בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
ערבים ברשת 
מה חושבים הבלוגרים הערבים על אובמה? 

מה חושבים הבלוגרים הערבים על אובמה?

 
ערבים ברשת |
 
יונתן גונן

השבוע ב"ערבים ברשת": מסע אל מעמקי הבלוגים הערבים כדי לבחון את יחסם של הגולשים למועמד הדמוקרטי לנשיאות ארצות הברית • מי הן הספורטאיות הערביות שלא יזכו לקחת חלק באולימפיאדה? • האם ביירות שבה להוות מוקד תרבות תוסס? • וכיצד המחסור בדלק מסייע לחלק מהפלסטינים?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
לא רק בעולם המערבי עוקבים באדיקות אחר המסע לבית הלבן שנמצא בעיצומו בימים אלה. בשבועות האחרונים האחרונים עוקבים הבלוגרים הערבים אחר אופיו ומדיניותו של ברק אובמה, המועמד הדמוקרטי לנשיאות ארצות הברית.
 
טוב או רע למוסלמים? אובמה על השער של ה"ניו-יורקר" לבוש כמוסלמי (צילום: רויטרס)
 טוב או רע למוסלמים? אובמה על השער של ה"ניו-יורקר" לבוש כמוסלמי (צילום: רויטרס)   
אובמה גר שנתיים באינדונזיה, המדינה המוסלמית הגדולה ביותר, וקיבל שם חינוך מוסלמי. מה שהביא חלק מהבלוגרים לנקוט עמדות נחרצות בעד אובמה או נגדו. ובלוגרים רבים הטילו ספק בקריאתו של אובמה לשינוי בארצות הברית.

אחת מהם, בלוגרית בשם מית'ה, כתבה מכתב פתוח לאובמה וסיפרה שהיא רצתה להאמין בו, אך לא יכולה. היא מספרת, "מילותיך ומעשיך נפרדים. בקריאותייך לשינוי ולתקווה טמונות הפעולות הנדושות של הוקעת הערבים ומכירת חירותה וביטחונה של אמריקה לטובת מדינת ישראל". גולש לבנוני בשם "אבו-כהיל", התייחס בבלוג "הערבי הכועס" לחינוך המוסלמי שקיבל אובמה ולעג ל"איסלמופוביה" שאופפת אותו כעת.

בלוגרים אחרים, ובהם אינטלקטואל סודאני, החשיבו את אובמה כטוב, אך לא מספיק טוב, עבור נשיאות ארצות הברית. אותו גולש סודאני יצא נגד תוכניתו של אובמה לנסיגה מהירה מעיראק, בטענה שלצעד כזה יהיו השלכות חמורות על המצב בעיראק.

אך עדיין, לאובמה יש תומכים בעולם הבלוגים הערבי. כך למשל, גולש מצרי גיבה את אובמה "בשל היותו מרתק ומסקרן" והופתע לחיוב מההופעה של אובמה כנגד הילרי קלינטון למרות המכשולים שהוא התמודד עימם. "אובמה משנה את חוקי המשחק, וזה מעורר בי את הרצון שהוא יתקדם הלאה", כותב הגולש המצרי. לילה ללמי, בלוגרית וסופרת, צידדה באובמה וכתבה: "זו הפעם הראשונה שתמיכה במועמד אינה בגדר התפשרות על בחירת 'המועמד הפחות רשע' מקרב הפוליטיקאים הרצים לנשיאות בארצות הברית".
 

הספורטאיות הערביות חולמות על האולימפיאדה

 
בעוד פחות מחודש תיפתח בקול תרועה רמה אולימפיאדת בייג'ינג 2008, כשברקע מתרחשת סערה אידיאולוגית סביב השתתפות הנשים הערביות באולימפיאדה.
 
 
הטליבאן מאיים על חייה אם תשתתף באולימפייאדה. האצנית מחבובה (צילום: איי.פי)
 הטליבאן מאיים על חייה אם תשתתף באולימפייאדה. האצנית מחבובה (צילום: איי.פי)   
העיתון "הראלד טריביון" חושף מציאות עגומה: סעודיה, איראן, איחוד הנסיכויות ומדינות מוסלמיות נוספות אוסרות על נשים להשתתף באולימפיאדה, למרות שמדובר בהפרה של אמנת הוועד האולימפי הבינלאומי. ממשלותיהן של מדינות אלה טוענות כי נאסר על נשים לקחת חלק באולימפיאדה "ממניעים תרבותיים ודתיים". במדינות מסוימות, כמו איראן, הבגדים שהנשים מחויבות ללבוש מטעמים דתיים קיצוניים, מונעים מהן לקחת חלק ברוב ענפי האתלטיקה.

