בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
חיילי נח"ל התעללו בעצירים פלסטינים ושיקרו למג"ד 
 
 היכו עצירים במחסום קלנדיה. פלסטינים במחסום (רויטרס)   
 
חדשות נענע

חמישה חיילים מואשמים בתקיפה והתעללות בנסיבות מחמירות; המג"ד מסר גרסאות סותרות במצ"ח ובסיום התחקיר שערך לחייליו

 
 
 
 
 
 
 
 
 
פרשה נוספת של התעללות חיילים בפלסטינים בשטחים נחשפה לאחרונה ב"קול ישראל". בפרשה הנוכחית מעורבים חיילי נח"ל המואשמים בהתעללות בעצירים פלסטינים במחסום קלנדיה. האירוע התרחש באוגוסט 2002 ופרטיו מתבררים בימים אלו בבית הדין הצבאי. בקרוב יוגשו כתבי אישום נגד חמישה מהם, בגין תקיפה והתעללות בנסיבות מחמירות.

החקירה החלה בעקבות מעצרם של פלסטינים שהואשמו ביידוי אבנים לעבר חיילי הנח"ל. הם הובאו להארכת מעצרם ושופטת בית משפט השלום בירושלים, מיכל אגמון, שיחררה אותם ממעצר לאחר שחשפו בפניה שורה של התעללויות שעברו. השופטת מתחה ביקורת נוקבת על צה"ל, על התביעה ועל המשטרה והגדירה את מצב הפלסטינים "זועק לשמיים".

אחד מחמשת החיילים מסר עדות נגד המעורבים הנוספים בפרשה. פרקליטיו השיגו לו עסקת טיעון שקיבלה את אישור בית הדין, במסגרתה נגזרו עליו ארבעה חודשי מאסר, מאסר על תנאי והורדה לדרגת טוראי. החייל, שהחל להעיד בשבוע שעבר, התמוטט ופירכס ופונה לבית חולים. לטענתו, איש לא הודיע לבני משפחתו על מצבו הרפואי וכן, הוא שכב בבית החולים כשהוא כבול והבדיקות נעשו לו כשהוא באזיקים.

מדובר צה"ל נמסר כי "עניינו של אחד מהם הסתיים בימים אלה בעסקת טיעון. במהלך עדותו חש ברע ופונה לבית חולים. מחשש שיברח, ועל פי ההנחיות והנהלים ובאישור מפקד הכלא, הוחלט לכבול את רגליו. כעבור זמן קצר, ולאור הערכה מחודשת, הוחלט להסיר את האזיקים מרגליו. לחייל ניתנה אפשרות ליצור קשר עם משפחתו".
 

המג"ד שינה גרסאות; טען: החיילים שיקרו בתחקיר

ל"קול ישראל" נודע כי המג"ד של החיילים המעורבים בפרשה, קיים לאחר האירוע תחקיר שקבע, כי מעדויות כל החיילים וקציני המחסום, לא נעשה שימוש בכוח פיזי כלפי הפלסטינים ופציעתם נעשתה לאחר מעצרם במשטרת נווה יעקב.

סמוך לתחילת הדיונים בבית המשפט, התברר כי לאחרונה מסר המג"ד עדות מפורטת בפני חוקרי מצ"ח, שהכילה שינויים מהותיים מגרסת התחקיר שערך. בין השאר טען המג"ד, כי השינויים בגרסתו נובעים מהעובדה שחייליו שיקרו במהלך התחקיר, מה שמעורר סימני שאלה קשים לגבי התחקירים הנעשים בצה"ל.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי, "בעקבות האירוע הוגשו כתבי אישום נגד חמישה חיילי צה"ל על תקיפה והתעללות בנסיבות מחמירות, על הכאת עצירים במחסום קלנדיה. החמישה עצורים; עניינו של אחד מהם הסתיים בהסדר טיעון.. יתר המשפטים טרם הסתיימו". עוד נמסר כי "מה"ל מגנה אלימות ופגיעה בפלסטינים ופועל על מנת להוקיע תופעות חריגות אלה".

בימים אלו נודע גם כי היועץ המשפטי לממשלה, אליקים רובינשטיין, עשה מילואים באותו מחסום באותו יום, אך לא היה עד לאירוע. לאחר שהפרשה נחשפה, כתב רובינשטיין מכתב לאלוף הפיקוד, בו ציין בין השאר כי "בשיחות עם החיילים דיברתי רבות על כבוד האדם ועל היחס לאוכלוסיה, הטעונים שיפור רב".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by