בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
ישראלים עשר 
"לא אוכל את החברים שלי" 

"לא אוכל את החברים שלי"

 
ישראלים עשר |
 

אבי פנקס מראשון לציון הקים את העמותה למען חיות המשק ודואג לרווחת התרנגולות כבר מגיל 4

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

גיל: 74

מקום מגורים: ראשון לציון

מקצוע: מהנדס ואיש חינוך

אב לארבעה וסב לחמישה

  

בילדותו בבולגריה היו שתי תרנגולות החברות הראשונות שלו. בן ארבע, מיד כשגילה את עובדות החיים ואת הייעוד של חברותיו, הפך לצמחוני. לפני 15 שנה הקים את עמותת "חי משק" שנועדה להגן על חיות המשק, המהוות כ-98 אחוז מהחיות בארץ.

 

עמותת חי משק עוסקת במה שרבים מאיתנו רוצים לא לדעת. רובנו ממשיכים בסדר היום כאשר עוברת לידינו משאית המובילה תרנגולות דחוסות. אבי פנקס חושב על כל אחת מהן כנשמה סובלת שראויה להגנה, כי היא אינה יכולה לדבר או להקים קול צעקה. פנקס: "בעל חיים סובל בדיוק כמונו. אין לנו שום זכות להתאכזר אליהם או להחזיק אותם בתנאים קשים".

 

פנקס ושותפו, דר' גדי גבריהו, בחרו בדרכי פעולה שקטות, שחדרו עמוק. פנקס: "אנחנו לא עושים הפגנות או דופקים על השולחן. אנחנו בחרנו בדרך של מחקר יסודי כדי לדאוג לשיפור תנאי החיים של חיות המשק. אנחנו מחפשים ומציעים פתרון שיטתי".

 

לאחר שהצליח המאבק נגד פיטום האווזים, הפנה פנקס את כוחותיו אל פרויקט "ביצי חופש" ומאבק ברפורמה של הלולים. פנקס פועל למען גידולן של התרנגולות בשטחים פתוחים. "לפי הרפורמה ייבנו לולים חדשים", הוא מסביר, "שיהיו אמנם מעט גדולים יותר, אבל גם בהם יעברו חייהן של המטילות בשבי ובכאב. אחרי השקעה כלכלית כזו, מי שיבנה לול חדש לא יוציא את התרנגולות לחופשי". פנקס בדק והכין תוכנית לפיה המעבר יהיה כלכלי למגדלים וההבדל במחיר בין ביצת חופש לביצה רגילה לא יהיה גדול כל כך. לטענתו, מחקר מוכיח שרוב הציבור מוכן לשלם קצת יותר תמורת ביצי חופש ולזכות את התרנגולות בחיים מכובדים, שיכבדו אותנו, האוכלים אותן.  

 

בעקבות מחקר נוסף הבין פנקס שלא יכולה להיות הובלה הומאנית של מטילות שסיימו את תפוקתן. העמותה פנתה אל משרד הבריאות ויחד פיתחו מתקן שממית תרנגולות ליד הלול וכך נחסכות מהן שעות של סבל. עוד מחקר מונע סבל בזמן ההמתה של אפרוחים זכרים, שאין בהם צורך. פנקס: "לשמחת כולם הסתבר שזה גם כדאי יותר כלכלית".

 

"יש שבעה מיליון מטילות בארץ" הוא מסכם, "בערך תרנגולת על כל אזרח. כאשר אני אוכל ביצי חופש אני יודע שבזכותי יש תרנגולת אחת שכבר לא מתעללים בה".

 

מכירים עוד ישראלים עשר? המליצו לנו עליהם

 

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by