בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
בארץ 
הנגיד הוריד את הריבית במשק לאחוז אחד - רמתה הנמוכה אי פעם 

הנגיד הוריד את הריבית במשק לאחוז אחד - רמתה הנמוכה אי פעם

 
בארץ |
 
נעה קולפ וחדשות nana10

נגיד בנק ישראל, סטנלי פישר, הודיע על הורדת הריבית ב-0.75% לרמה של אחוז אחד. הצעד הגיע בעקבות התחזיות המעודכנות של בנק ישראל, שהתפרסמו אמש, לפיהם ישראל תחווה צמיחה שלילית במהלך 2009 ולמשק יתווספו עוד רבבות מובטלים

 
 
 
 
 
 
 
 
 

(2:01 דקות)

נגיד בנק ישראל, סטנלי פישר, הוריד הערב (שני) את הריבית במשק לאחוז אחד - שיעורה הנמוך ביותר אי-פעם. הנגיד הוריד את הריבית ב-0.75% בעקבות המיתון במשק הישראלי ובניסיון לעודד את הפעילות הכלכלית במשק.
 
סטנלי פישר. שיעור הריבית הנמוך אי פעם
 סטנלי פישר. שיעור הריבית הנמוך אי פעם 
 צילום: פליקר - GermanPerspectives  
 
אמש עדכן בנק ישראל את התחזיות לשנת 2009: שיעור הצמיחה הצפוי בשנת 2009 הוא 0.2%- לעומת צמיחה של 1.5% בתחזית הקודמת. שיעור האבטלה הממוצע הצפוי ב-2009 הוא 7.6% לעומת 7% בתחזית הקודמת. בכך בעצם מכריז בנק ישראל באופן רשמי כי המשק יכנס למיתון ולא רק להאטה – המונח בו השתמש עד כה.

התחזית הקודמת של בנק ישראל נמסרה בנובמבר 2008 וחזתה צמיחה של 1.5% ב- 2009, "שיעור צמיחה גבוה יחסית לזה החזוי במדינות מפותחות אחרות, בהן צפויה ירידה של ממש בתוצר".

התחזית המקרו כלכלית לשנת 2009 עודכנה כלפי מטה בעקבות מספר התפתחויות בכלכלה העולמית ובמשק הישראלי. רוב המידע החדש הוא שלילי: הרעה ניכרת בפעילות הכלכלית וירידה בתחזיות הצמיחה והסחר העולמיות, ירידה בפעילות הכלכלית ברבעון הרביעי בישראל ובייחוד ירידה חדה ביצוא ובייצור התעשייתי. למבצע "עופרת יצוקה" עלות תקציבית בלתי-מבוטלת וכן עשויה להיות השפעה שלילית על יצוא שרותי התיירות. השפעות שליליות אלו קוזזו חלקית על ידי השיפור בתנאי הסחר החיצוניים (בעיקר עקב ירידת מחירי הנפט) ועדכון ההוצאה הציבורית כלפי מעלה, שישפיעו באופן חיובי על הפעילות במשק.
 
 

שש הפחתות ריבית רצופות מאז תחילת המשבר

לפני כשבועיים הוריד נגיד בנק ישראל את הריבית בשיעור חד של 0.75%. שיעור הריבית לאחר המהלך עומד על 1.75%, אך גם זה היה מהלך פשרה עבורו שכן הוא ביקש שלא לזעזע את המשק יותר בזמן הלחימה.

מאז תחילת המשבר, ביצע בנק ישראל שש הפחתות ריבית רצופות, בשיעור מצטבר של שני אחוזים וחצי. ההפחתה התבצעה בעקבות צעד דומה שנקט נגיד הבנק האמריקני לפני כשבועיים, וכן בשל העמקת המשבר בפעילות הריאלית במשק והתגברות הציפיות לאינפלציה שלילית בשנה הבאה.

בתקופה האחרונה הוריד בנק ישראל את הריבית בצורה אקטיבית ומשמעותית, אך לדבריו "בפועל הבנקים כמעט ולא תרגמו את ההורדות האלה בעלות האשראי שהם מעמידים". הנגיד מתח ביקורת קשה על כך שהבנקים לא פועלים ליישום הצעדים במסגרת תכנית ההאצה
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by