בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
דעות היום - ירוק 
משקים אותנו ברעל 
 
 מדינות רבות מאד הפסיקו את הפלרת המים כבר לפני שנים ומחקרים מדעיים רבים הוכיחו כי מדובר בפעולה מסוכנת    צילום: (אימג`בנק/GettyImages‎)    
דעות היום - ירוק |
 
עו``ד אריאל אלסנר

מי השתייה שלנו מלאים בפלואור. כן כן, זה ממשחת השיניים. ולא בגלל איזה נס או ברכה – המדובר בפעולה יזומה זה שנים במדינת ישראל שהחלה מכוונה טובה, להפחית את תחלואת השיניים שלנו. יוזמה יפה על פניה אבל עו"ד אריאל אלסנר מפקפק בה ומביא תמונת מצב של מחלוקות קשות באשר לתופעות הלוואי של הפעולה בעקבותן רוב העולם המערבי זנח אותה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
משנת 2002, בהתאם לתקנות שהתקין משרד הבריאות בשנת 1998 ולרוב ללא ידיעת התושבים המשתמשים, החלו רשויות מקומיות בכל רחבי הארץ להוסיף למי השתייה שלנו חומצה מסוכנת שמקורה בתהליכים כימיים בתעשיית הדשנים הרעילה. מדובר בחומצה פלואורוסיליצית הנוצרת כתוצר לוואי במפעלי "רותם אמפרט" בנגב - יצרנית חומרי הגלם המרכזית לתעשיית הדשנים הישראלית. ולשם מה? על מנת להחדיר פלואור באמצעות מי השתייה לכלל האוכלוסייה במטרה להילחם בתחלואת עששת השיניים.
 

לפחות חוסכים בטיפולי שיניים

המוביל הארצי. הפלרת מי השתייה בישראל מתבצעת על ידי החדרת אלפי טונות של חומצה סוכנת
 המוביל הארצי. הפלרת מי השתייה בישראל מתבצעת על ידי החדרת אלפי טונות של חומצה סוכנת 
 צילום: לע"מ. צלם: יעקב סער 
 
בניגוד לפלואור הטבעי המצוי במים באופן טבעי, הפלרת מי השתייה בישראל מתבצעת על ידי החדרת אלפי טונות של אותה חומצה מסוכנת למערכות מי השתייה בכדי שיהיו לנו ולילדינו לכאורה פחות חורים בשיניים. על פניו מדובר בתקנות מבורכות שמטרתן הורדת תחלואת השיניים באוכלוסייה, בחסכון של מיליוני שקלים לאזרחים על הוצאות טיפולי שיניים ועוד, אך מנגד מדובר בפעולה אשר חלפה מן העולם. מדינות רבות מאד הפסיקו את הפלרת המים כבר לפני שנים ומחקרים מדעיים רבים הוכיחו כי מדובר בפעולה מסוכנת אשר העלתה עשרת מונים את התחלואה והסיכון לחלות במחלות רבות אחרות.

במשך 50 שנות הפלרה של מי השתייה ברחבי העולם התברר במחקרים מדעיים שונים ומגוונים שבאזורים בהם מפלירים את מי השתייה נמצא שיש יותר אנשים בני 65 ומעלה הסובלים משברים באגן. באחד הפרסומים דווח שמקומות בהם מפלירים את מי השתייה בהשוואה למקומות בהם לא עושים זאת הסיכוי לשברים באגן גדול ב- 6-10% בקרב הנשים וב- 13-22% בקרב הגברים. משרד הבריאות בישראל בחר להתעלם ממצאים אלו.
 

לא משנה סרטן, העיקר שאין חורים!

 נמצא קשר בין שתיית מים מופלרים ועלייה בריכוז העופרת והאלומיניום בדם ובמח הגורמים לפגיעה מוחית ולהפרעות נוירולוגיות, תחלואה עודפת של סרטן העצם וסיכוי גדל לשברים באגן 
במחקר שבוצע באוניברסיטת הרווארד נמצא קשר מובהק בין תחלואה עודפת של סרטן העצם (Osteosarcoma) בקרב נערים אשר צרכו בילדותם מים מופלרים בהשוואה לנערים שלא צרכו מים כאלה. נמצא קשר בין שתיית מים מופלרים ועלייה בריכוז העופרת והאלומיניום בדם ובמח הגורמים לפגיעה מוחית ולהפרעות נוירולוגיות. בשנת 2000 פורסם מחקר אפידמיולוגי המראה שריכוז העופרת בדמם של ילדים החיים באזורים בהם המים מופלרים בחומצה פלאורוסליצית גבוה באופן משמעותי מריכוז העופרת בדמם של ילדים החיים באזורים לא מופלרים. כידוע עופרת היא מתכת כבדה אשר גורמת בוודאות לפגיעות מוחיות, הפרעות נוירולוגיות והיד עוד נטויה. קצרה היריעה מלתאר את הנזקים הרבים והשונים העלולים להתפתח מצריכת המים המופלרים.
 
