בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
מעבר לקווים 
הקמפיין שינסה להביא את התל אביבים לשטחים 
 
 שלטי החוצות של המנהלת    צילום: יאיר צ`ונה    
מעבר לקווים |
 
גיא צברי

מועצת יש"ע מכוונת הישר למעוז השמאל והחילוניות בישראל: עשרות שלטי חוצות, המדגישים את הקשר ההיסטורי של העם היהודי לאתרים ברחבי יהודה ושומרון, הוצבו לאחרונה במקומות מרכזיים בגוש דן • מאחורי היוזמה עומדת מנהלת חילונית שקוראת לכם לטייל בשטחים, להכיר את האתרים ההיסטוריים, בתקווה שתחשבו פעמיים לפני שתצביעו בעד נסיגה עתידית. מעבר לקווים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
לתושבי גוש דן קשה שלא להבחין בימים האחרונים בעשרות שלטי חוצות גדולים הנושאים את הסיסמה: "יהודה ושומרון – הסיפור של כל יהודי" שהוצבו בחוצות הערים הגדולות.

הפרסומות הגדולות הנושאות את שמו של חבל הארץ המנוכר דווקא במעוז החילוניות של ישראל, נועדו לפגוע בדיוק במטרה הזאת: לא עוד קריאה סקטוריאלית דתית-ימנית להתחברות לשטחים שמעבר לקו הירוק, כי אם יצירת זיקה מוחלטת בין כל יהודי ציוני – באשר הוא – לאתרים היהודים ההיסטוריים המצויים שם.
 
רחל אמנו. גוייסה למאבק ההסברתי
 רחל אמנו. גוייסה למאבק ההסברתי   
בניגוד לאסטרטגיה הקודמת של ארגוני הימין להצדיק את המשך השליטה בשטחים במניעים ביטחוניים, יזמו במועצת יש"ע את הקמתה של מנהלת הסברה חדשה שתתמקד בציבור החילוני ותעביר אליו מסרים "קלים" יותר להפנמה: במקום הפחדות או "מצוות האל" – חיבור ערכי והיסטורי לשורשים היהודיים, של כולנו.

לטובת הקמפיין גייסו המתנחלים "סלבריטאים" מההיסטוריה היהודית, כמו יהודה המכבי ורות המואביה – שפעילותם התרחשה רובה ככולה בשטחי יהודה ושומרון.

"כל הדיון סביב סוגיית המשך השליטה בשטחים או הנסיגה מהם עוסק או בהפחדות בסגנון 'טילים על תל אביב' או בשיח של קיצוניים", אומר יקיר שגב, העומד בראש מנהלת ההסברה. "במקום לדבר על כמה עשרות בודדות של קיצוניים מימין ומשמאל שעושים פעילויות שאנחנו מתנגדים להם בתוקף, בואו נזכר במהות האמיתית של יהודה ושומרון, גם לנו – כיהודים חילוניים", הוא אומר.

אבל מהו כוחה של רות המואביה אל מול הצעה לפשרה היסטורית בין שני עמים מסוכסכים, שבמרכזה תאלץ ישראל לסגת מרוב אותם אזורים היסטוריים שבמנהלת מבקשים להחדיר ללבבות של כולנו? "רות המואביה יותר חשובה מהביטחון של תל אביב, לצורך העניין", אומר שגב.
 
גם דוד המלך הגיע
 גם דוד המלך הגיע   
לדבריו, "אנחנו החילוניים אוהבים לספר את סיפורה של רות שהתרחש בשדות בית לחם, יעקב אבינו חלם בבית אל ויהודה המכבי ניצח את היוונים בבית חורון. את הדבר הזה צריך להחזיר לציבור.

כשאולמרט אומר: עוד גבעה לשם זה לא משנה, אנחנו אומרים: כאן יעקב חלם את החלום שלו. אנחנו רוצים להסביר שלא מדובר בשטח שצריך חלילה להפטר ממנו", הוא מסביר.

האתר שהקימה המנהלת, המדבר ב"שפה" חילונית, קורא לגולשיו לשוב ולטייל במקומות ההיסטוריים ביהודה ושומרון. החיבור, לדעתם, לאותם מקומות – יוכל להתבצע רק באמצעות היכרות עם האתרים מתוך רצון להנחיל בתודעה מסר חד משמעי: השטחים אינם מוקד הבעיה הפלסטינית, כי אם מוקד ההוויה הישראלית.

"ההתנחלות והישיבה ביהודה ושומרון הם חיבור לשרשרת דורות של 3,000 שנה. ויתור על אותם אזורים הוא צעד משמעותי מאוד שיש לקחת אותו בחשבון בשיא הרצינות", אומר שגב.
 
 

"הישראלים חושבים ימין ומתנהגים שמאל"

קשה שלא לחוש בנאיביות מסויימת מצד יוזמי הרעיון, כאשר בסיכומו של דבר מנסים להבין את השורה התחתונה של המסרים שהם מנסים להעביר.

האם קשר היסטורי – המבוסס ברובו על מיתוסים מסורתיים ודתיים – יכול אכן להוות שיקול מדיני בקרב חילוניים כדי להכריע בשאלת הסדר עם הפלסטינים שיחייב נסיגה מאותם אזורים? במנהלת החדשה סבורים שכן.
 
בחרו את הטיול הבא שלכם. אתר המנהלת
 בחרו את הטיול הבא שלכם. אתר המנהלת   
"גילינו שהציבור החילוני קשור למסורת שלו הרבה יותר ממה שחושבים", אומר שגב ומסביר: "יש ציבור גדול בארץ שהוא ימני בתפיסותיו ושמאלני בהתנהגותו. הוא מאוד אוהב את מערת המכפלה, את צה"ל, את ישראל ואת המתנחלים – אבל הוא אמץ דפוסי חשיבה של השמאל. כמו למשל: אין ברירה, חייבים שתי מדינות לשני עמים".

לדברי שגב, "אנחנו רוצים להזכיר לציבור הישראלי שחברון היא לא רק המתנחלת שיורקת על השכנה הערביה שלה, אלא על דוד המלך, אברהם אבינו ושרה אמנו. אם מישהו רוצה לוותר על זה בכל זאת בגלל שיקולים כאלו ואחרים, זה לגיטימי. אבל התודעה חייבת להיות", הוא אומר.

חרף המאמץ המושקע לשינוי התודעה קשה לדמיין את היום שבו ינהרו המוני ישראלים אל תל-שילה או אל קבר יוסף שבשכם, ואם אלו לא יגיעו לאותם מקומות – לא ברור האם מישהו יחוש כלל שנקט בויתור כלשהו, במקרה של נסיגה משם.

אבל במנהלת – שבראשה עומדים שלושה צעירים ירושלמים חילוניים בשנות ה-30 לחייהם – מאמינים כי למרות כל הקשיים, ניתן לשנות עוד משהו במחשבה הישראלית. "כולנו מתגעגעים לארץ ישראל הישנה והטובה ולמנהיגים של פעם. אם לא היינו חושבים שאפשר לשנות, לא היינו עושים את זה בכלל. זה יהיה תהליך ארוך ולא פשוט", אומרים שם.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by