בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
כלכלה 
הבורסה פתחה את השנה בירידות: המעו"ף איבד 4.5%  

הבורסה פתחה את השנה בירידות: המעו"ף איבד 4.5%

 
כלכלה |
 
טל לוי, ויובל מעוז - TheMarker, ונועה קו

מדד תל אביב 100 רשם ירידה של 5.3%. אפריקה ישראל נפלה ב-18.9%. החברה לישראל וכי"ל סיימו בירידות של כ-14%. המסחר בוול-סטריט ממשיך להתנהל בירידות שערים

 
 
 
 
 
 
 
 
 

(1:42 דק')

פתיחת שנה רעה
 פתיחת שנה רעה   
הבורסה של תל אביב לא הצליחה להינצל היום מהירידות החדות שאיפיינו את השווקים בעולם בימים האחרונים, וביום מסחר אחד הציגה ירידות חדות, גם במניות שנחשבו עד לפני כמה חודשים ליציבות. מניות האשלג והחקלאות, כי"ל, החברה לישראל ומכתשים אגן, נסחרו בירידות חריגות וסחפו את המדדים המובילים כלפי מטה.

מדד המעו"ף איבד 4.5% ומדד תל אביב 100 ירד ב-5.3%. מדד התל טק נפל ב-6.1%. מחזור המסחר הסתכם ב-3.1 מיליארד שקלים.

מניות כימיקלים לישראל והחברה האם, החברה לישראל, מרכזות ביחד כשליש מהמסחר ואיבדו כ-16% כל אחת. שתי המניות יחד מרכזות כ-15% ממשקל מדד המעו"ף, ומכאן שהן לבדן גררו את המעו"ף לירידה של 2.2%. המשמעות היא שבניכוי 2 המניות הללו, היה מדד המעו"ף נסחר דווקא בירידות קלות בלבד למרות האירועים הדרמטיים בשווקים בימים האחרונים.

בניו יורק נפתח המסחר בירידות כשהדאו ג'ונס מאבד 1% ל-10,825 נקודות, הנאסד"ק יורד ב-0.9% ל-2,053 נקודות וה-S&P500 צונח ב-1.3% ל-1,155 נקודות.
 
לבייב משעבד מניות

כי"ל והחברה האם, החברה לישראל, נסחרות בירידות שערים בתגובה לירידות החדות של מניות הדשנים בעולם. במהלך ראש השנה איבדו מניות הדשנים בארה"ב 20%-12%, וזאת לפני ירידות נוספות אתמול לאחר המסחר. הסיבות לירידות במניות הם עלייה לא צפויה במלאי התירס והסויה בארה"ב שהובילו לירידות חדות של מחירים, חשש מפני קשיים מימוניים של החקלאים בארה"ב ופיספוס התחזיות של חברת הדשנים מוזאיק למרות תוצאות טובות אותן הציגה. מחירי הסחורות משפיעים גם על מניית מכתשים אגן הנסחרת בירידות שערים.

בעל השליטה בחברת אפריקה ישראל, לב לבייב, צפוי לשעבד כ-20%-10% ממניות החברה למממנים הגדולים שלה, הפועלים ולאומי. המהלך נועד להגדיל את הבטחונות שבידי הבנקים מאחר שמניית אפריקה איבדה כ-73% מתחילת 2008. בעקבות הגדלת הבטחונות על ידי לבייב, יגיע השעבוד לבנקים לכ-80%-75% מאפריקה ישראל. אפריקה מגיבה בירידות חדות.

ככל הנראה, נכון להיום אפריקה עומדת בכל התשלומים לבנקים ולא קיימת בעיה בהחזר החובות של החברה או בהחזר החובות של לבייב עצמו. אחת הסיבות לירידה בשוויה של אפריקה נעוצה במניית אפי פיתוח, המרכזת את פעילות הנדל"ן של אפריקה ישראל של לב לבייב ברוסיה. מניית אפי פיתוח צנחה ביומיים האחרונים בכ-38.5%, והיא נסחרת כיום במחיר שפל של 1.7 דולרים בלבד - צניחה של 88% מאז שהונפקה בהצלחה מסחררת בתחילת מאי 2007 בלונדון, לפי מחיר של 14 דולרים למניה.

עוד בשוק ההון
 
 
 
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by