בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
אורטל עושה בית-ספר 
מורה ומחנכת בישראל - הרבה מעבר למה שחשבתם 
 
אורטל עושה בית-ספר |
 

אם חשבתם שתפקידה של מורה ומחנכת בישראל מסתכם רק בהעברת חומר הלימוד לתלמידים - טעיתם. מעבר להעשרת הידע שלהם והכנתם לבחינות הבגרות חבויות משימות רבות שחלקן גלויות אך רובן נסתרות מהעין. הנה הרשימה המלאה של כל הפרטים הקטנים שמסתתרים מאחורי התואר "מחנכת". אורטל עושה בית-ספר

 
 
 
 
 
 
 
 
 

להיות מחנכת זה להשקיע שעות של תכנונים בחופש הגדול עבור תלמידים שעדיין אינך מכירה. לכתוב את תאריכי יום ההולדת שלהם על לוח הכיתה ולא להכיר אף אחד מהשמות. לא לישון ב-31/8 ולא בגלל החשש משביתה. לחשוב איך להציג את עצמך בפניהם בפעם הראשונה כשאת יודעת שצריך לשמור על דיסטנס אך לשדר גם נועם ופתיחות. לקבל אינספור הודעות טקסט וטלפונים כשמודיעים בטלוויזיה על אפשרות של שביתה. לקבל שיחות מהורים בשעות הערב. להרגיע גם אותם.

 
מורה. לא רק מישהי שכותבת משפטים על הלוח
 מורה. לא רק מישהי שכותבת משפטים על הלוח 
 צילום: חדשות 10 (ארכיון) 
 

להיות מחנכת זה ללמד בכיתה אחרת ולגלות בפתח הדלת תלמיד מכיתתך שבוער מעלבון בעקבות ריב עם מורה אחר. לגשת אליו, לנחם קצרות ולשוב לשיעור מוטרדת. להיות מחנכת זה לשבת בישיבת ציונים ולומר שתלמידייך הם יותר ממספר. לחלק תעודה ולהגיד ש"אפשר עוד לתקן" ו"עבורי את מצטיינת גם אם לא קיבלת תעודת הצטיינות". לחלק בכיתה שעות לאסיפת הורים, לשמוע אותם זורקים הערות מבודחות כמו "תהיי נחמדה, המורה" ולדעת שמאחורי זה מסתתרת חרדת-מה. להיות נחמדה באותה אסיפה. לפתוח תמיד באמירה אישית על התלמיד/ה ורק אחר-כך להטיל את הפצצה.

 

זה אומר גם להעביר מקומות כל תקופה כדי שכל תלמיד יכיר כל תלמיד אחר בכיתה. ליצור קרבה. לקשט את הכיתה כך שתהיה אווירה של בית. להבין מה זה אומר עבורם שהם מבלים בבית-הספר יותר שעות מאשר בחדרם. לא לאפשר לאכול בשיעור כדי ללמד אותם לדחות סיפוקים. לאפשר להם לאכול במבחן כדי שיתרכזו. במקרים מיוחדים להביא בעצמך משהו מתוק לשעת המבחן. להעלים עין כשהם מבקשים לצאת לשירותים בזמן שאת יודעת שהם סתם רצו להתאוורר. לחלק רשימות של "מי מביא מה" למפגשי כיתה ולקחת בחשבון שיש מי שידו אינה משגת. להיות עדינה בנושאים כלכליים.

 

תלמידים דעו: לבקש סליחה - זו לא בושה

המכתש הקטן. "להכיר את הארץ דרך הרגליים זה אחלה"
 המכתש הקטן. "להכיר את הארץ דרך הרגליים זה אחלה" 
 צילום: אסתר ענבר, ויקיפדיה העברית (ארכיון) 
 

להיות מחנכת משמעו לשמוע מהם "הלשנות" על אחרים ולהעמיד פנים שאינך יודעת דבר. לחבק כשצריך. לנגב דמעה כשתלמיד מגיע לכיתה מאזכרה של סבו ואינו מסוגל להכיל לבד את הכאב. להיות חלק מקבוצה כשתלמידה עומדת מול כולנו ומשתפת במחלת אמה. להתרגש עד כלות מהצעותיהם לנחם ולהושיט יד.

 

להקריא שירים וסיפורים מרגשים באירועים מיוחדים כמו לפני חלוקת תעודות הזהות. לבכות לידם. לצחוק. להיות אמיתית. להבין ש-37 זוגות עיניים בוחנים אותך כל הזמן. להבין כשהם מקנאים כשתשומת הלב מופנית למישהו אחד ברגע נתון. להשתדל להפנותה למישהו אחר מחר. לראות אותם ברגעים היפים שלהם כשעברו טסט או מצאו חברה חדשה. להבינם כשהם לא מרוכזים בלימודים כשזה נגמר. 

