בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
יוצאים לחיים 
חוג הסרטן 

חוג הסרטן

 
יוצאים לחיים |
 
יעל שפריר

הם היו בדרכם לכבוש את העולם, אבל אז תפסה אותם המחלה. עכשיו, בסיוע קבוצת "יוצאים לחיים", הם מתחילים מהתחלה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
עשרים וחמישה צעירים בשנות העשרים לחייהם על יאכטה בלב ים, שרים במלוא גרון את "זמר אהבה לים" של אריק איינשטיין. הם נראים מאושרים כשהם צווחים בהתלהבות "שאני גל, שאני גל, אל ארץ חלומי", אבל משהו בתמונה לא מסתדר. אולי הקרחות הן שמסגירות את הטרגדיה שמאחורי השמחה, אולי איזה חלק של כסא גלגלים שהסתנן לפריים של סרט המסע הזה. אולי נדמה לנו שאפשר לשמוח ככה, בלי בושה, בגיל עשרים פלוס, רק אם יש לנו סיבה ממש טובה. החלמה מסרטן למשל.
 

אתה מרגיש שאתה לבד בעולם

יכולתי למות (צילום: מתוך הסרט "יוצאים לחיים")
 יכולתי למות (צילום: מתוך הסרט "יוצאים לחיים")   
על הסיפון מזמרים, נישאים אל חלומם, חברי קבוצת "יוצאים לחיים", גוף ששם לעצמו מטרה להיות כתף תומכת ואוויר לנשימה לצעירים הגיבורים הללו.
"בגיל 24, סיימתי לימודי תואר ראשון וחיפשתי כיוון", מספר רון, 29, שהחלים מן הסרטן לפני שלוש שנים. "מצאתי נתיב שהיה אמור לקחת אותי ללימודים בניו-יורק ואחרי עבודת הכנה קשה התקבלתי לתואר שני. הייתי בדרך להגשים את החלום, לא היה שום דבר שיכל לעצור אותי, עד שיום אחד, בליטה קטנה על הצוואר התגלתה כמשהו שכולנו חוששים ממנו – סרטן. לא הבנתי מה קורה או למה זה קורה. מצד אחד הייתי בדרך לכבוש את העולם ומצד שני, למישהו היו תכניות אחרות בשבילי. תוך שבוע כבר ישבתי מחובר למחטים ואינפוזיות והקרב על החיים שלי התחיל. פתאום הרגשתי שהגוף בוגד והקרקע המוצקה שדרכתי עליה מתערערת. אתה מרגיש שאתה לבד בעולם ושאין לך עם מי לדבר, כי אף אחד לא יבין באמת מה עובר עליך".

מתוך המצוקה הזו, המשותפת לאנשים צעירים ומאוד חולים, נולדה קבוצת "יוצאים לחיים".
הקבוצה קמה ופועלת בסיוע מתנדבים ובשיתוף האגודה למלחמה בסרטן ועמותת "רוח טובה". "יוצאים לחיים" פועלת מתוך הבנה של החסך הגדול שנוצר אצל צעירים בתחילת דרכם, שמפסידים לסרטן את התקופה הכי סוערת של החיים שלהם. במקום לבלות, ללמוד, לעבוד, להתאהב, לחלום ולהגשים – הם עסוקים בטיפולים כימותרפיים. את הפער הזה בחיים, אי אפשר למלא, אבל אפשר לתת למי שהחלים כלים לחזור לחיים.

"בבית עוטפים אותנו בצמר גפן, אנחנו ילדים סוכר", אומרת קרין, 26, שהחלימה לפני שנתיים מסרטן לימפומה. "אנחנו הרגישים, העדינים, אלו שצריך לשמור עליהם ולעזור כל הזמן. כאן, בקבוצה, כולנו זהים – לכן יש פחות הנחות, וזה טוב. כי כשאתה מתמודד עם דברים קשים, גם נפשית וגם פיזית, אתה תמיד יוצא מחוזק. אחרי כל פעילות של הקבוצה, אתה אומר לעצמך 'בוא'נה, אני מסוגל לעשות את זה', ואתה חוזר משם באטרף על החיים".
 
