנאי הראשון היה החזרת המחבל סמיר קונטאר, שרצח את דני הרן וילדיו ואת השוטר אליהו שחר ז"ל, בפיגוע הנהריה בשנת 1979. בנוסף דרש הארגון שחרור אסירים לבנוניים נוספים ומספר אסירים פלסטיניים. יחד עם זאת נדרשה החזרתם של גופות אנשי חיזבאללה שנהרגו במלחמת לבנון השנייה.

המשא ומתן נמשך שנתיים שלמות, ופעמים רבות נראה היה כי לא יסתיים בהצלחה. חיזבאללה הערים קשיים בדרך, ומדי פעם הוסיף דרישות חדשות ואז נסוג מהן. במהלך הזמן נלחמו משפחות החטופים על מנת להביא לסיומה של העסקה ולהחזרת אודי ואלדד.
 

ישראל איימה - "נכריז על החיילים כעל חללים שמקום קבורתם אינו נודע"

ניסים נאסר. חזרתו ללבנון הייתה הסנונית הראשונה לקראת העסקה. (צילום: רויטרס)
 ניסים נאסר. חזרתו ללבנון הייתה הסנונית הראשונה לקראת העסקה. (צילום: רויטרס)   
בתחילת יוני קיבל הציבור הישראלי מושג כלשהו כי דברים זזים בגזרת העסקה להחזרת רגב וגולדווסר. המרגל ניסים נאסר, שוחרר והוחזר ללבנון, כשתמורתו נתקבלו בישראל שרידים של גופות חללי צה"ל שנהרגו במהלך מלחמת לבנון השנייה.

חיזבאללה טען אז כי זהו השלב הראשון בעסקה - שסיומה - החזרת החיילים תמורת סמיר קונטאר ומספר אסירים לבנוניים נוספים. אך גורמים בירושלים טענו אז שישראל לא ידעה על כוונת חיזבאללה להעביר את חלקי הגופות והדבר לא תואם מראש.

לאחר אותו שבוע, החלו להתפרסם בעיתונות הערבית והישראלית, ידיעות אשר טענו באופו עיקש כי העיסקה עומדת על סף ביצוע. גם אביו של אלדד, צבי רגב, אמר כי עופר דקל עידכן אותם שהעסקה עומדת להיסגר ממש תוך ימים. אך חיזבאללה המשיך להערים קשיים, והציג דרישות חדשות.

כאשר הבינו בישראל כי העסקה עלולה שלא להתבצע, ושחיזבאללה מערים קשיים על המשא ומתן, איימו להכריז על החטופים כעל חללים שמקום קבורתם אינו נודע. האיום הסתמך על דוח שפורסם כשנה לאחר החטיפה, בו נקבע כי ככל הנראה השניים אינם בין החיים ונהרגו במועד החטיפה או סמוך מאוד לאחר מכן.

את הדוח חיברו מומחי היחידה הצה"לית לאיתור נעדרים, שהגיעו לזירת החטיפה מייד לאחר האירוע ופתחו בחקירה מאומצת לגילוי מצבם של רגב וגולדווסר. החקירה נמשכה כשבועיים וחצי, תוך כדי המלחמה. בדוח נכב על אחד החטופים כי הסיכוי ששרד הוא "אפסי" ועל האחר נאמר כי נפצע קשה בחטיפה, "אם לא למעלה מכך".

על מנת לממש את איום ישראל ועל מנת לזרז את אישרור עסקת השבויים בקרב אנשי חיזבאללה, הודיעה ישראל באופן רשמי כי היא החלה בתהליך הכרזת החטופים כחללים. הרב הראשי של צה"ל קיבל לידו את כל החומר שנאסף על ידי היחידה לאיתור נעדרים והחל לחבר את הדוח המסכם שלו.

בחיזבאללה נלחצו, והודיעו - מבחינתנו העסקה יכולה לצאת לדרך.
 
 

הממשלה מאשרת את העסקה למרות התנגדות גורמי המודיעין

רגב וגולדווסר. הממשלה דנה שעות באישור העסקה להחזרתם. (אילוסטרציה: גטי)
 רגב וגולדווסר. הממשלה דנה שעות באישור העסקה להחזרתם. (אילוסטרציה: גטי)   
ברגע שהגיע האור הירוק מחיזבאללה, הודיע ראש הממשלה, אהוד אולמרט, כי הוא יביא את העסקה לאישור הממשלה. בישיבה טעונה וארוכה, בה התנגדו נחרצות לעסקה, ראש המוסד - מאיר דגן ןראש השב"כ, יובל דיסקין, החליטו שרי הממשלה לאשר את העסקה ברוב מוחץ של 22 שרים נגד 3 מתנגדים. לקראת אישור העסקה בממשלה - הוקפא הליך הכרזת השבויים כעל חללים.

ראש הממשלה אמר במהלך הישיבה כי "ככל הידוע לנו רגב וגולדווסר אינם בין החיים. ההחלטה להביא העניין להכרעת הרב הראשי הצבאי – נולדה מתוך שלל הידיעות שהצטברו אצלנו לגביהם. יתכן שאלמלא יוזמה זו שפרטיה היו ידועים גם למתווך וגם לחיזבאללה, היה המו"מ ממשיך להתנהל ואולי היה מסתיים אחרת. אינני יודע".

לאחר מתן האור הירוק לביצוע החילופין, זומנו בני משפחותיהם של החיילים החטופים למשרד ראש הממשלה שם הם קיבלו את הבשורה על כך באופן אישי.

בסוף השבוע האחרון, הועבר לישראל דוח החיזבאללה שחובר על גורלו של הנווט השבוי. גם ראש הממשלה, גם שר הביטחון וגם ועדת ראשי המודיעים שבחנו את הדוח וניתחו אותו הגיעו למסקנה כי "הדוח אינו מספק בעליל, ואינו שופך אור על גורלו של ארד". למרות זאת, הושגה העסקה לאישרור הממשלה בשנית - ועברה.
 

מאבקים המשפטיים נגד העסקה נכשלו

יורם שחר, אחיו של אליהו ניסה עד הרגע האחרון למנוע שחרור קונטאר. (צילום: חדשות 10)
 יורם שחר, אחיו של אליהו ניסה עד הרגע האחרון למנוע שחרור קונטאר. (צילום: חדשות 10)   
אישור העסקה אולי עבר בממשלה, אך משפחת שחר, שבנה אליהו נרצח על ידי קונטאר, לא הסכימה לקבל את עובדת שחרור הקרב ופנתה לבג"ץ בדרישה כי שחרור קונטאר יבוטל, למרות החלטת הממשלה. מקרב משפחות קורבנות קונטאר, רק סמדר הרן, שבעלה דני נרצח על ידי קונטאר, תמכה בשחרור ואמרה "נפשי קרועה - אך ליבי שלם עם העסקה". אימו של הרן - סירבה לתת את תמיכתה בנושא.

בג"ץ, החליט, למרות כאבה של משפחת שחר כי הוא דוחה את העתירה שהגישו, ובהחלטה נכתב כי "זוהי החלטה מדינית וביטחונית - שבה אין על בית המשפט להתערב". יורם שחר, אחיטו של אליהו ז"ל, פנה בפנייה נרגשת למשפחות רגב וגולדווסר וביקש מהן "וותרו על הגופות - רק אל תתנו לממשלה לשחרר מחבלים ולסכן את ביטחוננו".

הבוקר, לאחר 734 ימים, יוחזרו אודי ואלדד לישראל.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by