בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
רה``מ בהודעה מיוחדת 
אולמרט – סוף הסיפור הפוליטי 

אולמרט – סוף הסיפור הפוליטי

 
רה``מ בהודעה מיוחדת |
 
חדשות נענע 10

לא חוק יסוד הממשלה ולא תקנון קדימה אינם קובעים כי על ראש הממשלה להתפטר בעקבות הפרשיות הנחקרות במשטרה בעניינו. אולמרט אף יכול להתמודד אם יחפוץ בכך בבחירות המקדימות הקרובות לראשות קדימה ולהציג את השגי ממשלתו. ועם זאת, נדמה הערב שהלחץ הציבורי והפוליטי על ראש הממשלה עושה את שלו והוא מכנס מסיבת עיתונאים מיוחדת עם הודעה לציבור

 
 
 
 
 
 
 
 
 
ב- 28 במאי האחרון החליט יו"ר מפלגת העבודה ושר הבטחון, אהוד ברק, ליזום מהלך של לחץ פוליטי וציבורי על ראש הממשלה אהוד אולמרט מתוך הממשלה בעקבות התפוצצות פרשת מעטפות הכסף שלכאורה קיבל אולמרט בעבר ממשה טלנסקי ועל פי החשד לא דווחו לשלטונות המס ולמבקר המדינה. ברק אמר אז " '' אני לא חושב שראש הממשלה יכול לנהל במקביל את הממשלה וגם לטפל בנושא האישי שלו, לפיכך משיקולים של טובת המדינה ושל הנורמה הראויה אני חושב שראש הממשלה חייב לנתק את עצמו מהניהול היומיומי של הממשלה". הוא הוסיף כי "מפלגת קדימה תצטרך לעשות חשבון נפש ולבחור את דרכה ואת ראשה ועם מי שיחליפו שם נהיה מוכנים לשקול שילוב ידיים". ברק אמנם לא הציב לקדימה אולטימטום, דבר שקומם עליו את האופוזיציה שטענה כי זו היתה עוד אחת מאמירותיו המעורפלות.
 
האם אולמרט נפרד מהפוליטיקה?
 האם אולמרט נפרד מהפוליטיקה? 
 צילום: רויטרס 
 
אבל הלחץ החל לפעול על בכירי קדימה. מקורבי ראש הממשלה האשימו בקנוניה את שרת החוץ לבני שלדבריהם קשרה קשר עם שר הבטחון להפיל את אולמרט ולהקים יחדיו ממשלה חלופית בכנסת הנוכחית. ב- 11.6 אולמרט זימן את ח"כ צחי הנגבי, האחראי על ענייני המפלגה בקדימה והורה לו להתחיל בהליכים לקראת בחירות מקדימות במפלגה. מועצת קדימה, הגוף היחיד המוסמך על פי חוקת המפלגה לקבוע מועד לבחירות מוקדמות, התמהמה בתהליך. מקורביה של שרת החוץ לבני האשימו כי מאחורי הסחבת עומדים אנשיו, אך לבסוף ב- 10.7 אישרה מועצת קדימה את קיום הפריימריז בספטמבר הקרוב.

ההחלטה על הקדמת הבחירות המקדימות לתפקיד יו"ר המפלגה אינה מחייבת את ראש הממשלה אולמרט, להתפטר ולהעביר את תפקידו לאיש שייבחר. מועצת קדימה גם לא הכניסה סעיף לשינוי בתקנון שקובע כי יו"ר המפלגה שיבחר יהיה מועמדה לראשות הממשלה. גם חוק יסוד הממשלה אינו קובע כי על אולמרט להתפטר בעקבות החקירות הפליליות המתנהלות נגדו ואף לא לאחר הגשת כתב אישום נגדו באחת או בכמה מהן. ראש הממשלה עצמו אמר במוצאי יום העצמאות האחרון כי אם יוגש כתב אישום נגדו יתפטר לאלתר מתפקידו. אבל כתב אישום אינו נראה כרגע באופק. המשטרה ביקשה בשבוע האחרון מראש הממשלה שיקצה לה עוד כמה ימים לצורך חקירתו בפרשות השונות. אולמרט עצמו תקף בחריפות בסוף השבוע האחרון את התנהלות המשטרה והפרקליטות ואת ההדלפות מחקירותיו מעל גבי דפי העיתונים ונראה שאין בכוונתו להקל עליהם את משימתם.
 
לבני. ממתינה לתורה שיתכן ומתקרב.
 לבני. ממתינה לתורה שיתכן ומתקרב.  
 צילום: רויטרס 
 
שרת החוץ לבני, יריבתו הגדולה של אולמרט במפלגה, פתחה בשבוע שעבר באופן נמרץ את מסע הבחירות שלה לראשות קדימה. בכנס פעילי המפלגה בחדרה אמרה לבני כי לכשתיבחר תקרא להקמת ממשלת אחדות רחבה בהשתתפות הליכוד ומפלגת העבודה. השבוע אמרה בראיון לרזי ברקאי בגלי צה"ל כי אם אולמרט יחליט להתמודד בפריימריז היא "תנצח גם אותו". הסקרים האחרונים בקרב מתפקדי קדימה מצביעים על מירוץ צמוד בין לבני לשר התחבורה, שאול מופז. גם השרים אבי דיכטר ומאיר שטרית צפויים להתמודד בבחירות.

ההערכות במערכת הפוליטית הן כי ראש הממשלה יכנע ללחץ הציבורי ויחליט שלא להתמודד בבחירות המקדימות. אבל יצויין כי מידע של ממש על נטיותיו של אולמרט בנושא מעולם לא נמסר ממקורבי רה"מ בצורה רשמית או שאיננה רשמית. בתקופה האחרונה אף התקבלו הערכות סותרות בנושא מסביבתו הקרובה. הלחץ הציבורי על אולמרט לעזוב את תפקידו הוא עצום ומגיע מהמערכת הפוליטית, מגורמים במערכות אכיפת החוק, מגורמים בתקשורת ומהשיח הציבורי שכבר סימן את רה"מ כלא פופולארי ומושחת על פי סקרים מאד עקביים המתפרסמים מעת לעת.

הכשלונות במלחמת לבנון השניה והפרשות הלכאורה פליליות המתנהלות נגד ראש הממשלה נותרו צרובים בדעת הקהל לחובתו של ראש הממשלה למרות פעולה צבאית מוצלחת בסוריה המיוחסת לישראל, עיסקת השבויים רגב וגולדווסר שהיתה שנויה במחלוקת אבל הביאה את מלחמת לבנון השניה לאקורד הסיום שלה והמשאים ומתנים המדיניים האינטנסיביים עם הרשות הפלסטינית וכעת גם השיחות הבלתי ישירות עם סוריה. לפני כחודש צוטטו מקורבי אולמרט בעקבות סידרה של הצבעות במליאת הכנסת בהן התקשתה הקואליציה לגייס רוב כאומרים: ,ככה הוא לא מוכן למשול. אם אין רוב בכנסת זהו סוף הסיפור".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by