 

להגיע לחוף מבטחים

הפעילות הזו שקרין מדברת עליה, כוללת בעיקר טיולים ומסעות, כמו שיט בהולנד, רפסודיה על הכנרת ושאר טיולים בארץ, על ג'יפים, ברגל ובאופניים – לא דבר של מה בכך עבור מי שזה מכבר יצא ממחלה קשה. הגוף לא מתגבר כל-כך מהר על הטראומה והטיולים הללו מהווים – בכוונה כמובן – אתגר פיזי קשה עבור המשתתפים. לפעמים האתגר הוא גם הפקתי. רון למשל לקח על עצמו לארגן אירוע שמהווה "קבלת פנים" למצטרפים חדשים. מדובר בחציית הכנרת על גבי רפסודות שהחברים בונים בעצמם – התארגנות שדורשת תקציב (שאין). כדי לקיים את האירוע הצליח רון לגייס לאירוע חסות מסחרית, והשנה הוא יתקיים בפעם השלישית. "חציית הכינרת היא בעיני עוד מסע כנגד איתני הטבע בנסיון להגיע לחוף מבטחים", אומר רון, "רק שהפעם המסע הוא מתוך בחירה, הרוח נושבת לטובתנו ויש לנו אחד את השני. מסע כזה מדגיש את החיבור המיוחד בין חברי הקבוצה – חיבור שרק שותפות גורל יכולה ליצור. בשבילי הדבר הכי יפה הוא שגיליתי את הכוחות שלי לעזור לאחרים ולתרום לקבוצה. חשפתי כוחות פנימיים, שלא ידעתי על קיומם, וזה מבחינתי הערך המוסף הגדול ביותר".

"הטיול הוא רק תירוץ לשים יחד עשרים ומשהו אנשים עם בעיות דומות בלב הים הפתוח", אומר אוהד חיטמן, 31, שהחלים לפני 4 שנים מסרטן ב' שלו, כך הוא מכנה את ההוצ'קין שתקף אותו פעמיים. "אנשים שיכולים לצחוק על המחלה שלך ולפתח הומור שחור מטורף עליה, כי היא גם שלהם. היינו קוראים לחבורה שלנו 'הישרדות': 25 צעירים יצאו ללב ים, מי מהם ישרוד? מה שאני הכי אוהב בקבוצה הזאת, זה שאף אחד לא מרחם עליך. כולם באותה יאכטה, ומי ששם, מגיע כי הוא באמת רוצה להיות בחבורה הזאת, לא כי הוא מסכן".

החבורה שיוצאת לטיולים כוללת בדרך כלל את המחלימים בני אותו שנתון, הם הגרעין הקשה של הפעילות (10-20 חבר'ה). חוץ מהם מגיעים בוגרים של מחזורים קודמים, לפעמים יש ביניהם כאלה שהמחלה תפסה אותם שוב. יש גם מתנדבים שמצטרפים וכל אחד מכל אלה נשאר כל עוד הוא מעוניין בכך. "אני רואה את 'יוצאים לחיים' כמו מנהרה", מפרש אוהד, "שעוזרת לך לעבור מהחושך אל האור ובסופה - כמו שמשתמע מהשם - אתה יוצא אל החיים".
 

סרטן זה חרא

הרבה דברים לא נעימים (צילום: מתוך הסרט "יוצאים לחיים")
 הרבה דברים לא נעימים (צילום: מתוך הסרט "יוצאים לחיים")   
המעבר הזה, מחושך לאור, הוא תהליך הדרגתי. "אנשים חושבים שברגע שהמחלה עוברת, אתה מחלים", אומרת קרין. "מגיע צילום ראשון שהוא נקי וחושבים שזהו, הכל מאחוריך. אבל בעצם, מבחינת החולה, רק עכשיו מתחילה ההתמודדות. עד עכשיו הוא היה שקוע כל כולו במחלה וספון בעולם של בתי החולים, ורק עכשיו הוא מתפנה להתעסק בעתיד שלו. וכאן בדיוק נכנסת 'יוצאים לחיים', מבחינתי התזמון הזה היה מושלם. הגעתי לאגודה (למלחמה בסרטן – י.ש.) לקבוצת תמיכה, ומי שסיים את המפגשים הללו – התחבר לקבוצה. היום לא חייבים להשתתף במפגשים כדי להגיע ל'יוצאים לחיים', אנחנו מנסים ליצור דרך עוקפת בשביל מי שהמפגשים באגודה לא מדברים אליו".

