בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
צבא וביטחון 
"גם במלחמת לבנון השניה הייתה אופוריה, ואז החלה הביקורת" 

"גם במלחמת לבנון השניה הייתה אופוריה, ואז החלה הביקורת"

 
צבא וביטחון |
 
רונן ליבוביץ`

נחמן שי ומירי רגב, שני דוברי צה"ל לשעבר, מרוצים בינתיים מההתנהלות ההסברתית ומההצלחה לשמור את פרטי המבצע מחוץ לעין התקשורתית. מצד שני, לשניהם ברור שגם הביקורת בסוף תגיע

 
 
 
 
 
 
 
 
 
דובר צה"ל מנהיג במלחמה הזו פן חדש של התנהלות. ערפל קרב נמצא כל העת מעל אזורי הלחימה ברצועת עזה ולא ברורה ההתרחשות בשטח. גם כאשר הקרבות הקשים וישנם נפגעים לצה"ל, גופי התקשורת לא מעודכנים בזמן אמת ולוקח זמן, גם להם, לוודא את כל הפרטים ולהבין את המתרחש בשטח לאשורו.

הנחיות פיקוד העורף ומפת טווחי רקטות »
 
"אין כרגע תקשורת ברצועת עזה שמדווחת". שי
 "אין כרגע תקשורת ברצועת עזה שמדווחת". שי 
 צילום: חדשות 10 
 
ביקשנו משני דוברי צה"ל לשעבר, נחמן שי ומירי רגב, להתייחס לתפעולה ולתפקודה של ההסברה הצה"לית. "אם מצליחים לשמור על מבצע בערפל קרב ואין דליפות מבית ואין דליפות מחוץ, כלומר חמאס שומר על האינפורמציה ואין כתבים שמדווחים דיווחים מרצועת עזה וצה"ל מונע כניסת כתבים זרים לעזה - השגת את מזג האוויר האידיאלי לפעולה", אומר נחמן שי. "אין כרגע תקשורת ברצועת עזה שמדווחת. לא הייתי מאמין שאפשר להשיג את זה. כשנכנסנו לבירות בשנת 1982 אי אפשר היה לשמור על האינפורמציה, וגם לא במלחמת לבנון השנייה. אם אפשר, אז צריך לעשות את זה".

מירי רגב, מי שהייתה דוברת צה"ל בזמן מלחמת לבנון השנייה, מסכימה כי אי אפשר להשוות בין מלחמת לבנון השנייה והמלחמה בעזה. "המציאות היא מאוד שונה. הפעילות בעזה מוגבלת עם הרבה פחות כוחות והרבה פחות הרוגים - חיילים ואזרחים. צריך להבין שההתנהלות מבחינת המשמעת הצבאית במבצע בעזה היא נוחה לדברור, יותר מאשר מלחמת לבנון השנייה שם נכנסו חיילים עם טלפון נייד העבירו תמונות לאינטרנט בזמן אמת".

שני הדוברים, שעברו כעת לעשייה פוליטית - שי לקדימה ורגב לליכוד - מסכימים כי גם אם כרגע התקשורת והציבור עדיין מחבקים את הדרגים המדיניים והצבאיים, השאלות והביקורת יופיעו מוקדם יותר מאשר מאוחר. לדברי רגב, "גם במלחמת לבנון השנייה הייתה אופוריה. התקשורת חיבקה והציבור חיבק, ואז החלה לצאת הביקורת מתוך חיילי המילואים. אך הביקורת היא תהליך שקורה כל הזמן. יש לשמור על איפוק וריסון. צריך לראות על איזה דברים מדברים ואיזה לא".
 

עבודה מסודרת, למידה ויישום לקחים

"דובר צה"ל התנהל באופן סביר". רגב
 "דובר צה"ל התנהל באופן סביר". רגב 
 צילום: יחצ 
 
"אנחנו יודעים שלאט לאט, התקשורת הישראלית תתחיל לשאול שאלות בנוגע למבצע", טוען שי. "בתחילה יהיו סימני שאלה על המטרה. יגידו שהמטרה לא ברורה, לא מוגדרת, ולא ברור איך משיגים אותה. ואז תעלה שאלת המחיר. ברגע הזה עדיין קיים הקונצנזוס הרחב בציבור, בתקשורת וברמה הפוליטית. אלה תנאים אידיאליים להתחיל מבצע כזה. החריקות, השברים והסדרים יגיעו אחרי זמן מסוים".

ומה לגבי הציון עד כה להסברה של דובר צה"ל? שניהם מסכימים כי דובר צה"ל, אבי בניהו, אנשיו ובכלל ההסברה הלאומית הישראלית, עובדים בימים אלה בצורה טובה. "עד כה, דובר צה"ל התנהל באופן סביר. התחושה היא שמערך ההסברה הלאומי עובד בצורה מסודרת, יש למידה ויישום הלקחים", מסבירה רגב, וממליצה שצה"ל יאפשר כניסה של עיתונאים מלווים עם הכוחות הלוחמים - "כדי שלא נגיע למצב, כפי שכמעט קרה בעקבות האירוע בג'נין, שהקימו ועדת חקירה לטבח שכלל לא היה. הכול לפי עדויות הפלסטינים".

גם נחמן שי מעודד מההסברה הישראלית. "אני נותן ציון גבוה על התכנון המדוקדק, הביצוע ותיאום בין גורמי ההסברה השונים. אין מריבות, אין סכסוכים ויש מסר משותף. אנו בדרך הנכונה להקים את מה שבעיני יהיה הפיתרון הנכון, והוא מערך הסברה מרכזי ריכוזי במדינת ישראל".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by