בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
המשטרה נכנסת לכם גם למיטה 
 
 הכל כדי לשמור על ביטחון העצירים (אילוסטרציה: לעמ)   
 
אסף אביר

אם לא ידעתם, כשתעצרו בידי המשטרה תידרשו להצהיר אם אתם סובלים מ"חריגוּת" מינית; האגודה לזכויות האזרח: נדרוש ביטול הנוהל; ח"כ גלאון: מדובר בפגיעה בזכויות יסוד

 
 
 
 
 
 
 
 
 
מהן ההעדפות המיניות שלכם? משטרת ישראל רוצה לדעת, ולא מתביישת לשאול. לחדשות נענע נודע כי נוהל רשמי של המשטרה מנחה לחקור עצורים בדבר נטיותיהם המיניות, גם כשעילת מעצרם לא קשורה בעבירות מין. השאלה - העומדת על פניו בסתירה לחוק יסוד: כבוד האדם וחירותו - מנוסחת במילים: "האם יש לך חריגוּת מינית?"; תשובת העציר מתועדת בטופס משטרתי רשמי הכולל את פרטיו האישיים, ואת תשובותיו לשאלות אישיות נוספות.

ב"שיחה האינטימית" הזו זכו 24 פעילי שמאל, שהגיעו לתחנת משטרת אריאל לאחר שנעצרו ביום רביעי 6 באוגוסט, כשהפריעו לבניית גדר ההפרדה באזור הכפר הפלסטיני מסחה. "זה מכעיס, אבל לא מפתיע", אומר יונתן פולק, אחד מחברי הקבוצה. "אני מכיר טוב את הברוטאליות של המשטרה, ואת הנטייה של שוטרים לפגוע בזכויות הפרט. לא אתפלא אם יסתבר שטופס השאלות הזה הוא יוזמה אישית של השוטרים בתחנת אריאל".

טופס השאלות הזה נמצא אמנם בשימוש רשמי של המשטרה גם מחוץ לתחנת אריאל, אולם שוטרי התחנה אכן הפגינו באותו יום גם יוזמה אישית. את שאלת החריגות המינית הם לא הפנו אל כל העצורים, אלא רק לחלקם, לפי טעמם של השוטרים ושיקול דעתם. בין הנבחרים: פעילה בתנועה הלסבית השמאלית "כביסה שחורה", צעיר בעל שיער בלונדי ארוך, שהחוקר - לדברי הנוכחים במקום - בחר לפנות אליו בלשון נקבה ולהזמין אותו לחדר החקירות במילים: "בואי מותק", ועוד כמה צעירים ש"נחשדו" במיניות חריגה.
 

סליחה שוטר, מה זאת אומרת חריגות מינית?

"לדעתי הסיבה לשאלה דווקא מוצדקת", אומרת נעמה נגר, שכבר נפגשה בעבר עם הטופס. "המשטרה שואלת את זה על מנת להחליט על תנאי המעצר שלך. הם רוצים לדעת אם אתה הומו, כנראה בגלל שהומואים נאנסים במעצר לעתים קרובות יותר. אני הייתי מציעה להם לצרף לשאלה גם הסבר מפורט יותר, ולשנות את הניסוח".

הניסוח היה הסיבה שגם נגר בחרה להצטרף אל פולק והנשאלים האחרים, וסירבה להשיב. "שאלתי את השוטר מה זאת אומרת 'חריגות מינית', והוא ענה לי: 'כל דבר שהוא לא הטרוסקסואליות'. כבוד האדם לא מאפשר בימינו לגורם כמו המשטרה להגיד להומוסקסואל שהוא סוטה, ולבקש ממנו להצהיר את זה בכתב. לכן אמרתי שאני לא מוכנה לענות", היא מסבירה.

כל חברי הקבוצה שוחררו בשעות הלילה המוקדמות. איש מהם לא בילה את הלילה בתא מעצר. השאלונים נשארו שמורים במשטרת אריאל. חלק מחברי הקבוצה גם הקפידו להתלונן בפני חדשות נענע על גסות רוח של השוטרים, ועל כך שלא קיבלו ארוחת ערב במשך שבע השעות שבילו בתחנה. אחדים מהם אף שוקלים להגיש תביעה נגד המשטרה, בשל יחס מעליב ומזלזל במיוחד שקיבלו מהשוטרים.
 

מי בכלל הסמיך אותם לקבוע מהי הנורמה?

"אני חושבת שזה חמור מאוד", אומרת יו"ר סיעת מרצ, ח"כ זהבה גלאון. "שאלה כזו נראית לי כמו עבירה על חוק יסוד כבוד האדם ועל חוק הגנת הפרטיות. אם הכוונה היא להגן על אנשים שחשופים לפגיעות, זה צריך להישאר ברמה של שיחה אישית עם העציר. לא בטופס שמוקלד ונשמר".

"גם עצם השימוש במילה 'חריגוּת' מקפל בתוכו דעה קדומה ואספקט שיפוטי" ממשיכה גלאון. "מי בכלל הסמיך את המשטרה לקבוע מהי הנורמה, ומהי חריגה? זה לא עניינו של שוטר שעוצר אותך. אני חושבת שהשר לבטחון פנים צריך לבטל את הנוהל הזה מיד".

באגודה לזכויות האזרח בישראל הופתעו לשמוע על שאלת החריגות. בכוונתם לפנות למשטרה ולדרוש את ביטול הטופס. "זו שאלה שהיא חדירה לרשות הפרט מצד אחד, ומצד שני מעלה חשד ליחס מפלה כלפי הומוסקסואלים" אומר עו"ד דן יקיר, היועץ המשפטי של האגודה.

"עציר הומו, ככזה, לא זקוק ליחס שונה מכל עציר אחר, ואין הצדקה לכלוא אותו בבידוד מעצירים אחרים. יש פה גם חשש לניצול לרעה של המידע שמתועד ונשמר, וגם עצם הניסוח הוא הגדרה לא מקובלת מבחינה פסיכולוגית וחברתית" אומר יקיר.

המשטרה: הכל נעשה למען ביטחון העצורים

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה לפניית חדשות נענע, כי "אין מדובר בפגיעה בזכות הפרט על עצור, כי אם בשאלה למען בטחונו האישי, במסגרת אחריות המשטרה לביטחון העצורים. הטופס הוא משטרתי פנימי, ולא נועד לפרסום".

בנוגע לתלונות על יחס השוטרים באריאל, מסרה דוברת מרחב שומרון של המשטרה: "התלונות לא מוכרות לנו. העצירים קיבלו ארוחת ערב ומקום לנוח. מי שמרגיש את עצמו נפגע מוזמן להגיש תלונה והיא תיבדק".

לשאלות למה הם לא משתפים את העצורים בסיבה שמאחורי השאלה, ואיך הם מחליטים את מי לחקור בנושא פעם אחר פעם, ואת מי בכלל לא, ולפי מה הם קובעים מהי חריגות ומה לא, ואם, באופן כללי, לא כדאי לגלות בעניינים כאלה קצת יותר רגישות – בחרו במשטרה לא לענות.

במשרד לביטחון פנים סירבו להתייחס לנושא והעדיפו להסתפק בתגובת המשטרה.


בהכנת הידיעה השתתפה מיטל שרון
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by