בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
אינטרס משותף? 
"אורחים" מפתיעים בסיורי "שלום עכשיו" בשטחים: מתנחלים ופעילי ימין 
 
 הפגנת ``שלום עכשיו`` בחברון    צילום: שלום עכשיו    
אינטרס משותף? |
 
גיא צברי

ארגוני שמאל מקיימים בחודשים האחרונים סיורים פרובוקטיביים בחברון ובהתנחלויות - אלא שבקרב התושבים הישראלים המקומיים לא רואים את הדבר בהכרח לשלילה: פעילי ימין ומתנחלים החליטו להצטרף אל המסיריים מהשמאל ולהציג את עמדותיהם, וגם בקרב יוזמי הסיורים לא רואים בכך בעיה. האם המחלוקת תביא בסופו של דבר לקירוב לבבות? מעבר לקווים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
סיורי "שלום עכשיו" בחברון ובהתנחלויות ומאחזים שונים עוררו מאז ומתמיד את זעמם של המתנחלים. תנועת השמאל, שנוהגת להביא את תומכיה באוטובוסים מכל רחבי הארץ "לראות בעיניים את עוולות הכיבוש" הצליחה לאחרונה לעורר סערה כאשר התעקשה לסייר בחברון, מה שגרם לעימותים קשים בין הפעילים וכוחות המשטרה לבין תושבי היישוב היהודי בעיר.

אולם בקרב המתנחלים יש מי שרואים דווקא את היוזמה הזו לחיוב. יוזמה חדשה מהימים האחרונים קוראת לפעילי ימין לנצל את הסיורים שמקיימת "שלום עכשיו" ברחבי יהודה ושומרון, להצטרף אליהם ולהביע באופן נחרץ את דעתם.
 
הפגנת שלום עכשיו בחברון. הפרטנרים החדשים של המתנחלים?
 הפגנת שלום עכשיו בחברון. הפרטנרים החדשים של המתנחלים? 
 צילום: שלום עכשיו 
 
באתר האינטרנט של "שלום עכשיו" פורסמה הודעה הקוראת לתומכי התנועה להצטרף לסיור מודרך בחברון. "סיור רגלי בעיר פלסטינית הנשלטת על ידי קומץ מתנחלים קיצוני", הגדירו שם את האירוע. "הסיור כולל מפגש עם פלסטינים תושבי המקום. מסלול: רחוב השוהדא - הרחוב המרכזי של חברון שהפך לרחוב רפאים, השוק הסיטונאי ושכונת אברהם אבינו, בית הדסה וביקור אצל משפחה פלסטינית שחיה בצמידות למתנחלים", נכתב בהודעה.

אבל את אריה קינג, מתנחל בעצמו ופעיל ב"מולדת", לא הרתיעה רוח הדברים."לטעמי, זה דבר מבורך מאוד שהם מביאים ליהודה ושומרון מאות יהודים. גם הם וגם העיתונאים. הם הרי לא יכולים לדעת מי מגיע ולמה, לכן אני מציע להודיע שאנחנו מגיעים לסיור. לעלות לאוטובוס. להודות להם יפה על מימון הסיור ולהביע במהלך הסיור את הדעות הנכונות", הוא כותב בהודעת דואר אלקטרוני שהפיץ בקרב פעילי ימין.

קינג עצמו הצטרף לסיור שכזה לפני כחודשיים, ולדבריו רבים פנו אליו לאחר האירוע והודו לו על הדברים שאמר. "גם אם הם לא מסכימים איתי הם חשבו שטוב שיש איזון וטוב שגם העמדות ההפוכות באות לידי ביטוי. יש הרבה הזדמנויות במהלך הסיור להביע דעה. יש הרבה נקודות עצירה לשאלות שמקבלות כצפוי תשובות ברורות וחד משמעיות. אנחנו בסך הכול רוצים לאזן".

"נוכחות של עשרים עד שלושים איש בכל אוטובוס גם תאזן וגם תקלקל להם את הסיור שזו ברכה בפני עצמה", מוסיף קינג ומציין כי כדי להגיע לסיור מבלי לעורר תשומת לב מוקדמת הוא "מקווה שיהיו אנשים מספיק חכמים להזמין את עצמם בלי להסביר את המטרה שלהם".

באופן די מפתיע, לא רואים ב"שלום עכשיו" כל בעיה עם הצטרפותם של מתנחלים לסיורים שהם מקיימים שם, והם אף מדגישים כי כל עוד נעשים הדברים ברוח טובה – ישמחו לראות אותם בין המסיירים.

"אני חושבת שכל עוד הם רוצים לבוא באופן תרבותי להביע דעה, לנהל דו שיח, ולא רק לקרוא לנו רוצחים זה בסדר", אומרת תמי לוין – אחת ממארגנות סיורי "שלום עכשיו" בשטחים. "היינו שמחים שיהיו אנשים שלא באים אוטומטית בגישה שלנו אלא גם כאלה שנוכל קצת לשנות את דעתם. אני מניחה שעם מתנחלים זה יהיה קשה יותר", היא אומרת.

ראוי לציין כי לרוב, זוכים אנשי "שלום עכשיו" לקבלת פנים צוננת – לעיתים אף עוינת – כאשר הם מגיעים אל היישוב היהודי בחברון ולהתנחלויות אחרות. אולם למרות נוכחותם האפשרית של מתנחלים בסיוריהם העתידיים, סבורה לוין כי אלה יסייעו מאוד בהעברת משנתה של התנועה אל רבים מאזרחי ישראל.

"אנשים לא מודעים לכך שהשטחים הכבושים אף פעם לא סופחו למדינת ישראל. אנשים לא יודעים שההתנחלויות הן שטח צבאי כבוש, וגם לא מדוע הן קוץ ברגלה של מדינת ישראל בדרך להשגת שלום", היא אומרת. "חשוב לנו שאנשים ששומעים על זה רק בטלוויזיה יבואו לראות את הדברים בעיניים. אנחנו מה שרוב האנשים חושבים אבל מפחדים להגיד".

כך או כך, אל מול גילויי האלימות והאיבה בסיורים – ניתן לראות שביב של תקווה בהסכמה בין הצדדים על הרצון לשמוע איש את רעהו, חרף הבדלי הגישות התהומיים. אולי כעת יוכלו סיורי תנועות השמאל בהתנחלויות להוות פתח להידברות בין הצדדים ולשיתוף פעולה, שגם אם לא יביא להתקרבות אידיאולוגית – יוכל, אולי, לקרב במעט את הלבבות.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by