בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
אם לעשות את זה, אז רק עם דוקאטי 
 
 פרפר צהוב מנצנץ. מתוך התצוגה שהתקיימה תל-אביב (צילום: עידן עפרוני)   
 
טלי גלסקי

פתאום הוא ראה אותה; עומדת קצת בפינה, מרוחקת, עטויה באדום; כשהחליק על חמוקיה כבר ידע - קוראים לה קטי וחייו עומדים מעתה להשתנות

 
 
 
 
 
 
 
 
 
כל אחד והקיק שלו. מונסטר 800 (מתוך האתר של דוקאטי)
 כל אחד והקיק שלו. מונסטר 800 (מתוך האתר של דוקאטי)   
למסיבה בתל אביב הגיע אורי עם לילה. כבר שלוש שנים שהם יחד, עוברים כברת דרך משמעותית, משתנים יחדיו, מתבגרים. לומדים להקשיב זה לזה, לזהות מצבי שמחה ומצוקה שהם מעבר למילים. אורי חשב שבמסיבה יפגוש כמה חבר'ה שמזמן לא ראה, ישתה קצת ויחזור הביתה. הוא היה עייף.

אבל אז הוא ראה אותה. עומדת קצת בפינה, מרוחקת, עטויה באדום שהחליק על חמוקיה. קטי. מיד ובלי לשאול הוא החליט שזהו שמה, ושחייו עומדים להשתנות. נכון, הוא אוהב את לילה, אבל הגיע הזמן להמשיך הלאה. הוא ממש חייב את האופנוע החדש הזה.

הידיעה על פתיחתו של הסניף הישראלי של סוכנות דוּקאטי פשטה במהרה בקרב קהילת האופנוענים המקומית. דוקאטי לאופנועים זה כמו פרארי למכוניות. כמו ורסאצ'ה לבגדים. כמו חלום רטוב. הם יפים, הם יקרים, הם מגרגרים באיטלקית והם לחלוטין לא אמינים. אבל כמו שאומרת רינת: "אם כבר להתרסק, אז עם דוקאטי".

כדי להבין את הרעד הזה בקצות האצבעות שחש אופנוען שעומד מול כלי הדור שכזה, אדם צריך לחשוב על התשוקה הכי עמוקה שלו לחפץ. עיקולי הנעליים שאין לעמוד בפניהם, ריחם של דפים מצהיבים בספר עתיק, החמימות המתכתית של התכשיט שמונח על העור. כל אחד והקִיק שלו, החפץ שדוחף אותו לגעת, ולחמוד.
 

בעיקר בשל ויברציות

ליטוף במכסה המנוע. מתוך התצוגה (צילום: עידן עפרוני)
 ליטוף במכסה המנוע. מתוך התצוגה (צילום: עידן עפרוני)   
כשמדברים על אופנוענים, אין הכוונה לאלה שקונים טוסטוס כדי לחתוך את הפקקים בבוקר, אלא לאלה שמתייחסים לכלים שלהם כאל בני-לווייה, בעלי ישות משלהם ולעתים אפילו שם. כששומעים את רינת, עובדת היי-טק בת 26, מדברת על האופנועים שיש לה ולבן זוגה בבית, אפשר לחשוב שהיא מדברת על חיות המחמד שלהם.

"אופנוע זה כמו שיש לך כלב בבית, בלי להוריד אותו שלוש פעמים ביום", היא מספרת, ומודה שיש לה יחסים אישיים עם הרכב שלה. "לאופנוע השטח שלי קוראים טוויטי. אם אני מצליחה להתחמק ממשאית שחותכת אותי, הוא מקבל ליטוף במכסה הדלק. אם אני נתקעת בלי דלק, הוא שומע ממני מלים פחות יפות, למרות שאני האשמה". לדבריה, מדובר ביחסים הדדיים. "אני דואגת לו מעבר לטיפול המינימלי שהוא צריך כדי לנסוע. אני מביאה לו אביזרים ותוספים שיעשו לו טוב ויאריכו את חייו".

רינת מתכננת לקנות דוקאטי עוד השנה, וכמו כל מי שבוחר בפרי האסור הזה, ברור לה שהיא עושה את זה רק בשביל ההרגשה. "אין טיפת היגיון בקניית דוקאטי. אין לו ביצועים מדהימים, אין לו אמינות גבוהה, אבל הוא נראה הכי טוב ונשמע הכי טוב. ויש לו ויברציות שרק דוקאטי יכול לתת. זה כמו לשבת אחד מול אחד בהופעה של דייויד בואי שמנגן לך בסלון".
 

צריך סבלנות כדי לטפח

טל שביט, ממייסדי כתב העת "מוטו" ומוותיקי הקהילה, חושב שסוכנות דוקאטי היא נווה מדבר בנוף הישראלי. לדבריו, "עולם האופנועים הוא מאד ענייני בארץ, ולכן אפנועים שהם רוח ונשמה לא כל כך מצליחים פה". הדוקאטי לא עונה על אף אחד מהקריטריונים שמנחים ישראלי ממוצע לקנות אופנוע: "ביצועים ייחודיים, אמינות גבוהה, ערך כספי שנשמר, אחיזת כביש טובה, ביצועי מנוע ותדמית".

בעבר היו ניסיונות כושלים לייבא דוקאטי לארץ, והתוצאה היתה תדמית שלילית לכלי. "צריך לדעת איך לטפל בהם. הישראלים רוצים לתת גז, ושהכלי יעבוד. אין להם סבלנות לטפח. היבואנים הקודמים לא ידעו גם הם לתמוך באופנועים הרגישים". בניגוד לאופנועי היוקרה הארלי דייוידסון וב.מ.וו., שמצאו שוק בארץ, עזבו אותנו הדוקאטי עם האגזוז בין הרגליים. עכשיו מנסה את מזלה חברת "לינקסים מוטורס", שפתחה סוכנות בת"א.

שביט סקפטי לגבי הצלחתו של הנסיון הנוכחי. לדבריו, יש להם סיכוי למכור כמאה כלים בשנה. "כשאדם מוציא 100-150 אלף שקל על אופנוע, זה לא בא לו בקלות. המבוגרים שיש להם יותר כסף יעדיפו את הב.מ.וו., שיש לו תדמית יותר יוקרתית, ויש לו שם שקל לו להצדיק את המחיר". הוא מוסיף, ששוק האופנועים הכבדים נחלש בשנים האחרונות, כי האחזקה הפכה ליקרה. המיתון פגע גם בשוק הקטנועים, הפופולרי כל כך בערי המרכז.

בין עשרות הרוכבים שגדשו את אולם התצוגה של הסוכנות החדשה, קשה היה לאתר מישהו שיצהיר שהוא עומד להיות בעליו של אחד מהכלים שנצנצו לאור הזרקורים. הם ליטפו אותם בידיים שוקקות ובלב רועם, מיעוטם מרהיב עוז להניף רגל ולהתיישב בעדינות על כלי נבחר. הם עוד יקפצו לבקר, אחר כך ימצמצו אל הדוקאטי שמבליח מהוול פייפר בעבודה. אבל כמו שלא יזמינו את דייויד בואי אליהם לסלון, הם גם לעולם לא יזכו להדק ירכיים סביב הדוקאטי שלהם. הוא ימשיך להישאר חלום מתוק.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by