בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
פוליטי-מדיני 
לבני במרחק נגיעה 
 
 ממשלת המעבר בישיבה. מי ישב ליד השולחן של לבני?    צילום: רויטרס    
פוליטי-מדיני |
 
רונן ליבוביץ`

לציפי לבני אוזל הזמן המוקצב לה להרכבת ממשלה חדשה בישראל. השריר שעשה לה אהוד ברק נרפה ודומה שהיחסים בין שני האישים התחממו והעבודה קרובה לסיכום עם קדימה. למרות הקשיים במו"מ הקואליציוני נראה שגם עם ש"ס נרקמת פשרה. האם תצליח לבני? הכתב הפוליטי רונן ליבוביץ' מביא לכם מורה נבוכים במלאכת הרכבת הממשלה. הסיכוי של לבני להצליח נראה די טוב

 
 
 
 
 
 
 
 
 
כשבועיים חלפו מהיום בו הטיל נשיא המדינה, שמעון פרס, את מלאכת הרכבת הממשלה הבאה על יו"ר קדימה הנבחרת. ציפי לבני החלה מיד במרתון פגישות עם רוב סיעות הכנסת במטרה לעמוד במילתה ולהקים כמה שיותר מהר ממשלה חדשה. אולם נראה כי משהו תקוע בגלגלי המשא ומתן הקואליציוני. מפלגת העבודה, ש"ס והגמלאים, סיעות הקואליציה הנוכחית בנוסף לקדימה כמובן, דורשות מספר דרישות המקשות את החיים על לבני וצוותה. כך גם יהדות התורה ומרצ, איתן מקיימת לבני משא ומתן על מנת שיעבו את הקואליציה ויצטרפו לשולחן הממשלה.
 
ברק וישי. נראה כי שתי השותפות הבכירות של קדימה ישארו סביב שולחן הממשלה
 ברק וישי. נראה כי שתי השותפות הבכירות של קדימה ישארו סביב שולחן הממשלה 
 צילום: רויטרס 
 
מפלגת העבודה דורשת ארבע דרישות מרכזיות: סיום כהונתו של שר המשפטים דניאל פרידמן, שותפות בניהול הממשלה, שותפות במשא ומתן המדיני והגדלת תקרת ההוצאות השנתית מתקציב המדינה ל- 2.5 אחוזים מ- 1.7 אחוזים. אך נראה כי יו"ר מפלגת העבודה, אהוד ברק, יוותר ללבני בעניין תקרת ההוצאה, נושא שלבני לא מוכנה כרגע לוותר בו. היחסים בין השניים התחממו מאוד לאחרונה ומקורביהם מספרים על שיחות יום יומיות ביניהם שככל הנראה יובילו ברגע האחרון לחתימת הסכם בין שתי המפלגות ויצירת בסיס להקמת ממשלה חדשה.

גם עם ש"ס הדברים כעת אינם מתנהלים באופן החלק ביותר אולם גם במקרה הזה, נראה כי בדקה התשעים ואחת הדברים יסתדרו. ש"ס ממשיכה לעמוד על הרגליים האחוריות בכל הקשור למשא ומתן המדיני עם הפלסטינים ובמיוחד שמים בש"ס את הדגש על הרחקת נושא ירושלים מהדיונים. אמנם, ישנה פשרה מסויימת בנושא קצבאות הילדים. נציגי המשא ומתן המקצועי של קדימה וש"ס הסכימו להמיר את קצבאות הילדים במתן "מענק משפחה" כאשר הגדרות המושג נשארות עדיין מעורפלות.
 
 היחסים בין לבני לברק התחממו מאוד לאחרונה ומקורביהם מספרים על שיחות יום יומיות ביניהם ועם ש"ס ישנה פשרה מסויימת בנושא קצבאות הילדים. אחד ממשתתפי הדיונים: "ישנה אווירה טובה בחדר, ללא מתח. מדובר בהתנהלות שונה מכל משא ומתן אחר". בסופו של דבר נראה כי החשש מבחירות ומנתניהו יגרום לכולם להתקפל 
המשא ומתן עם מרצ נמשך גם כן כאשר נראה כי חבריה יצטרפו בסופו של דבר לממשלה, אם תקום, בראשות לבני. הדרישות המרכזיות של מרצ הן סיום כהונתו של שר המשפטים פרידמן ותביעות תקציביות וחברתיות שונות. גם ליהדות התורה תביעות תקציביות וחברתיות שונות כקצבאות הילדים ומתן מענק דיור לחרדים. לא סביר שלבני תענה לדרישות יהדות התורה הטומנות בחובן תוספת של מיליארדי ש"ח לתקציב המדינה, אותו מבקשת לבני שלא לפתוח.

עם הגמלאים המשא ומתן נמשך למרות שאינו אינטנסיבי. השר רפי איתן מבקש לשמר את הקואליציה כמו שהיא, בעיקר כדי לשמור על שני משרדי השרים שהגמלאים נהנים מהם. "לא נסכים לוותר על אף אחד מהתפקידים שלנו", אומרים הגמלאים, להם יש כעת רק ארבעה חברי כנסת, שלושה מתוכם בעלי תפקידים - שני שרים ויו"ר ועדה אחת בכנסת.
 
 
שרי הגמלאים, איתן ובן יזרי. למרות הפילוג שהותיר אותם סיעה קטנה אינם מוכנים לוותר על תפקידים
 שרי הגמלאים, איתן ובן יזרי. למרות הפילוג שהותיר אותם סיעה קטנה אינם מוכנים לוותר על תפקידים 
 צילום: רויטרס 
 
אחד ממשתתפי הדיונים עם הצוות של קדימה, החמיא מאוד לצורה בה מנהלים אנשיה של לבני את המשא ומתן הקואליציוני: "ישנה אווירה טובה בחדר, ללא מתח. מדובר בהתנהלות שונה מכל משא ומתן אחר. הם מנהלים אותו בצורה דיסקרטית וסולידית, דבר הראוי לציון".

בסופו של דבר, נראה כי לבני לא תסיים את המו"מ בתוך 28 הימים הראשונים אותם העניק לה נשיא המדינה להרכבת הממשלה ולכן תידרש לבקש מפרס שבועיים נוספים. בימים אלה יגבר הלחץ על לבני אך גם על הסיעות השותפות שרבים מחברי הכנסת החברים בהן יודעים כי הכרזה על בחירות תגרום להכרזת על סוף דרכם הפרלמנטרית. החשש מבחירות, כמו גם החשש מבנימין נתניהו כראש ממשלה ומליכוד גדול וחזק יגרום בסופו של דבר לכולם להתקפל, דבר שיביא, ככל הנראה, להקמת ממשלה חדשה בראשות ציפי לבני.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by