בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
ערבים ברשת 
לבנון מציגה: פלאפל המריבה 
 
 מתיחות חדשה בין לבנון לישראל עולה מכיוון המטבח    צילום: ארכיון: רויטרס    
ערבים ברשת |
 
יונתן גונן

השבוע במדור "ערבים ברשת": לבנון נלחמת בישראל בזירה הקולינרית ותובעת בעלות על המאכל הלאומי • האסלאם הקיצוני נלחם בדמויות מצוירות וגם: "מפרץ האהבה" ואנג'לינה גולי מגיעים לעיראק ומשחק הפוקר כובש את ירדן

 
 
 
 
 
 
 
 
 
אתר האינטרנט של רשת הטלוויזיה הלבנונית "אל-ערביה" פרסם לאחרונה כי לבנון מעוניינת להגיש תביעה נגד ישראל בבית הדין הבינלאומי על כך שבמשך עשרות שנים ישראל מייצאת למדינות העולם מאכלים הנחשבים למאכלים שמקורם במטבח הלבנוני ומשווקת אותם כמאכלים ישראלים.
 
הלבנונים תובעים בעלות על המאכל הלאומי
 הלבנונים תובעים בעלות על המאכל הלאומי 
 צילום: ארכיון: רוני שיצר 
 
בין המאכלים שייכללו בתביעה ניתן למצוא את הפלאפל, הקובה, החומוס והטבולה. מאכלים שלטענת הלבנונים, הוכנו בלבנון עוד בטרם הוקמה מדינת ישראל.

בכירים בלשכת התעשיינים בלבנון טוענים כי מדינת ישראל מטעה את הצרכנים ברחבי אירופה ובארה"ב ומשווקת את המאכלים, שנחשבים מבחינה היסטורית ופולקולרית כמאכלים עממיים לבנוניים, כמאכלים ישראלים לכל דבר. לדבריהם, השימוש שעושה ישראל במרכיבים ובשמות של המאכלים הלבנונים מסב נזק רב לכלכלה בלבנון. נזק שעל פי הערכותיהם נאמד בעשרות מיליוני דולרים בשנה.
 

אוייבי האסלאם: דמויות מצויירות

סערה תקשורתית רחבת היקף הסעירה לאחרונה את העולם הערבי. מהו מוקד הסערה אתם שואלים? ובכן, לא אחרים מאשר העכברים המצויירים האהובים "מיקי מאוס" ו"ג'רי" מ"טום וג'רי".
 
 
אוייב האסלאם החדש: ג'רי העכבר
 אוייב האסלאם החדש: ג'רי העכבר 
 צילום: ויקיפדיה 
 
הדמויות המצויירות עליהן גדלנו ממשיכות להוות מוקד של לעג בקרב שיח'ים מוסלמים קיצונים וכעת איש דת סעודי בשם מוחמד אל-מנג'יד, אף קרא לחסל את שני העכברים המפורסמים "מיקי מאוס" וג'רי", זאת מאחר ולדבריו הם "חיילי השטן ואוייבי האידיאלוגיה האסלאמית".

אל-מנג'ד קרא לילדים במדינות ערב שלא ללמוד מהתנהגותם היומרנית של שני העכברים המצוירים ואמר כי העכבר באידיאולוגיה האסלאמית הוא דבר מאוס, בלתי רצוי ומשחית.

דבריו של השיח' הסעודי בגנותן של הדמויות המצוירות קיבלו תהודה ציבורית ותקשורתית רבה בעולם הערבי והכותרות הראשיות של רבים מהעיתונים, דחקו הצידה את האירועים החדשותיים שאירעו בשבועות האחרונים לטובת כתבות צבעוניות, שדנו בדמויות המצויירות.

הצהרות השייח' הסעודי בגנות דמות העכבר המצוירת עוררו אף פולמוס בקרב כלי התקשורת השונים וגררו תגובות וגינויים גם בעולם הערבי. העיתון הערבי "אלקדס אלערבי" גינה את דבריו של השיח' הסעודי ואף פרסם קריקטורה בה מוצג "ספיידרמן" כמבוקש הבא של חכמי הדת הקיצוניים.
 

עזה: משחקים מסוכנים

ילדים רבים ברצועת עזה אימצו בתקופת חודש הרמדאן ובתקופת "איד אל-פיטר" משחק מסוכן, במהלכו הם ניהלו קרבות רחוב באמצעות אקדחים מפלסטיק היורים כדורי גומי.
 
משחק מסוכן: ילד חמוש ברובה מפלסטיק
 משחק מסוכן: ילד חמוש ברובה מפלסטיק 
 צילום: אילוסטרציה: רויטרס 
 
כתוצאה מהמשחק המסוכן שהפך לנפוץ ביותר ברצועה, נפצעו מאות ילדים, בהם עשרות באורח קשה. כך דיווחה השבוע סוכנות הידיעות הפלסטינית "מען".

