בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
ערבים ברשת  
המשבר הכלכלי והפורום של המלך עבדאללה 
 
 משקיעים מודאגים בבורסה באבו דאבי    צילום: רויטרס    
ערבים ברשת  |
 
יונתן גונן

השבוע ב"ערבים ברשת": פסטיבל הקולנוע המזרח-תיכוני נפתח באבו-דאבי • המלך עבדאללה משיב באינטרנט לתלונות נתיניו הירדניים • חברת "גוגל" מטילה סנקציות על איראן וסוריה וגם איך רוכשים אסירים פלסטינים השכלה אקדמית?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
כל כוכבי הקולנוע של מדינות ערב התכנסו במהלך השבוע האחרון בנסיכות אבו-דאבי שמבפרץ הפרסי לרגל פתיחת פסטיבל הקולנוע המזרח תיכוני שיתקיים באמירות.
 
הסרטים שזכו בעבר בפסטיבל מוצגים בארמון האמירויות
 הסרטים שזכו בעבר בפסטיבל מוצגים בארמון האמירויות 
 צילום: רויטרס 
 
במסגרת הפסטיבל, המתקיים זו השנה החמישית, מתחרים סרטים חדשים חדשים שהופקו במזרח התיכון במתכונת האוסקר האמריקני בקטגוריות הבאות: הסרט, הבמאי, השחקן והשחקנית הטובים ביותר.

לפני הצגת הסרטים שישתתפו בפסטיבל, התהלכו כוכבי הסרטים על השטיח האדום כמיטב המסורת האמריקנית, כאשר צלמים רבים מתעדים את האירוע הנוצץ. את מירב תשומת הלב קיבלו השחקן ח'אלד אלנבווי ששיחק בסרט הלבנוני "עשן בלי אש", השחקנית סולאף פוח'ראדי שהשתתפה בסרט הסורי "אצילה", והשחקנים המצריים אלהאם שאהין ופתחי עבד-אלוהאב.

לצורך הפסטיבל הוצבו חמישה מסכי ענק בארמון האמירויות באבו-דאבי והוקם מתחם בשם "עיר הכוכבים" בו ניתן לפגוש את כוכבי הקולנוע הערביים המפורסמים ביותר.

כמובן שגם ההיבט הפוליטי לא נעדר מהפסטיבל, שכן הוקרן במהלכו סרט בשם "שישים שנה לחלוקת פלסטין", המציג את ישראל כמדינה כובשת. לפסטיבל הקודם הוזמן הסרט הישראלי עטור השבחים "ביקור התזמורת", אולם הקרנתו בוטלה ברגע האחרון בלחץ מתנגדי ישראל בקהיר.

בשנה שעברה זכה סרט על מלחמת לבנון השנייה בפרס הסרט הטוב ביותר. העלילה מספרת על לבנונית שיעית שחוזרת למולדתה מדובאי בקיץ 2006, ולמרות ההפצצות הכבדות משכנעת נהג מונית נוצרי לקחת אותה למסע בדרום המדמם של המדינה. במהלך מסעם נרקם סיפור אהבה בין השניים.
 

המלך עבדאללה לשירותך

בירדן, שכנתנו ממזרח, מצאו דרך חדשה להתמודד עם הבעיות השונות השוררות במדינה ונעלמות לעתים מעיני השלטון.
 
 
המלך עבדאללה עומד לשירות האזרח
 המלך עבדאללה עומד לשירות האזרח 
 צילום: ארכיון: רויטרס 
 
במסגרת פרוייקט חדש במדינה, הוקם פורום מיוחד ברשת שבו יכולים תושבי המדינה להביע את דעותיהם על המתרחש במדינה מבחינה כלכלית, חברתית, פוליטית וביטחונית ואלה יזכו לתגובה על ידי המלך עבדאללה.

רבים מאזרחי ירדן ניצלו את המיזם החדש כדי להפנות שאלות ישירות למלכם בנוגע לבעיותיהם השונות. רבים מהפונים למלך שמו דגש על המצב הכלכלי הרעוע במדינה, על המחסור במים ועל שיעור האבטלה הגבוה. אחד האזרחים אף קרא למלך "לרדת אל העם" מדי יום כדי שיוכל לראות את השחיתות והאנרכיה השוררים, לדבריו, ברחובות עיר הבירה עמאן.

כעת, לאחר שקיבל לידיו את תלונות האזרחים, מתכנן המלך פתרונות למשברים השונים עימם מתמודדת האוכלוסייה בממלכה.
 

תואר אקדמי במרחק שיחת טלפון

העיתון "אלשרק אלאוסט" דיווח לאחרונה כי חלק מהאסירים הפלסטינים היושבים בבתי הכלא בישראל הצליחו לסיים תארים אקדמאיים באמצעות טלפונים סלולריים.
 
