בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
אמריקה 
רייס: החינוך הציבורי הכושל - הסכנה הגדולה ביותר לארה"ב 

רייס: החינוך הציבורי הכושל - הסכנה הגדולה ביותר לארה"ב

 
אמריקה |
 
רויטרס

כחודשיים לפני שהיא מסיימת את תפקידה, מזכירת המדינה האמריקנית קונדוליזה רייס, טוענת שהבעיה הבוערת בארה"ב היא בתי הספר הציבוריים הכושלים. לטענתה מדובר בסכנה הגדולה ביותר לביטחונה הלאומי של ארצה. לדבריה "אם לא נוכל לשמור על שוויון הזדמנויות עבור כל אמריקני, נאבד את זהותנו, ואז לא ננהיג"

 
 
 
 
 
 
 
 
 
מזכירת המדינה האמריקנית, קונדוליזה רייס, אמרה הלילה כי בתי הספר הציבוריים הכושלים מהווים את הסכנה הגדולה ביותר לביטחונה הלאומי של ארצות הברית. רייס הזהירה כי מדובר בסכנה שעלולה לפגוע ביכולתה של ארצות הברית להוביל ולהתחרות בעולם של כלכלה גלובאלית.
 
"ארה"ב לא תוכל להנהיג". רייס
 "ארה"ב לא תוכל להנהיג". רייס 
 צילום: רויטרס 
 
בכנס נשים שארגנה מריה שרייבר, אשתו של מושל קליפורניה ארנולד שוורצנגר, אמרה רייס כי שוויון הזדמנויות בחינוך עומד בלב ליבו של אחד מערכי היסוד של האומה האמריקנית – האמונה כי ארצות הברית היא מריטוקרטיה (צורת ממשל המבוססת על קידום מצוינות) אמיתית.

רייס, ששימשה כפרופסור באוניברסיטת סטנפורד לפני שהצטרפה לממשל בוש, אמרה שכמחנכת שובר את ליבה לראות "ילדים שיכולים להיות הזוכים הבאים בפרס נובל כלואים באיזה בית ספר ציבורי שבעצם פשוט מאחסן אותם".

"אולם כמזכירת המדינה הדבר מבעית אותי, משום שאם אין אנו יכולים לעשות עבודה טובה יותר בחינוך כל האנשים שלנו, לא נוכל להיות תחרותיים בכלכלה גלובאלית", הוסיפה רייס. "אנו הולכים להיות פרוטקציוניסטים. נהפוך למדינה שמפנה את פניה כלפי פנים. ארצות הברית לא תנהיג".

רייס הוסיפה כי ישנה גם בעיה ערכית עם מצבו של החינוך הציבורי. לדבריה היעדר חינוך איכותי לכל הילדים מסכן את האמונה האמריקנית הבסיסית לפיה לכל אזרח יש הזדמנות להצליח ללא קשר לרקע שלו או למקום ממנו הוא בא.

"אם לא נוכל לשמור על כך עבור כל אמריקני, אנו הולכים לאבד את זהותנו, ואז לא ננהיג. לכן עבורי מדובר בסוגיית הביטחון הלאומי הכי דוחקת", אמרה רייס.
 

החינוך הציבורי בארה"ב - הרבה כספים מעט הישגים

 
בארצות הברית פועלים בתי ספר ציבוריים, הממומנים מכספי מיסים, לצד בתי ספר פרטיים, אשר גובים לעיתים סכומים שידם של אמריקנים רבים אינה משגת. מנתונים שהציג הארגון לשיתוף פעולה ופיתוח כלכלי (OECD) בשנת אלפיים וחמש עולה, כי על-אף שארה"ב נמצאת במקום הראשון (לצד שווייץ) בסכומי הכסף שהיא מוציאה על כל תלמיד בבתי הספר הציבוריים שלה, היא מדורגת במקומות נמוכים בהרבה בהישגי התלמידים במתמטיקה, הבנת הנקרא ותחומים אחרים.

למרות הדברים הקשים שאמרה, למזכירת המדינה האמריקנית היה מעט להציע בכל האמור בפתרונות מעשיים למצוקת החינוך. לדבריה חלק מהפתרון טמון ביישום תכניות שעבדו בבתי ספר מצליחים גם בבתי ספר אחרים. רייס אף הודתה כי נושא החינוך לא היווה סוגיה מרכזית במהלך קמפיין הבחירות הנשיאותי הנוכחי.

כשנשאלה רייס האם יש לה שאיפות פוליטיות כלשהן, היא השיבה כי בתום כהונתה היא מתכוונת לשוב לאוניברסיטת סטנפורד. לדבריה היא מתכוונת ללמד, לכתוב ספרים, ולפעול למען שיוויון הזדמנויות בחינוך.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by