בתגובה להתפשטות משחק הילדים המסוכן ברצועה, קראה משטרת חמאס ברצועה להורים לא לרכוש אקדחי פלסטיק לילדיהם והורתה אף לחנויות להפסיק את מכירתם של האקדחים המסוכנים.
 

"מפרץ האהבה" העיראקי

האם גם בעיראק העקובה מדם יכול להיות מפרץ אחד שקט של אהבה? רשות התיירות במדינה סבורה שכן ובפרוייקט שאפתני שחשפה לאחרונה מתברר כי בקרוב צפוי להיות מוקם "אי ירח דבש" בנהר החידקל זורם בסמוך לעיר הבירה בגדאד.
 
בקרוב גם בעיראק: "מפרץ אהבה"
 בקרוב גם בעיראק: "מפרץ אהבה" 
 צילום: ארכיון: חדשות 10 
 
האי המבודד והטרופי שצפוי לקום סמוך לעיר הבירה עתיד למשוך אליו תיירים זרים ואזרחים מקומיים שמעוניינים להתרחק מפיגועי הירי והמצב הביטחוני הרעוע שמאפיינים את בגדאד.

יוזם הפרוייקט, חאמוד אל-יעקובי, מספר כי במסגרת הפרוייקט, שעלותו עשרות מיליוני דולרים, יוקמו מלונות מפוארים, מכוני ספא, מגרשי גולף ומסעדות אופנתיות, והנופשים יוכלו ליהנות מכמה ימים של שקט, שלווה ופינוקים.

למרות פיגועי הטרור הרבים בבגדאד והמלונות הריקים לגמרי, צופה משרד התיירות העיראקי נהירה של תיירים רבים למדינה בשנה הקרובה.
 

הפוקר כובש את ירדן

משחק ה"שש-בש" הותיק, שהיה הנפוץ ביותר בירדן עד כה, הוחלף בחודשים האחרונים במשחק הקלפים "פוקר", המערבי יותר, ובמשחקי הימורים נוספים.
 
הפוקר סוחף את הצעירים בירדן
 הפוקר סוחף את הצעירים בירדן 
 צילום: ארכיון: רויטרס 
 
מכתבת תחקיר שפרסם האתר "מידל איסט אונליין" עולה כי שכבה רחבה של סטודנטים באוניברסיטאות הירדניות החלו לאחרונה להמר על כספם במסגרת משחקי קלפים, דבר אשר נחשב לעבירה חמורה מבחינת האסלאם.

מספר סטודנטים שהתראיינו לאתר מספרים כי רשת האינטרנט החברתית "פייסבוק" היא זו שתרמה להתפשטות תופעת ההימורים בשכנתנו ממזרח.

מהתחקיר עולה כי הצעירים מסתירים מפני הוריהם את העובדה שהם משחקים "פוקר" עם חבריהם, מחשש לויכוח על רקע דתי.

בתגובה למגמה זו , הזהירו פעילים חברתיים ירדניים מפני התפשטות משחקי ההימורים במדינתם והשפעתם השלילית על החברה. חכמי הדת הקיצוניים במדינה סבורים כי לא רק שההימורים מראים על התקרבות למדינות המערב, אלא גם משחיתים לדבריהם את הנוער ופוגעים בערכים חברתיים.
 

העולם הערבי בקיצור ולעניין

• עיראק: כוכבת הוליווד, אנג'לינה ג'ולי, צפויה לבקר בימים הקרובים בעיראק לרגל
סרט תיעודי חדש בו תשתתף אודות מצב הילדים והנשים בעיראק בצל פיגועי הטרור.

• מצרים: לראשונה בהיסטוריה מעצבת אופנה מצרית תשתתף בתצוגות שבוע האופנה בפאריז.

• כווית: משרד הפנים הטיל סנקציות על חברה מסחרית שאירגנה מסיבת ריקודים משותפת לגברים ולנשים.

• סעודיה: השחקנית ראניה מוחמד דחתה תפקיד של צעירה יהודיה בסדרת הטלוויזיה "איסמאן", המשודרת בערוצי הטלוויזיה הערביים בחודש הרמדאן.
 

הקריקטורה השבועית

הקריקטורה באתר האינטרנט של היומון הלבנוני "אלמסתקבל" מציגה את הנשק החדש של הטרור הפלסטיני –פיגועי הדריסה. בתמונה מוצגת רוגטקה, ובמקום האבן מופיעה מכונית.

לצפייה בקריקטורה >>
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by