בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
פערים משמעותיים בזכאות לתעודת בגרות 
 
 ככל שהיישוב מבוסס יותר, שיעור הזכאות עולה (לעמ)   
 
חדשות נענע

עפ"י דו"ח של מרכז אדווה, שיעורי הזכאות לבגרות הגבוהים ביותר הם במרכז וביש"ע; בי-ם ובצפון השיעורים נמוכים מהממוצע; במגזר הערבי המצב קשה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
לקראת פתיחת שנת הלימודים מפרסם "מרכז אדווה" דו"ח מקיף על שיעורי הזכאות לבגרות על-פי מגזרים ויישובים. הנתונים מבוססים על פרסומי משרד החינוך, הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, וכן על פילוחים וניתוחים שונים שהמרכז ביצע.

בשנת 2002 השיגו תעודת בגרות 46.5 מכלל בני ובנות ה-17 במדינת ישראל. מדובר במגמת עלייה בשיעורי הזכאות לתעודות בגרות: בשנת 2001 עמד השיעור על 43.8 אחוזים ובשנת 2000 - 40.8 אחוזים בלבד.

עם זאת, בשנת 2002 כ-15 אחוזים מן הזכאים לתעודות בגרות לא עמדו כלל בדרישות הסף להמשך לימודים באוניברסיטאות ובמוסדות להשכלה גבוהה.

מן הנתונים עולה עוד כי בכ-43 אחוזים מהיישובים במדינת ישראל, שיעור הזכאות לתעודת בגרות נמוך מן הממוצע הארצי. ביישובים הערביים (כולל דרוזים ובדואים) הדבר בולט במיוחד - עם כ-30 אחוזים בממוצע, כשאת הרשימה נועלת עראבה עם 23 אחוזים בלבד.

באופן כללי נרשם גידול מתמשך בפערים בין המגזרים השונים במדינה. שיעורי הזכאות הגבוהים ביותר נרשמו ביישובים המבוססים (כ-63 אחוזים), בעוד בעיירות הפיתוח עומד השיעור על כ-48 אחוזים בלבד.

גם בניתוח הנתונים על-פי מחוזות ניתן לראות פער משמעותי - שיעור הזכאות הגבוה ביותר נרשם במרכז וביש"ע (55 אחוזים), בעוד בצפון (44 אחוזים) ובירושלים (36 אחוזים) נרשמו השיעורים הנמוכים ביותר; תל-אביב (49 אחוזים) והדרום (50 אחוזים) ממוקמים באמצע.

אנשי המרכז אומרים כי "מערכת החינוך אינה מצליחה לפרוץ את מעגל האי-שיוויון בחברה הישראלית". ואכן, מן הנתונים עולה כי יש מתאם גבוה מאוד בין שיעור הזכאות לתעודת בגרות ביישוב ובין רמת ההכנסה הממוצעת באותו היישוב.

מובילת הרשימה, אגב, היא קרית-טבעון עם 85 אחוזי זכאות תעודת בגרות.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by