 

להיות מחנכת זה להיות הסנגורית שלהם מול ההנהלה וצוות המורים אך לצדד בצוות כשמגיע עונש. לשבת איתם בוועדות משמעת כדי לתת להם את התחושה שהם לא לבד במערכה. לנדב אותם למשימות. להגיע בזמן לכיתה כדי לתת דוגמה. להתנצל אם נהגת בחוסר רגישות, ללמד שלבקש סליחה זו גדולה.

  

לשכנע אותם לבוא לטיול השנתי גם אם ישנים באוהלים. להגיד ש"להכיר את הארץ דרך הרגליים זה אחלה" למרות שגם את כבר עייפה. לרכב על אופניים בטיול השנתי כדי להראות שאקטיביות זה חשוב. להביא לכיתה אדממה או במבה חלבה או כל מאכל חדש שאינם מכירים כדי שיכירו. לתת במה לכל סוגי המוסיקה באוטובוס בטיול השנתי מתוך הבנה שהמוסיקה השונה מייצגת אוכלוסייה שונה והיחס לאחר צריך להיות מכבד. לכעוס עליהם כשאינם מקשיבים להדרכה בטיול. לחייך מתחת לשפה כשהם צועקים "כיפאק היי" (נו טוב, במילים אחרות) למדריך בסיום הטיול.

 
 

"לדעת שבזכותך הם מרגישים שייכים"

עוד משימה: לשכנע את התלמידים להופיע בטקס יום הזיכרון
 עוד משימה: לשכנע את התלמידים להופיע בטקס יום הזיכרון 
 צילום: אורטל הופמן 
 

להיות מחנכת משמעו לראות שניים רבים ולדעת שעלייך להיות אובייקטיבית כשלבך נשרף מכאב על אחד הצדדים במריבה. להתקשר להורים להגיד ש"הילד שלך מקסים" ו"תודה על האוצר הזה שהבאת לכיתתי" ולדעת שכשתרדי מהקו הם עוד יהיו המומים לרגע או שניים. 

 

להיות מחנכת אומר לשמוע חדשות כדי להיות בקיאה מחר בכיתה ולחבר אותם לנעשה בארץ. להביא כתבות חברתיות לכיתה כדי לפתח בהם רגישות. להפסיק את השיעור כי זיהית שיש נושא אחר בוער יותר מתחת לפני השטח. להופיע בטקס יום הזיכרון ולשכנע אותם לעלות לצדך על הבמה ולהיות פעילים חברתית. לאסוף כספים לפעילויות. לשלוח אינסוף אזכורים והודעות. לא להאשים אותם כשההורים לא שלחו/לא חתמו/לא עשו. לרצות לגונן עליהם אבל לדעת בלב שרק אם יתמודדו הם יתפתחו. 

 

להגיע ביום ההולדת שלך ולראות איך הם התארגנו כל כך יפה לשמח אותך מבלי שתצטרכי לארגן אותם בעצמך. להבין שיש לך השפעה כה גדולה עליהם ולהיזהר ממנה כמו מאש. לראות אותם מתהלכים בגאון בבית הספר עם גאוות יחידה של כיתתם ולהבין שבזכותך הם מרגישים שייכים.

 
בלי עזרה. שלט שהוכן ליום ההולדת
 בלי עזרה. שלט שהוכן ליום ההולדת   צילום: אורטל הופמן 
 

משקיעים היום - קוצרים את הפירות בעתיד מחר

להיות מחנכת זה לאהוב אותם כל כך ולדאוג להם על אף שהם אינם ילדייך. להיעלב מאמירות שלהם באמת וגם לשמוח עד השמיים כשמי מהם ניגש להגיד לך "תודה" ו"אין כמוך". לדאוג להסביר להם שגם כעס ואכזבה הם רגשות לגיטימיים וזה שאת כועסת לא סותר את זה שעדיין יש להם מקום בלבך. להיות במשבר קשה ולדעת שהם רואים חרף ניסיונותייך להסתיר.

 

להיות מחנכת זה גם לדעת שאת דמות משמעותית עבורם ושלעשייתך יהיו פירות בעיקר כשכבר לא תראי אותם יום-יום. לקרוא ברכות שהם כותבים לך ולדעת שיצרת איתם קשר מיוחד. ללמד בשעות שהם כבר חסרי סבלנות ואת עוד רגע פוקעת ואז לפגוש במבט מנחם של תלמידה שמבינה. להיות מחנכת. לפעמים תחליף אב/אם. לדחוף קדימה. להאמין בהם. להעצים אותם. להשתמש בכישרונות שלהם ולשים עליהם זרקור. לשלוח אותם לחופשי ולקוות שציידת אותם מספיק טוב לדרך.

 

דברים נוספים אפשר לקרוא גם בבלוג שלי

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by