בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
פרידמן: הכנסת מוסמכת לבטל הלכה של ביהמ"ש העליון 

פרידמן: הכנסת מוסמכת לבטל הלכה של ביהמ"ש העליון

 
 
רונן ליבוביץ`

שר המשפטים אמר במליאת הכנסת כי הוא מאמין "שלבית המשפט יש נטיה לשפוט בנושאים שהם עניין של מדיניות או הכרעות שלטוניות רחבות בצבא וביטחון ובנושאים אחרים". הוא הוסיף ואמר כי יש להפריד בין היחידה לחקירת שוטרים למשטרה עצמה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
שר המשפטים, דניאל פרידמן, התייחס אתמול (שלישי) במליאת הכנסת למחלקה לחקירות שוטרים ואמר כי "אבחן אפשרות לבקרה על היחידה, כולל הבטחת הניתוק בין היחידה למשטרה".
 
שר המשפטים פונה לבדוק את מחלקת חקירות השוטרים. (צילום: חדשות 10)
 שר המשפטים פונה לבדוק את מחלקת חקירות השוטרים. (צילום: חדשות 10)   
שר המשפטים אמר כי "אני חושב שצריך להפריד בין אנשי מחלקת חקירות שוטרים למשטרה. אחת הבעיות שהתעוררו לפחות בעבר הוא מניין היא לוקחת חוקרים, והיא לוקחת אותם מהמשטרה, והם אחר כך, צריכים לחזור למשטרה".

"היה חשש שאנשים אלו שחושבים על עתידם יזהרו בביקורת ונקיטת צעדים נגד המשטרה. צעד אחד דרוש ואשתדל לפעול בכיוון שהחוקרים יהיו עצמאיים ולא תהיה להם תלות במשטרה, גם אם אפשר יהיה".

עוד אמר כי "הכנסת מוסמכת לבטל הלכה של בית המשפט העליון. העניין הסתבך עקב נטיה של בית המשפט לשפוט בנושאים שהם עניין של מדיניות או הכרעות שלטוניות רחבות בצבא וביטחון ובנושאים אחרים".

"אין כאן פסיקה בסוגיה של סכסוך קונקרטי, היבט נוסף זה השימוש של חוקי היסוד, כשבית המשפט פרשם כהוראות חקיקה מדרגה גבוהה יותר, לכן הם יכולים לבטל חוקים. כאן אנחנו עוסקים בפרשנות חוק היסוד. הפירוש עצמו ממשיך לחייב כאילו הוא חוק יסוד".

"אבל הכנסת יכולה לתקן את ההחלטה, אבל במקרה כזה, תיקון צריך להיעשות רק באמצעות חוק יסוד חשוב לזכור שחוקי יסוד ניתנים לחקיקה בקלות יחסית. סברתי שיש מקום להוראה כללית במקרה שבית המשפט מחליט לבטל חוק ועליו לפנות לכנסת. הכנתי טיוטא של חוק יסוד כזה".
 

פרידמן: השופטים יוצאים בהכרזות מתלהמות

 
שר המשפטים הגיב בנוסף על העימות בינו ובין בית המשפט העליון, ואמר "אני עושה כמיטב יכולתי לשפר את המערכת ולחזק אותה. ההתבטאויות שלי, אני מקווה שברובן המכריע, הן מתונות ועד כמה שניתן בנימוס".

"אינני יכול למנוע התבטאויות חריפות מהצד השני. אני מאוד מצטער על כך. אני חושב שזה מאוד לא טוב ששופטים בדימוס של בית המשפט העליון יוצאים בהכרזות לעיתים אף מתלהמות ובוטות שאינן במקום ואני חושב שזה פוגע מאוד במערכת".

"כששומעים שופטים מתבטאים בלשון כזו, זה לא נראה טוב, זה פוגע בהם. אני אינני יכול למנוע זאת. יש לי איזו תחושה שבתקופה האחרונה יש ירידה ברמת ההתבטאויות. אבל אין לי שום שליטה על כך. כל מה שאני יכול לעשות מצדי זה לנהוג בצורה עניינית".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by