מעוניין בחבר טלפוני?
 מעוניין בחבר טלפוני? 
 צילום: אילוסטרציה: רויטרס 
 
מסתבר כי בשל קשיים ביטחוניים הכרוכים בתהליך שליחת האסירים לאוניברסיטאות הפלסטיניות הוחלט להעביר להם חלק מהשיעורים באמצעות טלפונים סלולריים שניתנו להם.

בכיר פלסטיני מסר לעיתון כי כ-10,000 אסירים פלסטיניים ניגשו לבחינות הבגרות מאז שנת 2000 וכי אסירים רבים קיבלו תארים אקדמאיים במהלך שהותם בכלא.

לדבריו, האסירים הצליחו לרכוש השכלה אקדמית לאחר מאבק ארוך ושביתות רעב ממושכות שנועדו לאלץ את ישראל להכיר בזכותם לקבל כלי כתיבה ומחברות ולהשתתף בכנסים אקדמאיים.
 

גוגל מגבילה את שירותיה באיראן ובסוריה

אם אתה תושב איראן או סוריה כנראה שאפשרויות השימוש שלך בדפדפני האינטרנט הולכות ומצטמצמות. חברת "גוגל" החליטה לבצע מספר מגבלות על גולשי האינטרנט באיראן ובסוריה. בין היתר, החליטה החברה לחסום את הורדת הדפדפן החדש שהשיקה במדינות אלה.
 
גוגל מציגה: סנקציות ברשת
 גוגל מציגה: סנקציות ברשת 
 צילום: אילוטרציה: רויטרס 
 
מדובר בסנקציות המוטלות על מדינות שמדיניותן אינה עולה בקנה אחד עם אלה של ארצות המערב.

יצויין כי אין זו הפעם הראשונה שחברת "גוגל" מחרימה מדינות משירותיה. לפני מספר חודשים הטילה החברה מגבלות על השימוש בתוכנת המפות שלה במספר מדינות ובהן עיראק, זאת לאחר שגורמים ביטחוניים העריכו כי ארגוני טרור עלולים להיעזר בה לביצוע פיגועים.

בנוסף, חברות "יאהו" ו-"מייקרוסופט" החליטו שלא לאפשר לתושבי איראן לקבל מייל חינם באתריהם, כחלק מהסנקציות המוטלות על המדינה.
 

המשבר הכלכלי והעולם הערבי

נסיים עם הנושא שמעסיק את העולם כולו בימים אלה – המשבר הכלכלי העולמי. בעקבות המשבר בשווקים ברחבי העולם יצאנו לבדוק את השלכותיו על הבורסות במדינות ערב.
 
סוחרים בבורסה באבו-דאבי
 סוחרים בבורסה באבו-דאבי 
 צילום: רויטרס 
 
העיתונים הערביים השונים סיקרו במהלך השבוע האחרון את המשבר הפיננסי העולמי באופן רחב היקף ומסרו כי הוא פגע גם בבורסות בעולם הערבי. על פי הדיווחים, הבורסה העיקרית שנפגעה היא הבורסה הסעודית, שרשמה נפילה של כ-10%, הנפילה החדה ביותר שידעה מאז ומעולם.

המניות בשאר הבורסות של מדינות המפרץ צנחו אף הן ומומחים מעריכים את הנזקים שנגרמו לבורסות במפרץ הפרסי בכ-150 מיליארד דולר. חרף היקף הנזקים שנגרמו לשווקים בעולם הערבי בעקבות המשבר, הבהיר מזכ"ל איגוד הבנקים הערביים כי הבנקים בעולם הערבי לא נמצאים בסכנה.
 

העולם הערבי בקיצור ולעניין

בריטניה: פורסם פסק הלכה מיוחד המאפשר למוסלמי עיוור בן 17 להיכנס למסגד עם כלב נחייה, למרות שהכלב נחשב לטמא באסלאם.

סעודיה: שיח' סעודי פרסם פסק הלכה האוסר על מתארסים לצפות בתמונות של ארוסותיהן באמצעות תוכנת המסרים המיידית "מסנג'ר", מחשש שגולשים אחרים יראו אותן לפני סיום הליך הנישואים.

אלג'יריה: שישה אזרחים נידונו לארבע שנות מאסר בגין אכילה בשעות היום בחודש רמדאן.

עיראק: הארמונות והגנים של הנשיא והרודן לשעבר, סדאם חוסיין, הפכו לאחרונה לאתרי תיירות ונופש במדינה.
 

הקריקטורה השבועית

הקריקטורה בעיתון הירדני "אלדסתור" מציגה את ברק אובאמה וג'ון מקיין, המועמדים לנשיאות ארה"ב, כמי שמנסים לירות חצי אהבה על יושבת ראש קדימה, ציפי לבני, ולזכות באהדתה.

לצפייה בקריקטורה >>
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by