בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
לוב צפויה להכיר היום רשמית באחריותה לאסון לוקרבי 
 
 לוב ומשפחות קרבנות הגיעו לפשרה. לוקרבי (רויטרס)   
 
חדשות נענע

תציג באו"ם הודעה רשמית ובה היא מכירה באחריותה לאסון התעופה של טיסת פאן אם ב-1988; תשלם 2.7 מיליארד ד' למשפחות 270 ההרוגים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
מקור אמריקני מסר לרויטרס כי לוב צפויה להציג היום (שישי) במועצת הביטחון של האו``ם הודעה רשמית ובה היא מכירה באחריותה לאסון התעופה של טיסת פאן אם מעל העיירה לוקרבי. מוקדם יותר היום הודיעה ארצות הברית כי לא תתנגד להסרת הסנקציות הכלכליות מעל לוב אחרי שזו תקבל עליה באופן רשמי את האחריות לאסון.

לפני מספר ימים הגיעו לוב ומשפחות קרבנות הפיצוץ בלוקרבי ב-1988 לפשרה לפיה משפחות 270 ההרוגים יקבלו פיצויים בסך 2.7 מיליארד דולר. הסכם נחתם בין המשפחות ונציגי הממשלה בלונדון, בתום דיון שנמשך 11 שעות. הפרקליט האמריקני של רבות מהמשפחות, ג'ים קריינדלר, כתב ללקוחותיו כי ההסכם עם לוב והבנק להסדרים בינלאומיים נחתם והוסיף כי לוב צפויה להעביר את הכסף כבר בשבוע הבא. כל משפחה צפויה לקבל כ-10 מיליון דולר.

עם זאת, כמה מן המשפחות הביעו צער על קירובה של לוב בחזרה לקהיליה הבינלאומית. דון כהן מניו ג'רסי, שבתו בת ה-20 נהרגה בפיצוץ, אמר כי "ברור שאנחנו לא שמחים. אנו חוששים כי זהו הצעד הראשון בדרך לשיקומו של מועמד קדאפי".

לוב תשלם פיצויים בגובה של 4 מיליון דולרים על כל הרוג שיועברו לחשבון צד שלישי. 4 מיליון נוספים, להרוג, יועברו לאחר שארה"ב תסיר את הסנקציות על לוב. עוד 2 מיליון דולרים להרוג יועברו אם ארה"ב תבטל את חוק הסנקציות נגד איראן ולוב. כך שהפיצויים יסתכמו ב-10 מיליון דולרים להרוג או ב-2.7 מיליארד דולרים בסך הכל. אם בתוך 8 חודשים לא תנקוט ארה"ב בצעדים אלו תשלם לוב רק עוד מיליון דולרים נוספים להרוג והפיצויים יסתכמו ב-5 מיליון דולרים להרוג.

ארבע חברות נפט אמריקניות מקוות כעת להסרת הסנקציות שהטילה ארה"ב על לוב. עם הסרת הסנקציות יוכלו אלה לחדש את פעילותן במדינה שנפסקו ב-1987 בעת שנשיא ארה"ב דאז, רונלד ריגן, הטיל אמרגו על המדינה. אם יוסרו הסנקציות תוכל ארה"ב גם לשוב לרכוש נפט לובי לראשונה מזה 17 שנים.

לפני כחודשיים מסר לרויטרס מקור מקורב לשיחות שקיימו נציגי לוב, ארה"ב ובריטניה כי המדינות הגיעו להסכם לפיו לוב תקבל על עצמה אחריות לאסון. עם זאת, מקורות אחרים הכחישו את הדברים וטענו כי בשיחות שהתנהלו בלונדון אכן הושגה התקדמות אך הצדדים טרם הגיעו להסכם סופי בדבר הפיצויים שתשלם לוב וקבלת האחריות מצידה.

עוד נמסר כי פריצת הדרך הושגה לאחר שלוב השתכנעה כי תוטל עליה האחריות האזרחית למעשיו של הסוכן הלובי עבדל אל-מגרחי, שהורשע באחריות לאסון, אך כי לא תקבל אחריות פלילית לאסון. מנהיג לוב, מועמר קדאפי אמר בינואר בראיון לניוזוויק כי אין לו בעיה עם תשלום פיצויים לקרבנות לוקרבי אך הוסיף כי על ארה"ב לשלם פיצויים לאזרחי לוב על ההפצצות ב-1986 בטריפולי בירת המדינה.
 

לוקרבי - ההיסטוריה

 
לפני כ-15 שנים, ב-1988, התפוצצה טיסת פאן-אם מספר 103 מעל סקוטלנד. מטוס הבואינג 747 שעשה את דרכו מלונדון לניו יורק התפוצץ ו-259 הנוסעים, מרביתם אמריקנים, ואנשי הצוות שהיו עליו - נספו. באירוע נהרגו גם 11 תושבים של העיר לוקרבי מעליה התפוצץ המטוס.

שלוש שנים מאוחר יותר, ב-1991 האשימו ארה"ב ובריטניה את סוכן המודיעין הלובי, עבדל בסט אל-מגרחי, ואת הלובי אל-אמין חליפה פחימה במעורבות בפיצוץ המטוס. שנה לאחר מכן, ב-1992, הורתה ללוב מועצת הביטחון של האו"ם להסגיר את החשודים. לוב סירבה לעשות כן ומאז הוטלו עליה סנקציות.

ב-1998 הודיע פרקליטם של החשודים שהגיע להסכמה עם משפחות ההרוגים כי משפטם של החשודים ייערך בהולנד לפי החוק ההולנדי. ארה"ב, בריטניה והולנד הסכימו להסדר וכעבור מספר ימים אישרה אותו גם מועצת הביטחון.

כעבור שנה הופיעו החשודים בבית המשפט והואשמו בפיצוץ המטוס וברצח 270 קרבנות האסון. בתוך כך השעה האיחוד האירופי את הסנקציות נגד לוב אך ארה"ב סירבה לעשות כן. החשודים טענו במשפט כי הם חפים מפשע וכי ארגוני טרור פלסטינים הם שפוצצו את המטוס. עם תום המשפט פסקו שלושת השופטים כי אל-מגרחי אשם ברצח אך זיכו את פחימה מכל אשמה. אל-מגרחי מרצה כעת עונש מאסר עולם בבית סוהר בגלזגו.

לאחר מתן פסק הדין אמר מנהיג לוב, מועמר קדאפי, כי לוב אינה אשמה בפיצוץ וכי חוקרים אמריקנים ביצעו מניפולציות בראיות. ארה"ב ובריטניה טענו לעומתו כי קדאפי לא עמד בדרישות לביטול מוחלט של הסנקציות נגד ארצו וארה"ב האריכה את הסנקציות עד 2006.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by