לעומת זאת יש מדינות רבות בעלות רוב מוסלמי, ובהן מצרים, אלג'יריה ומרוקו, אשר מאפשרות לנשים להתחרות באולימפיאדה הקרובה. כך הייתה אפגניסטן, ששלחה אצנית מוסלמית להתחרות בריצת 100 מטר באולימפיאדת אתונה האחרונה. אותה אצנית השתתפה בריצה כשהיא לובשת מכנסיים ארוכים וחולצה עם שרוולים קצרים.

באולימפיאדה הקרובה צפויה להשתתף האצנית האפגנית, מחבובה אחדייר, למרות חששותיה של משפחתה שארגון הטליבאן יתנקש בחייה. כעת, מספר שבועות לפני טקס הפתיחה של המשחקים האולימפיים, ניכר כי הסיסמא "עולם אחד, חלום אחד", שנבחרה לסמל את אולימפיאדת בייג'ינג, לא תמומש בקרב רבות מהנשים האסלאמיות.
 

Made in Palestine

המחסור בדלק בשטחים הפלסטינים הניב השבוע הצלחה חסרת תקדים עבור שני תושבים מקומיים.
 
"בהתחלה צחקו עלינו".ואסים ופאיז בפעולה (צילום: רויטרס)
 "בהתחלה צחקו עלינו".ואסים ופאיז בפעולה (צילום: רויטרס)   
שני מכונאים פלסטינים מרצועת עזה מצאו שיטה חדשה לשדרג את המכוניות הפרטיות של חבריהם למכונית המופעלת על ידי חשמל. זאת לאחר שבחודשים האחרונים נאלצו להשתמש בשמן בישול להנעת מכוניותיהם בשל המחסור בדלק ברצועה. שני המכונאים, ואסים ופאיז, טוענים כי מכוניותיהם המשודרגות מסוגלות לסוע מרחק של 200 ק"מ לאחר טעינה אחת. "בהתחלה צחקו עלינו, אמרו שזה לא יעבוד", אומר פאיז, "וכעת אנשים מבקשים מאיתנו לשדרג את מכוניותיהם".

מרכז התקשורת הפלסטיני PMC דווח לאחרונה כי אופנועני עזה החלו להשתמש בגז בישול ובשמן בישול כדי להפעיל את אופנועיהם. פאיז מספר כי עלות השדרוג היא כ-2500 דולר לכל מכונית, תלוי בגודלה. ובכן, דבר אחד ברור: פעם נוספת מומשה האמרה העתיקה, "הצורך הוא - אבי ההמצאה".
 

בירות: "פריז של המזרח התיכון"

בפינה השבועית "מזרח תיכון חדש" נבחן השבוע יעד תיירותי זוהר נוסף באזורנו: והפעם בירת לבנון, בירות אשר מתאוששת בקצב מסחרר מהשלכות מלחמת לבנון השנייה.
 
קופץ לבירות ושכולם יקפצו. בירות (צילום: מתוך וויקיפדיה)
 קופץ לבירות ושכולם יקפצו. בירות (צילום: מתוך וויקיפדיה)    
בירתה של לבנון, שהביקור בה לפי שעה הוא בגדר חלום בלבד עבור רבים מאיתנו, ראויה ללא ספק לכינוי, "פריז של המזרח התיכון". עם מזג אוויר אידיאלי, בשל רצועת חוף מדהימה המוקפת, אתרים היסטוריים, חיי לילה תוססים והיצע קולינארי משובח מושכת בירות תיירים רבים מהמזרח התיכון ומאירופה. זאת למרות הנזק התיירותי שנגרם לה כתוצאה מהמלחמה לפני כשנתיים.

את בירות תוחם אזור הר הלבנון, שמלא באוצרות טבע, ובחורפים אף באתרי סקי אחדים. באזור נמצאים מספר אתרים היסטוריים ובהם מבנים היסטוריים שנבנו לפני אלפי שנים.

ומה לגבי חיי הבידור בבירות? ובכן, העיר אינה ישנה. מועדוני לילה, ברים, מסעדות, מתחמי קניות, תיאטראות, ירידי אומנים, הופעות חיות ומאות בתי קפה, מהווים רק חלק מפניה החדשים-ישנים של העיר. ועוד לא ציינו את היצע המזון המשובח בבירות, החל ממזון לבנוני אסלי וכלה במטבח אירופאי, אסייתי ודרום אמריקאי עשיר.

אמנם כרגע, טיול של מספר ימים בבירות אינו עומד על הפרק, אך תמיד טוב לפנטז על עתיד טוב יותר ועל ביקור באחד ממוקדי התרבות המובילים במזרח התיכון.


הקריקטורה השבועית
 
קריקטורה ביומון הירדני "אלע'ד" מציגה את משבר עליית מחירי הנפט העולמיים בעקבות ניסוי הטילים שאיראן ביצעה לאחרונה. הקריקטורה מתארת את חוויות הנפט כטילים איראניים המשוגרים מן הקרקע.

לצפיה בקריקטורה »
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by