גם רון מעיד על עצמו שמפגשי התמיכה הרתיעו אותו: "אני בעקרון אדם שלא מתחבר לקונספט של כל מיני קבוצות תמיכה, והאמת שגם לא הרגשתי שהייתי צריך את זה. אבל לקראת סיום הטיפולים, העובדת הסוציאלית באיכילוב סיפרה לי על הקבוצה וממש הכריחה אותי ללכת למפגש. לגמרי נגד הנטייה הטבעית שלי הלכתי למפגש כדי לראות על מה מדובר ונשביתי – אנשים מקסימים, פתוחים ותומכים, ומפגשים שמרגישים כמו מסיבות ולא כמו קבוצת תמיכה".

"לא כולם מתחברים לקונספט של קבוצות תמיכה", מסכים חיטמן. "לבוא ולדבר על הבעיות שלך עם זרים או להגיד שהסרטן העיר אותך והראה לך את האור – זה לא מתאים לכל אחד. אני אגב חושב שסרטן זה חרא, ממש לא כיף, אבל בסוף זה עובר. ואחרי שהגוף מתאושש, החיים ממשיכים, ואתה כן לוקח משהו מהסרטן הזה. אני למשל, לא אגיד שהבאתי על עצמי את הסרטן, אבל בהחלט עזרתי לו. שקרים, לחץ, תחרות, סטרס, אגו מנופח, תזונה ועוד הרגלים שהיו חלק בלתי נפרד מהחיים שלי – די עזרו לסרטן לגדול בתוכי, ברגע שאתה מבין את זה, אתה במצב יותר בריא. 'יוצאים לחיים' היא כמו תוסף מזון שעושה לך להרגיש טוב".
 

מופע התרמה

מופע פרטי בלב ים (צילום: מתוך הסרט "יוצאים לחיים")
 מופע פרטי בלב ים (צילום: מתוך הסרט "יוצאים לחיים")   
בימים אלה מארגן חיטמן, "מהמקום הכי נטול אגו והכי טהור שיש", כפי שהוא מעיד, מופע ענק בשיתוף "יוצאים לחיים" ומועצת התלמידים של תיכון קריית שרת בחולון. הכנסות המופע יוקדשו לפעילות של "יוצאים לחיים" – הצפי הוא לאסוף כ-40,000 שקלים, שמהווים כשליש מתקציב הארגון. חיטמן הצליח לרתום לפרוייקט רשימה ארוכה ומרשימה של אמנים, כמו גם את תלמידי בית הספר בהנהגתה של יו"ר מועצת התלמידים, לי קופרמן, שעומלים על המכירה ועל שאר ההכנות ומוכיחים לחיטמן, "שמי שטוען שהולך ופוחת הדור, שילך לחפש את עצמו".

המופע יתקיים הערב, יום ראשון, 20/7/08 בשעה 20:00 בבית שטיינברג בחולון, ובו ישתתפו, בין היתר קרן פלס, שרון חזיז, ג'קו אייזנברג, מרינה מקסימיליאן בלומין, בועז מעודה ואוהד חיטמן – על תקן זמר ומפיק מוזיקלי של הערב. עיקר התקציב ילך לארגון המסע הבא להולנד וכל שנותר הוא לקוות שהאנשים חדורי השליחות הללו ימשיכו לשוט על הגלים.

לתרומות: 0546868030 או במייל: yotzimlachaim@gmail.com
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by