בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
בעולם 
ארה"ב תרכוש מניות בנקים בסך 250 מיליארד דולר 

ארה"ב תרכוש מניות בנקים בסך 250 מיליארד דולר

 
בעולם |
 
אשר שכטר, The Marker

מדובר במהלך הנועז ביותר עד כה של הממשל לבלימת משבר האשראי. הנשיא בוש: המהלך הוא חיוני להבראת הכלכלה האמריקאית וייצוב המערכת הפיננסית

 
 
 
 
 
 
 
 
 

גיל תמרי מדווח מוושינגטון

 
במהלך הנועז ביותר עד כה לבלימת מחנק האשראי העולמי, הכריז היום הממשל האמריקני על תוכנית להשקיע 250 מיליארד דולר במערכת הבנקאות האמריקנית. הנשיא ג'ורג' בוש, בנאום קצר בבית הלבן, הכריז כי המהלך חיוני להתאוששותה של הכלכלה האמריקנית וייצוב המערכת הפיננסית.

במסגרת חבילת החירום, תערוב תוכנית פיקוח הפקדונות הפדרלית (FDIC) לאג"ח והלוואות חדשות שינפיקו הבנקים, ויציע ערבונות בלתי מוגבלים לפקדונות בנקים בחשבונות לא נושאי ריבית - המאפיינים בעיקר בתי עסק.
 
"עלינו לחדש את האמון במערכת הפיננסית שלנו". בוש
 "עלינו לחדש את האמון במערכת הפיננסית שלנו". בוש 
 צילום: רויטרס 
 
משרד האוצר האמריקני יעשה שימוש בחלק מהכספים שהופנו לתוכנית החילוץ בסך 700 מיליארד דולר שאישר הקונגרס לפני שבועיים כדי לרכוש מניות בבנקים רבים. המניות יירכשו לפי מחיר השוק בעת ביצוע העסקה, והבנקים יורשו לרכוש חזרה את המניות לאחר שלוש שנים. כמחצית מתוך 250 מיליארד הדולר, שיתוקצבו מתוך 700 מיליארד הדולר שאישר הקונגרס, יוזרמו לתשעת הבנקים הגדולים בארה"ב – בהם סיטי, בנק אוף אמריקה, ולס פארגו, גולדמן סאקס, ג'יי.פי מורגן צ'ייס ומורגן סטנלי.

המחצית השנייה תוזרם לבנקים ומוסדות חסכון אחרים, קטנים יותר. ההשקעות יתוכננו כך שהממשלה תוכל להרוויח מהתאוששות בעסקי הבנקים. "המהלך הזה ייטיב עם העם האמריקני, ייצב את המערכת הפיננסית שלנו ויסייע לכלכלה להתאושש", אמר בוש, לאחר פגישה בינו לבין שר האוצר הנרי פולסון, יו"ר הבנק הפדרלי בן ברננקי ויועציו הכלכליים הבכירים. בוש הוסיף ואמר כי התוכנית הממשלתית לרכוש מניות בבנקים היא "צעד חיוני כדי להבטיח את יכולת הקיום של המערכת הבנקאית האמריקנית".

"עלינו לחדש את האמון במערכת הפיננסית שלנו. צרכיה של הכלכלה דורשים שהמוסדות הפיננסיים שלנו לא יאגרו את ההון שנזרים להם, אלא יעשו בו שימוש ויפיצו אותו", אמר פולסון, שהוסיף כי לא רצה תחילה בתוכנית החילוץ - אך הבין כי אין ברירה אחרת.

פולסון לא ציין כמה יקבל כל בנק, אולם גורמים המקורבים למשרד האוצר מסרו לסוכנות הידיעות בלומברג כי המשרד מתכנן להזרים 25 מיליארד דולר לסיטי ולג'יי.פי מורגן צ'ייס, ו-25 מיליארד דולר נוספים לבנק אוף אמריקה ומריל לינץ', אותו הסכים בנק אוף אמריקה לרכוש לפני חודש. לוולס פארגו יוזרמו כ-20 מיליארד דולר, וגולדמן סאקס ומורגן סטנלי יסתפקו כל אחד ב-10 מיליארד דולר. לסטייט סטריט בנק ולבנק אוף ניו יורק יוזרמו כל אחד 3 מיליארד דולר. "מדובר במוסדות בריאים, והם הסכימו לצעד הזה לטובת הכלכלה האמריקאית", אמר פולסון. אלפי מוסדות צפויים לקחת בתוכנית החילוץ, ויידרשו כתנאי להשתתפותם להגביל את שכר הבכירים והמנהלים.

"ההון שיוזרם לבנקים יסייע להם להעניק הלוואות לעסקים ולצרכנים. הוא גם יסייע לבנקים המצויים בקשיים למלא את החורים במאזניהם שנוצרו בעקבות הפסדים שרשמו במהלך המשבר הפיננסי, כדי שיוכלו לחדש את פעילות ההלוואות ולתרום ליצירת משרות וצמיחה כלכלית", אמר בוש. הנשיא בוש שהבטיח כי מעורבותו של הממשל בבנקים תהיה "זמנית ומוגבלת".
 
 
"אני יודע שהעם האמריקני חושש מאד מהמצב בשווקים הפיננסיים ומההשפעה שלו על דברים כמו תוכניות הפנסיה והחסכונות להשכלה גבוהה, ומבין שהצעדים בהם נקטו מנהיגי המדינות כאן ובאירופה נראים רחוקים מאותם חששות. ייקח זמן עד שנחוש במלוא השפעתם של הצעדים בהם נקטנו, אך העם האמריקאי יכול לבטוח בעתידו הכלכלי לטווח הארוך", אמר בוש.

בהצהרה שפרסם לאחר נאומו של בוש, הביע ברננקי ביטחון ביכולתה של תוכנית החירום לבלום את מחנק האשראי בשווקים. "האתגרים העומדים בפני השווקים והכלכלה הם גדולים ומורכבים, אך אני מאמין כי הצעדים שננקטו היום יסייעו לנו להתגבר עליהם", אמר ברננקי.

"ההיסטוריה מלמדת אותנו שהתערבות ממשלתית בתקופות של משבר כלכלי מגיעה לעיתים קרובות מאוחר מדי, לרוב בנקודה בה רוב המוסדות הפיננסיים פושטים רגל או עומדים על סף פשיטת רגל. ההתמהמהות עלתה לרוב הרבה יותר מההתערבות עצמה, והגדילה את השפעת הטלטלה הפיננסית על משקי הבתים והעסקים. זהו לא המצב בו אנו עומדים היום. למרבה המזל, הקונגרס והממשל פעלו בזמן שבו רוב המוסדות הפיננסיים, למרות התנאים הקשים והתנודתיים בשוק, מסוגלים למלא את תפקידם החיוני ולספק אשראי לכלכלה שלנו", אמר ברננקי.
 
 
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by