בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
צבא וביטחון 
35 שנה אחרי: עדות שרון בוועדת אגרנט 

35 שנה אחרי: עדות שרון בוועדת אגרנט

 
צבא וביטחון |
 
חדשות nana10 ופז שוורץ

פרוטוקולים של ועדת אגרנט שנחשפו היום לציבור כוללים עדויות של בכירים בצה"ל ובמערכת הביטחון • אריאל שרון, שפיקד על אוגדה 431, מתח ביקורת על הנתק עם הפיקוד הבכיר שנעדר מהשטח • על התחושות הקשות: "לא היו בדור הזה אנשים כמונו שהרגישו טעמן של מפלות. זה היה צבא שרגיל לנצח"

 
 
 
 
 
 
 
 
 

(3:10 דקות)

 
35 שנים לאחר פרוץ מלחמת יום הכיפורים ו-34 שנים אחרי הגשת הדוח, מתפרסמים היום הפרוטוקולים של עשרות עדויות שמסרו בכירים בצה"ל ובמערכת הביטחון לפני ועדת אגרנט, שחקרה את כשלי המלחמה. בין העדויות שמתפרסמות גם זו שמסר אריאל שרון, שפיקד על אוגדה 431, ושר הביטחון דאז, משה דיין.
 
הפרוטוקולים נחשפים. אריאל שרון ומשה דיין
 הפרוטוקולים נחשפים. אריאל שרון ומשה דיין 
 צילום: רויטרס 
 
שרון מתח בעדותו ביקורת נוקבת על הפיקוד העליון בשל העדרותם של מפקדים בכירים מן השדה.
לדבריו כבר עם הגעתו לזירה המצרית, אמר לאלוף פיקוד דרום דאז, שמואל גורדיש כי לפי דעתו אין לכוחות תמונה נכונה על הנעשה בשטח." יעצתי לפי דעתי לו להורות לכל המפקדים לצאת לשטח כדי לדעת מה באמת מתרחש. התמונה שהייתה בחדר המלחמה הייתה תמונה מאוד קשה, היא הייתה קשה מאוד מבחינת מספר האבידות שכבר היה ברור שיש לנו".

עם זאת, שרון סייג את הביקורת שלו לגבי הרמטכ"ל, דוד אלעזר, וגורודיש: "איני בא להטיל ולו לרגע דופי, לא ברמטכ"ל ולא באלוף גונן (גורודיש), ולטעון שהם לא היו בשדה בגלל היעדר אומץ לב. שניהם מקובלים עלי כקצינים אמיצים. לא זאת הייתה הבעיה. לפי דעתי מה שקרה כאן - שהם לא הבינו את המתרחש בשדה".

"על הכוחות שלנו עבר זעזוע עמוק מאין כמוהו כי צה"ל היה צבא מנצח", הוסיף שרון. "לא היו בדור הזה אנשים כמונו שהרגישו טעמן של מפלות. זה היה צבא שרגיל לנצח. הוא מעולם לא עמד בשום תבוסה."

עדויותיהם של הקצינים הבכירים נחשפות על פי החלטת משרד הביטחון. המסמך כולל יותר מ-50 עדויות מסווגות שניתנו לוועדה הממלכתית לחקירת אירועי מלחמת יום הכיפורים בראשות השופט דוד אגרנט. המסמכים שמפורסמים היום כוללים פרוטוקולים מדיוני הוועדה. הציבור יוכל לעיין בעדויות בתיאום מראש עם ארכיון צה"ל. היום נחשפות 20 עדויות, ו-30 הנותרות ייחשפו רק לאחר החגים.

ועדת אגרנט הגישה את הדוח הסופי שלה בינואר 1975, אולם בשלב זה הותר לפרסום המבוא בלבד. רק 20 שנה לאחר מכן הוחלט לפרסם את מרבית החלקים הנוספים, מלבד כ-50 עמודים שנותרו גנוזים. בשנת 2006 אישרה ועדה ציבורית בראשות השופט יצחק אנגלרד לפרסם את הדוח במלואו, מלבד שני עמודים שכוללים מידע רגיש.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by