בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
ערבים ברשת 
סעודיה מציגה: היפ הופ מערבי בערבית 

סעודיה מציגה: היפ הופ מערבי בערבית

 
ערבים ברשת |
 
יונתן גונן

השבוע ב"ערבים ברשת": מה חושבים הגולשים הערבים על עסקת חילופי השבויים? • האם העולם האסלאמי יחליט להחרים את האולימפיאדה בגלל הריסת מסגד בסין? • תחרות עיצוב דגלה החדש של עיראק • וההיפ-הופ מעורר סערה בסעודיה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
"אין צורך לעשות מסיבה כזו גדולה". השבת הארונות
 "אין צורך לעשות מסיבה כזו גדולה". השבת הארונות  
 צילום: רויטרס 
 
תגובותיהם של המוסלמים לעסקת חילופי השבויים בין ישראל לחזבאללה, שיצאה אל הפועל בשבוע שעבר, היו חלוקות. באופן לא מפתיע, מרבית אתרי האינטרנט והגולשים הערבים החשיבו את העסקה להישג עבור חזבאללה, שמנציח למעשה את ניצחונו של הארגון במלחמת לבנון השנייה. העיתונות הערבית סיקרה בפרוטרוט את שלבי ביצוע העסקה, וכלי התקשורת התומכים בחזבאללה חגגו את עסקת חילופי השבויים בהכרזת ניצחון לארגונם וציון ה-16 ביולי כיום איחוד חשוב והיסטורי.

עם זאת, היו גולשים אשר יצאו נגד הארגון והדרך בה חשף את גורלם של החטופים הישראלים רק בדקה ה-90. גולשת ערבית בשם אסמה פרסמה את תגובתה לעסקה בפורום "אסלאם און-ליין" ויצאה נגד החגיגות שהתקיימו בלבנון עם שובו של סמיר קונטר: "אני באמת חושבת שאין צורך לעשות מסיבה כזו גדולה עבור שיבתו של מי שרצח ילדה קטנה!". גולש נוסף גינה את חזבאללה וכתב: "החלפתם של שני חיילים ישראלים מתים בתמורה לרוצחים של ילדים קטנים מוכיחה איזה מצדדי הסכסוך צריך לעקור מן השורש. זהו רק קרב אחד, אך תוצאות המערכה יהיו שונים". גולש נוסף האשים את חזבאללה בנזק הרב שנגרם ללבנון בזמן המלחמה וכתב: "אם ארגון חזבאללה היה משחרר את החיילים החטופים מוקדם יותר, חייהם של לבנונים רבים היו ניצלים".
 

האולימפיאדה והמסגד

האומה הערבית תחרים את האולימפיידה?
 האומה הערבית תחרים את האולימפיידה? 
 צילום: רויטרס 
 
במהלך הימים האחרונים פורסם באתרי האינטרנט הערבים מכתב איום הפונה ישירות לממשלת סין. המכתב, החתום על ידי אינטלקטואלים ערבים שונים, מאשים את סין בהריסת מסגד במערב המדינה משום שאנשיו סרבו לתלות שלטים המקדמים את האולימפיאדה. במכתב, טוענים האינטלקטואלים כי סין מאלצת מסגדים לפרסם את האולימפיאדה בביג'ינג, באופן הנוגד את ערכי האסלאם, כדי לגרום למוסלמים לתמוך במשחקים האולימפים. בנוסף גורמים מוסלמים טוענים כי הממשלה עיקלה ספרי קוראן ועצרה ועינתה עשרות מוסלמים.

במכתב, הדורש התנצלות מיידית מצד ממשלת סין, נכתב: "תמכנו בעמדתכם האמיצה נגד ארצות הברית, קידמנו אתכם בברכה בכל בית בעולמנו המוסלמי וחשבנו שסין היא מדינה דגולה וחברותית, אולם מעתה ואילך דברים הולכים להשתנות". האיום במכתב הוא חד-משמעי: "אנו נותנים לכם שלושה ימים לפרסם התנצלות, אחרת נתחיל בקמפיין רחב מימדים בעולם המוסלמי במטרה להחרים אתכם ואת אולימפיאדת בייג'ינג 2008". כעת, עם התקרבות מועד פתיחת המשחקים האולימפיים חושש הועד האולימפי הבינלאומי שמשלחות ממדינות אסלאמיות יחליטו לבטל את השתתפותן בתחרות כאות מחאה על הריסת המסגד.
 

היפ-הופ בערבית

סולן להקת "האגדות של ג'דה" בטקס פרסי ה-MTV של דובאי
 סולן להקת "האגדות של ג'דה" בטקס פרסי ה-MTV של דובאי 
 צילום: רויטרס 
 
אחרי מספר מדינות במזרח התיכון שכבר עשו זאת, הגיע גם תורה של סעודיה להקים להקת היפ-הופ מקומית. שמה של הלהקה הוא "האגדות של ג'דה" ובימים אלה ממש מוציאה הלהקה אלבום חדש. מטבע הדברים, מוזיקת ראפ והיפ-הופ עוררו ביקורת חריפה במדינות ערב מצד גורמים אסלאמיים, הסבורים כי סוג זה של מוזיקה הוא בגדר השחתה של בני הנוער הערבים. בחלק ממדינות ערב, כמו ירדן ומצרים, מותר להשמיע את מוזיקת ההיפ-הופ, אך ללא המילים החריפות הנלוות אליה.

