בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
מלחמה בעזה 
מועצת הבטחון קוראת להפסקת אש מיידית בעזה 

מועצת הבטחון קוראת להפסקת אש מיידית בעזה

 
מלחמה בעזה |
 
חדשות nana10

חברות המועצה אישרו את החלטה 1860 לפיה תוכרז הפסקת אש מיידית ובת קיימא בעזה במקביל לנסיגת הכוחות הישראליים מהרצועה והפסקת ירי הרקטות • סעיפים נוספים דורשים כי ישראל תפתח את המעברים לתוך עזה, וכי יש למנוע את הברחת הנשק לתוך הרצועה • ארה"ב נמנעה בהצבעה, 14 החברות הנותרות תמכו

 
 
 
 
 
 
 
 
 

(1:25 דק')

לאחר דיונים מרתוניים במהלך הלילה אימצה היום (שישי) מועצת הבטחון את החלטה 1860 שקוראת להפסקת אש מיידית בעזה, במסגרתה יופסק ירי הטילים לעבר ישראל במקביל לנסיגת כוחות ישראל מהרצועה.
 
מועצת הבטחון. הצהרה מחייבת כבר מחר?
 מועצת הבטחון. הצהרה מחייבת כבר מחר? 
 צילום: רויטרס 
 
בהחלטה מצויין גם כי על ישראל לפתוח את המעברים לרצועה, וכי יש למנוע את המשך הברחות הנשק אל תוך הרצועה, אך לא מפורט מתי וכיצד יבוצעו צעדים אלו. כל חברות המועצה תמכו בהסכם, למעט ארה"ב, שנמנעה בשל רצונה למצות את המו"מ במסלול המצרי קודם להחלטה.

שרת החוץ של ארה"ב, קונדוליזה רייס, ייצגה את ארה"ב בועידה ואמרה כי "על האו"ם לדאוג כי חמאס לא ימשיך להתחמש בטילים המסכנים את קיומה של ישראל וחותרים תחת האפשרות להגיע לפתרון של שתי מדינות לשני עמים", רייס אף הזכירה בנאומה את החייל החטוף, גלעד שליט, ואמרה כי חמאס חייב לשחרר אותו.

חמאס לא מוכן לרגיעה »
הקבינט יכריע הבוקר: להרחיב את המבצע או להפסיק אותו »

גבריאלה שלו: ישראל פעלה מתוך הגנה עצמית

שגרירת ישראל באו"ם, פרופ' גבריאלה שלו, אמה כי ישראל יצאה למבצע הגנתי בעזה שמטרתו הייתה הפסקת ירי הרקטות של חמאס לשטחה. "לישראל לא נותרה ברירה אלא לפעול מתוך הגנה עצמית"

"האחריות לסבב האלימות הנוכחי מונחת לפתחו של החמאס". הוסיפה שלו "על הקהילה הבינלאומית למקד את תשומת הלב בהפסקת פעולות הטרור של החמאס ולהבהיר שארגון הטרור אינו יכול לקבל לגיטימציה. יש למנוע באופן מוחלט את ירי הרקטות והברחת הנשק."

מזכ"ל האו"ם, באן קי-מון, אמר בדיון כי רווח לו שהאו"ם "הצליח להגיע להחלטה שתביא סוף לאירועי הזוועה והאלימות בעזה". "ההחלטה תאפשר לאו"ם להתחיל להכניס פנימה מזון, ציוד וסיוע ושני הצדדים מתבקשים למלא אחריה". כמו כן ציין כי האו"ם מוכן לתמוך גם בשיקום ובבניית ההריסות.

שר החוץ של בריטניה,דיוויד מיליבנד, ציין כי "הסכמים נדונים באו"ם, אך האחריות על ביצועם מוטלת על הצדדים בשטח". כמו רייס גם מיליבנד הדגיש "את הצורך בסידורים וערבויות" בכדי למנוע הברחת נשק לתוך הרצועה. הוא הוסיף ואמר כי ההחלטה קוראת למאמץ בינלאומי בכדי להקל את המצב ההומניטרי ברצועה.

הנשיא הזמני של המועצה, שר החוץ הצרפתי ברנאר קושנר, אמר כי הוא מרוצה כי אפשר היה להעביר הצעה שתסיים את האלימות בעזה ותסיים את ירי הרקטות לעבר ישראל. קושנר הוסיף כי הוא מצר על כך שלא ניתנו לחברות המועצה עוד מעט זמן בכדי למצות המו"מ בין הצדדים ולהביא להסכם המקובל על כולם.
 
 

הסכמה בינלאומית סללה את הדרך להצבעה

מוקדם יותר נציגי הליגה הערבית, ובראשם המזכ"ל, עמרו מוסא, הסכימו על טיוטה להפסקת הלחימה בעזה שקוראת לנסיגת הכוחות הישראליים ולקיום "הפסקת אש ממושכת וברת קיימא".

המועצה קיימה דיונים ממושכים בנושא בשעות האחרונות ובפשרה שהושגה התקבלה דרישת הליגה הערבית כי הטיוטה תובא להצבעה ותוכרז כהחלטה מחייבת, ובכך עקפה את רצונן של מדינות המערב להסתפק בהצהרה נשיאותית.

בתמורה לשינוי זה, הנוסח הסופי של ההצעה שם את האחריות לקיום הפסקת האש על שני הנצים, ולא רק על ישראל כפי שדרשו נציגי הליגה הערבית.
 
במקביל , צפוי הקבינט המדיני-ביטחוני צפוי להתכנס הבוקר לישיבה דחופה בנושא ההסכם הרגיעה. צ'יקו מנשה, הפרשן המדיני של ערוץ 10 , אומר כי טיוטת ההסכם היא מאוד בעייתית מבחינת ישראל, ובירושלים כלל לא בטוח שיצייתו להחלטה הזאת, לפחות לא מיידית.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by