 

אור לגויים – ראש בקיר

 
אך אצלנו עולם כמנהגו נוהג. נציגי משרד הבריאות במדינת ישראל, מאז קבעו את התקנות להפלרת מי השתייה, מסרבים בתוקף לבטלן. הם ממשיכים לטעון כמעט בכל פורום אפשרי, אם זה בכנסת בועדותיה השונות ואם זה בדיוניהם הפנימיים כי ההפלרה בטוחה לחלוטין ויש בה רק תועלת, האמנם? במשרד הבריאות ובמשרדי הממשלה האחרים האחראים על איכות מי השתייה שלנו לא טרחו לבדוק מהן השפעותיה של החומצה על איכות המים. משרד הבריאות מבסס את עמדתו שההפלרה בטוחה על מחקרים רבים שנעשו בעולם, אך מסתבר שהמחקרים שנערכו ע"י רשויות הבריאות והסביבה בארה"ב, הכוללות הערכות לגבי הריכוז ה"אופטימלי" של פלואור במים, נעשו על מים עם פלואור טבעי או מים שהופלרו עם סודיום פלואוריד ולא באמצעות החומצה הפלואורוסיליצית הרעילה בה משתמשים בישראל. ה- FDA האמריקני מעולם לא נתן אישור לתוספי פלואור לבליעה, לא לטיפות ולא לכדורי פלואור ועל אחת כמה וכמה לא לחומצה התעשייתית המשמשת להפלרה. האישור ניתן רק לשימוש לתוספי פלואור במשחות שיניים.

גם אם נתייחס לפלואוריד כתרופה נגד עששת, הרי קיימת שונות גדולה ביותר בדרגת החשיפה של אנשים שונים לפלואוריד, בעיקר כפועל יוצא של כמות המים שכל אחד שותה. ההפרשים עשויים להגיע למאות אחוזים. לדוגמה, אנשים העוסקים בפעילות גופנית מאומצת, ילדים בטיולים, קייטנות, ספורטאים, ואפילו אנשים הלוקחים תוספת פלואוריד (בטבליות או בטיפות), ייחשפו למינונים גבוהים ומסוכנים של חומר זה.
 

איפה תסמונת העדר כשצריך אותה?

מינהל המזון והתרופות בארה"ב אישר החדרת פלואור רק למשחות שיניים
 מינהל המזון והתרופות בארה"ב אישר החדרת פלואור רק למשחות שיניים 
 צילום: mauren veras, פליקר cc-by 
 
בניגוד למידע שמפיץ משרד הבריאות, לא קיים קונצנזוס בינלאומי בנוגע להפלרת מי שתייה. ההיפך הוא הנכון. הדעות לגבי ההפלרה בעולם חלוקות, זאת בשל רעילותו של הפלואור לאדם ולסביבה מחד גיסא ובשל חיוניותו לבריאות השן מאידך גיסא. בגלל החשש הכבד שההפלרה גורמת לנזקים בריאותיים וסביבתיים ובגלל שישנן חלופות יעילות ובטוחות יותר לטפל בעששת, תושבי כמעט כל מדינות אירופה: צרפת, הולנד, שבדיה, דנמרק, גרמניה, אוסטריה, בלגיה, נורווגיה, פינלנד, צ'כיה, שוויץ וכמו כן יפן, סין וכמחצית מתושבי ארה"ב, קנדה, אוסטרליה וניו זילנד לא שותים מים מופלרים. המגמה במדינות ובאזורים אלו היא לצמצם את כמות הכימיקלים והתרופות שהציבור והסביבה נחשפים אליהם ובכללם הפלואור ולשמור על מי שתייה טהורים. ישראל מנגד ממשיכה להיות אחת המדינות הבודדות בעולם אשר ממשיכה כאמור להפליר את מי השתיה שלה. (רק אירלנד מחייבת גם היא בחוק הפלרת מי שתייה).
 
 בגלל החשש הכבד שההפלרה גורמת לנזקים בריאותיים וסביבתיים ובגלל שישנן חלופות יעילות ובטוחות יותר לטפל בעששת, תושבי כמעט כל מדינות המערב אינם שותים מים מופלרים 
נראה כי הגיעה העת להפסיק שיטה מעוותת זו לטיפול במחלות השיניים. מדובר בסיכון בריאותי ויותר מכך, מדובר בכפייה המוטלת על כלל האזרחים מבלי שיש לנו זכות בחירה. למקבלי ההחלטות במשרד הבריאות כדאי להתייחס לקביעתו של פרופ' אלברט שץ, מדען בעל שיעור קומה עולמי וחתן פרס נובל לרפואה, לפיה "ההפלרה היא תרגיל ההונאה הגדול ביותר שנעשה מאז ומעולם על המספר הגדול ביותר של אנשים."

רב תודות למר שמעון צוק, מדען מים וסביבה, אשר סייע לי בכתיבת מאמר זה.


עו"ד אריאל אלסנר הוא בעל תואר ראשון בחקלאות ואיכות הסביבה מהאוניברסיטה העברית ותואר ראשון במשפטים מהמכללה האקדמית נתניה. עוסק בין היתר בדיני איכות הסביבה ומטפל במפגעים סביבתיים.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by