בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
לוב תודה באחריותה לאסון לוקרבי 
 
 נספו 259 נוסעים ו-11 מתושבי העיר. לוקרבי (רויטרס)   
 
חדשות נענע

כך מדווח הוושינגטון פוסט; תפקיד 2.7 מיליארד דולרים בחשבון פיצויים ל-270 קרבנות אסון התעופה; ארה"ב צפויה להסיר את הסנקציות; חברות הנפט מחכות בשקיקה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
לוב צפויה להודות באחריותה לאסון לוקרבי. כך מדווח היום (רביעי) ה'וושינגטון פוסט'. זאת, לפי הדיווח, משום ששליט לוב, מועמר קדאפי, מבקש ככל הנראה לשפר את יחסיו עם ארצות הברית. לוב תפקיד 2.7 מיליארד דולרים בחשבון פיצויים ל-270 קרבנות אסון התעופה.

אם הכל יתנהל בהתאם למצופה, ייחתם כבר בשבוע הבא ההסכם לפיצוי הקרבנות. כך מסרו לוושינגטון פוסט מקורות שמכירים את פרטי במשא ומתן הבינלאומי בסוגייה. לפני מספר חודשים מסר שר החוץ הלובי לסוכנות רויטרס כי ארצו נטלה אחריות לפיצוץ טיסת פאן-אם103 מעל לוקרבי, סקוטלנד, והקימה קרן לפיצוי משפחות קרבנות האסון. ארה"ב דרשה כי לוב תודיע כי היא אחראית לאסון ותשלם פיצויים לפני שתסיר את הסנקציות שהוטלו עליה. רגע לו חיכו בשקיקה לפחות ארבע חברות נפט אמריקניות. שר החוץ הלובי אמר כי "נטלנו אחריות למקרה על זה על בסיס החוק הבינ"ל לפיו מדינה אחראית למה שעשו מועסקיה".

על פי דיווחים קודמים, לוב תשלם פיצויים בגובה של 4 מיליון דולרים על כל הרוג שיועברו לחשבון צד שלישי לאחר שהאו"ם תבטל רשמית את הסנקציות נגדה. 4 מיליון נוספים, להרוג, יועברו אם ארה"ב תסיר גם היא את הסנקציות על לוב. עוד 2 מיליון דולרים להרוג יועברו אם ארה"ב תבטל את חוק הסנקציות נגד איראן ולוב. כך שהפיצויים יסתכמו ב-10 מיליון דולרים להרוג או ב-2.7 מיליארד דולרים בסך הכל. אם בתוך 8 חודשים לא תנקוט ארה"ב בצעדים אלו תשלם לוב רק עוד מיליון דולרים נוספים להרוג והפיצויים יסתכמו ב-5 מיליון דולרים להרוג.

ארבע חברות נפט אמריקניות מקוות כעת להסרת הסנקציות שהטילה ארה"ב על לוב. עם הסרת הסנקציות יוכלו אלה לחדש את פעילותן במדינה שנפסקו ב-1987 בעת שנשיא ארה"ב דאז, רונלד ריגן, הטיל אמרגו על המדינה. אם יוסרו הסנקציות תוכל ארה"ב גם לשוב לרכוש נפט לובי לראשונה מזה 17 שנים.

לפני כחודשיים מסר לרויטרס מקור מקורב לשיחות שקיימו נציגי לוב, ארה"ב ובריטניה כי המדינות הגיעו להסכם לפיו לוב תקבל על עצמה אחריות לאסון. עם זאת, מקורות אחרים הכחישו את הדברים וטענו כי בשיחות שהתנהלו בלונדון אכן הושגה התקדמות אך הצדדים טרם הגיעו להסכם סופי בדבר הפיצויים שתשלם לוב וקבלת האחריות מצידה.

עוד נמסר כי פריצת הדרך הושגה לאחר שלוב השתכנעה כי תוטל עליה האחריות האזרחית למעשיו של הסוכן הלובי עבדל אל-מגרחי, שהורשע באחריות לאסון, אך כי לא תקבל אחריות פלילית לאסון.

מנהיג לוב, מועמר קדאפי אמר בינואר בראיון לניוזוויק כי אין לו בעיה עם תשלום פיצויים לקרבנות לוקרבי אך הוסיף כי על ארה"ב לשלם פיצויים לאזרחי לוב על ההפצצות ב-1986 בטריפולי בירת המדינה.
 

לוקרבי - כרוניקה של עימות מתמשך

 
לפני כ-15 שנים, ב-1988, התפוצצה טיסת פאן-אם מספר 103 מעל סקוטלנד. מטוס הבואינג 747 שעשה את דרכו מלונדון לניו יורק התפוצץ ו-259 הנוסעים, מרביתם אמריקנים, ואנשי הצוות שהיו עליו - נספו. באירוע נהרגו גם 11 תושבים של העיר לוקרבי מעליה התפוצץ המטוס.

שלוש שנים מאוחר יותר, ב-1991 האשימו ארה"ב ובריטניה את סוכן המודיעין הלובי, עבדל בסט אל-מגרחי, ואת הלובי אל-אמין חליפה פחימה במעורבות בפיצוץ המטוס. שנה לאחר מכן, ב-1992, הורתה ללוב מועצת הביטחון של האו"ם להסגיר את החשודים. לוב סירבה לעשות כן ומאז הוטלו עליה סנקציות.

ב-1998 הודיע פרקליטם של החשודים שהגיע להסכמה עם משפחות ההרוגים כי משפטם של החשודים ייערך בהולנד לפי החוק ההולנדי. ארה"ב, בריטניה והולנד הסכימו להסדר וכעבור מספר ימים אישרה אותו גם מועצת הביטחון.

כעבור שנה הופיעו החשודים בבית המשפט והואשמו בפיצוץ המטוס וברצח 270 קרבנות האסון. בתוך כך השעה האיחוד האירופי את הסנקציות נגד לוב אך ארה"ב סירבה לעשות כן. החשודים טענו במשפט כי הם חפים מפשע וכי ארגוני טרור פלסטינים הם שפוצצו את המטוס. עם תום המשפט פסקו שלושת השופטים כי אל-מגרחי אשם ברצח אך זיכו את פחימה מכל אשמה. אל-מגרחי מרצה כעת עונש מאסר עולם בבית סוהר בגלזגו.

לאחר מתן פסק הדין אמר מנהיג לוב, מועמר קדאפי, כי לוב אינה אשמה בפיצוץ וכי חוקרים אמריקנים ביצעו מניפולציות בראיות. ארה"ב ובריטניה טענו לעומתו כי קדאפי לא עמד בדרישות לביטול מוחלט של הסנקציות נגד ארצו וארה"ב האריכה את הסנקציות עד 2006.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by