חברי הלהקה מודעים לכך שהם אינם יכולים למתוח ביקורת על השלטון דרך המוזיקה או למחות על העוני והאבטלה במדינה, שכן הדבר יעורר הדים ויביא לפירוק הלהקה. על כן, הלהקה מעדנת את תכני שיריה וממקדת אותם ביחסים בין הגבר לאישה. את השילוב בין ערכי ערב לערכי המערב ניתן לראות על הבמה: להקת "האגדות של ג'דה" משלבת כלי נגינה מסורתיים עם כלי נגינה חשמליים וחבריה לובשים בגדים מגוונים.

בימים אלה ממש, הצלחתה של הלהקה ניכרת ברחובות הממלכה, שכן בני הנוער הסעודים, המעריצים את הלהקה, מאזינים בקביעות לשיריה ומורידים בקנה מידה חסר תקדים את צלילי השירים לטלפונים הסלולאריים שלהם.
 
 

דגל עיראק – עצב זאת בעצמך

במסגרת ניסיונותיה של עיראק לשנות את תדמיתה כמדינת מרחץ דמים, ביצעה עיראק לאחרונה מספר צעדים משמעותיים, ובהם שיפור היחסים הדיפלומטיים עם מדינות ערב ועידוד פתיחת שגרירויות חדשות במדינה. בנוסף, התברר השבוע כי עיראק מעוניינת לשנות גם את דגל המדינה. העיתון העיראקי "אל-צבאח" פרסם השבוע כי הפרלמנט העיראקי הכריז על תחרות לעיצוב דגל חדש לעיראק.

הפרלמנט קרא לכל תושבי עיראק ולעיראקים השוהים מחוץ למדינה, ובייחוד לאמנים שבהם, להשתתף בתחרות ולהגיש הצעות לעיצוב הדגל החדש עד סוף ספטמבר 2008. גורמים עיראקיים בכירים מסרו לעיתון כי הדגל החדש צריך לשקף את האחדות, דו הקיום והפטריוטיות של עיראק ולפנות באופן שווה לכל שכבות האוכלוסייה. בלוגרים וגולשים ערבים לקחו את העניין ברצינות יתרה, אך גם בהומור, והחלו לעצב דגלים שונים, חלקם גרוטסקיים למדי, ולהציגם בפורומים השונים.
 

חופים בתוליים, אתרים קדושים ושווארמה

יפה גם בלי אלכוהול. ריאד בלילה
 יפה גם בלי אלכוהול. ריאד בלילה 
 צילום: מתוך וויקיפדיה 
 
בפינה השבועית "מזרח תיכון חדש" נסקור השבוע את חיי התרבות והפנאי בערב הסעודית, ממלכה הכוללת בחובה מקומות קדושים לאסלאם ומסורת אסלאמית ארוכת שנים. במשך שנים מנעה ערב הסעודית ממיליוני תיירים המגיעים מארצות המערב להיכנס לשטחה כדי לא לפגוע באורח החיים השמרני שלה. אולם, לאחרונה החליטה משפחת המלוכה לפתוח את גבולותיה בפני נהירת התיירים ואף לבטל את האיסור על הצילום במדינה.

בסעודיה נמצאות שתיים מהערים החשובות ביותר לאסלאם – מכה ומדינה – והמוני מבקרים גודשים אותן מדי שנה. אולם, תיירים אשר מעוניינים לבקר במדינה יצטרכו להסתדר מספר ימים ללא מועדונים ושתיית אלכוהול, שכן הדברים הם בגדר איסור חמור במדינה. בנוסף, אם אתן נשים המעוניינות לבקר בסעודיה, תיאלצו להתכסות מכף רגל ועד ראש מרגע כניסתכן למדינה. אך, אל דאגה, ישנן אטרקציות רבות ומגוונות בסעודיה עבור התייר המערבי: צלילות לאורך חופי הממלכה הבתוליים, התרשמות ממגוון הנופים, ביקור באתרים היסטוריים חשובים והנאה מקבלת אורחים מסורתית. בנוסף, הוחלט על הקמת מספר בתי קולנוע ותיאטראות בסעודיה, דבר שהיווה טאבו בעבר, וזאת במטרה למשוך כמות נוספת של תיירים.

ובל נשכח את התפריט הסעודי המסורתי, שכל כך דומה למקבילו הישראלי: לחם ערבי (חובז), עוף צלוי, שווארמה, פלאפל, פול וקפה. חיי הלילה אמנם עדיין אינה מפותחים בסעודיה, הנוקשות הדתית כלפי התיירים טעונה שיפור והטרור עדיין מאיים על יעדים שונים במדינה, אך האווירה המסורתית והייחודית בסעודיה ואתריה הקדושים עדיין מושכים אליה כמות גדולה של תיירים בשנה ומציבים אותה כאחד ממוקדי התיירות המעניינים במזרח התיכון.
 

הקריקטורה השבועית

קריקטורה בעיתון הכוויתי "אלג'רידה" (שצייר סטאברו ג'אברה, 20.07) מתארת את החלטתה של ארצות הברית לשנות את מדיניותה כלפי איראן.

היד הימנית בקריקטורה היא ידה של איראן, אשר מחזיקה חולצה עם הכתובית "אני אוהב את ניו יורק", ואילו היד השמאלית, השייכת לארה"ב, מחזיקה חולצה עם כתובית "ניו יורק אוהבת את אחמדינז'אד".

לצפיה בקריקטורה »
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by