בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
בריטניה שקלה חיסולו של אידי אמין 
 
 אכזריות ושפיכת דם. אידי אמין בימים טובים יותר (רויטרס)   
 
חדשות נענע

כך טוען שר החוץ הבריטי לשעבר; אמין מת היום בסעודיה; במהלך 8 שנות שלטונו באוגנדה נאשם ברצח חצי מיליון מבני עמו

 
 
 
 
 
 
 
 
 
שר החוץ הבריטי לשעבר, לורד אוון, חשף היום (שבת) כי בריטניה שקלה את חיסולו של שליט אוגנדה לשעבר, אידי אמין. הרודן האוגנדי מת היום בבית החולים "פייסל" בסעודיה בגיל 80. אמין, אחד מהשליטים הידועים ביותר לשמצה, היה מאושפז בחודש האחרון בבית החולים בשל מחלת כליות.

הלורד אוון סיפר כי בשהותו בממשלה הציע לחסל את אמין, אולם הצעתו נתקלה בתדהמה מוחלטת. לדבריו, "אני לא מתבייש שהצעתי את זה, משום שמשטרו של אמין היה אחד המשטרים הגרועים באפריקה". לדברי הלורד אוון, "בושה לכולנו שהאיש הזה נשאר בתפקידו כל כך הרבה זמן".

אמין נודע ברחבי העולם בתור רודן אלים ואכזרי במיוחד, שנהג ביד קשה בבני עמו ובארצות השכנות. לא אחת הביע אמין את הערצתו לרודן אחר הידוע לשמצה, אדולף היטלר.

אמין החל את הקריירה שלו כאלוף אוגנדה לאגרוף במשקל כבד וכקצין בכיר בצבא הקולוניאלי של בריטניה. את השלטון הוא תפס בשנת 1971, לאחר הפיכה צבאית בה הדיח את הנשיא מילטון אובוטה. הנשיא קיבל את הידיעות לפיהן הרמטכ"ל שלו הדיח אותו, בעת ששהה מחוץ למדינה. במהלך שמונה שנות שלטונו הואשם אמין ברציחתם של חצי מיליון מתושבי אוגנדה.

בישראל זוכרים אותו לרעה בעקבות מעורבותו בפרשת חטיפתו של מטוס "אייר פראנס" בשנת 1976. החוטפים הפלסטינים אילצו את הטייס לנחות באנטבה, ואמין הודיע שיתווך במשא ומתן בינם לבין ישראלים. אולם, בישראל האשימו את אמין בשיתוף פעולה עם הפלסטינים, וברציחתה של הישראלית דורה בלוך, שאושפזה בבית חולים באוגנדה. נוסעי המטוס חולצו לבסוף באחד המבצעים המרשימים ביותר של צה"ל, בו נהרג המפקד יוני נתניהו, אחיו של שר האוצר הנוכחי , בנימין נתניהו.
 

מידיד לאוייב

 
בתחילת פעילותו הפוליטית נחשב אמין לתומך בישראל, ובתקופת בה כיהן כרמטכ"ל הגיע לארץ להשתתף בקורס צניחה. אולם, בשנת 1973 ניתק את הקשרים הדיפלומטיים עם ירושלים, החל לתמוך באש"ף וחיזק את קשריו עם הדיקטטור הלובי, מועמר קדאפי.

אמין הודח משלטונו בשנת 1979, לאחר שכוחות טנזניה חברו לפעילי אופוזיציה גולים. הוא ברח עם ארבע נשותיו וילדיו בתחילה ללוב, משם לעיראק ולבסוף לסעודיה. במקום מקלטו האחרון אף זכה לקצבה מהממשלה. נראה כי קרוביו יביאו אותו להיקבר במולדתו.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by