בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
השבוע במדע 
מדיטציה - ונלחמים באיידס 
 
השבוע במדע |
 
אסא וולפסון

מדענים מקליפורניה גילו כי מדיטציה יעילה לחיזוק המערכת החיסונית של חולי אידס, בעוד חוקרים מסטנפורד טוענים כי יש בידיהם ראיות שההזדקנות היא תהליך מתוכנת. וגם: צפרדעים שמסוגלות לכוון את האוזניים שלהן כמו רדיו

 
 
 
 
 
 
 
 
 
מדענים באוניברסיטת קליפורניה דיווחו השבוע על מחקר שמעניין את המדור מאוד. ייתכן, הם אומרים, כי תרגול מדיטציה במשך מספר שבועות יכול להאט את החמרת מחלת האיידס, אולי על ידי חיזוק המערכת החיסונית. אם הממצאים הללו יוכחו במחקרי המשך נרחבים יותר, הדבר עשוי להציע דרך נעימה וזולה לעזור לבני אדם להילחם על חייהם מול המחלה חשוכת המרפא.
 
 
החוקרים ביצעו בדיקה בקרב 67 מתנדבים למחקר שאובחנו כנשאי נגיף ה-HIV. מדובר בבדיקה סטנדרטית המיועדת לאבחן כמה טוב המערכת החיסונית מתמודדת עם וירוס האיידס. הבדיקה נעשתה לפני ואחרי שהמתנדבים עברו תכנית בת חודשיים, שבמהלכה עברו שיעורי מדיטציה שכללו שמונה שיעורים בשבוע, שעתיים כל אחד, יום אימונים מרוכז אחד, ותרגול יומי בבית. בבדיקות שנעשו בתום החודשיים, התגלה שיש מתאם חיובי גבוה בין תרגול המדיטציה ובין חוסן המערכת החיסונית. במלים אחרות, ככל שהמתנדב תרגל יותר, כך המערכת החיסונית שלו הייתה חזקה יותר מול המחלה.

כאמור, יש צורך במחקרים נוספים בכדי לקבוע האם הממצאים הללו מחזיקים מעמד. מכל מקום, אם יתגלה שתרגול מדיטציה במשך מספר שבועות אכן מסוגל לבצע את המעלל שמייחסים לו כאן, מה מסוגל לבצע תרגול יציב של מספר שנים, שבמהלכו הופך מתרגל למומחה? אולי משהו שמספיק כדי לבאס את חברות התרופות ולשמח את ליבם של כל השאר? מי יודע, אבל השבוע במדע החליט לפתוח עם זה את השבוע שלו. ככה. עם תקווה.

למידע נוסף »
 

מתוכנתים להזדקן או סתם מתבלים?

ונמשיך עם הטון מעורר התקווה שבו התחלנו. סתם, כי אפשר. והמדור יבשר לכם על מחקר נוסף שפורסם השבוע. מחקר שעסק בבדיקה גנטית של תולעים טוען כי ייתכן שתהליך ההזדקנות הוא חלק מהתכנית הגנטית של הגוף, ולא תהליך שקורה כתוצאה מבלות. המחקר הזה סותר את התיאוריה הדומיננטית כיום בשטח זה, ונותן תקווה שהמדע אולי יוכל יום אחד למצוא דרך לעצור או להפוך את תהליך ההזדקנות.
 
 
 הממצא הזה תומך בתיאוריה הדומיננטית פחות אודות זקנה, הגורסת כי התכנות הגנטי - ולא הצטברותם של נזקים ורעלנים לאורך חייו של אורגניזם - הם שגורמים לו להזדקן 
חוקרים בבית הספר לרפואה בסטנפורד השוו בין תולעים צעירות וזקנות (שם הזן: C. elegans nematode worms) וגילו כי נראה ששינויים בשלושה סוגים של מתגים מולקולריים שמדליקים ומכבים את פעולתם של גנים מסוימים, שולטים בשינויים הגנטיים שגורמים להזדקנותן של התולעים. הממצא הזה תומך בתיאוריה הדומיננטית פחות אודות זקנה, הגורסת כי התכנות הגנטי - ולא הצטברותם של נזקים ורעלנים לאורך חייו של אורגניזם - הוא שגורם לו להזדקן.

החוקרים היו זהירים בהשלכת הממצאים מהתולעים על בני האדם, ואמרו כי ייתכן שהתהליך שמתרחש אצלנו הוא שונה במהותו. אולם הם הוסיפו כי הממצא הזה אמור להתחיל לעניין מדענים במשימת החקירה שתבדוק זאת. ובעידן הנוכחי, שבו אנו צופים בהתפתחות הולכת וגדלה של שיטות טיפול גנטיות, ייתכן שמחקרים כאלה יובילו בסופו של דבר לשינויים נרחבים בתוחלת החיים שלנו. השבוע במדע בהחלט מוכן לקוות לתוצאות חיוביות בנושא זה. הוא רק מוסיף תקווה שהדבר ייעשה גם בזהירות. ההשלכות של התעסקות בגנטיקה שלנו עשויות להיות דרמטיות ביותר, אחרי הכול.

לקריאה נוספת »
 

לבלוע צפרדע ולשמוע רדיו

ולבסוף, ככה לסיום, השבוע הסתבר שיש בסין צפרדע מעניינת המסוגלת לכוון את אוזניה כך שיקלטו תדרים שונים בכל פעם. זו החיה היחידה המוכרת עד כה שמסוגלת לכוון באופן אקטיבי את שמיעתה לתדרי קול משתנים, כמו שאנחנו מכוונים תדרים של רדיו.
 
עוד צפרדע שמכוונת את האוזניים
 עוד צפרדע שמכוונת את האוזניים 
 צילום: יחצ 
 
זן הצפרדעים הזה, הנקרא בלטינית Odorrana tormota, חי ליד המעיינות החמים הרועשים שבהר הצהוב במרכז סין, ומתקשר עם בני מינו על ידי השמעת קול צרצור ועל ידי קריאות אולטרא-סוניות. מחקר חדש גילה כי הצפרדעים מחוננות באפשרות לכוון את אוזניהן כך שיוכלו להאזין לתדרים הגבוהים של קולות בני מינן, ולסנן החוצה את התדרים הנמוכים יותר של הרעש הקבוע והחזק של המים הגועשים.

הצפרדעים מחוללות את הפלא הזה באמצעות פתיחה וסגירה של תעלות בעור התוף של אוזניהן במטרה לכוון את טווח התדרים הנקלטים. גילוי זה עשוי להוביל להמצאתם של עזרי שמיעה טובים יותר לבני אדם מאותגרי שמע, כאלה המסוגלים לברור תדרים.

לכתבה המלאה »
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by