בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
פוליטי-מדיני 
דיון סוער על החוק שאוסר הטלת חרם על ישראל: "מהלך פחדני" 

דיון סוער על החוק שאוסר הטלת חרם על ישראל: "מהלך פחדני"

 
פוליטי-מדיני |
 

החוק האוסר על הטלת חרם על מדינת ישראל זכה למתקפה חריפה בדיון בוועדת החוקה של הכנסת. "החוק יציג אותנו כמדינה חלשה ומפוחדת ולא כמדינה שמנסה להתמודד מול חרמות", אמר ח"כ כבל. מהומה פרצה כאשר יו"ר הוועדה שלל את זכות הדיבור מחבר הכנסת דב חנין

 
 
 
 
 
 
 
 
 

ועדת החוקה, חוק ומשפט של הכנסת אישרה היום (שלישי) לקריאה ראשונה את החוק האוסר הטלת חרם על מדינת ישראל. לפי החוק, ישראלים שיקראו להחרים את המדינה, תוצרתה או גוף מסויים בה, ייקנסו בעשרות אלפי שקלים בהליך פלילי.

 
חנין. "מהלך כוחני ומאוד מתוחכם"
 חנין. "מהלך כוחני ומאוד מתוחכם" 
 צילום: רוני שיצר (ארכיון) 
 

בדיון פרצה מהומה כאשר יו"ר הוועדה, דוד רותם, שלל את זכות הדיבור מחבר הכנסת דב חנין, שהקריא ברצף רשימה ארוכה של הסתייגויות מהחוק. חבר הכנסת יוחנן פלסנר רצה גם הוא להביע הסתייגויות, אך הושתק על ידי רותם. פלסנר קרא לעבר רותם: "אתם חבורה של מתנחלים קיצוניים שמשתלטים על תהליך החקיקה". בתגובה ביקש רותם מהסדרנים להוציא בכוח את פלסנר.

 

כאמור, במהלך הדיון תקפו חברי כנסת רבים מהשמאל את הצעת החוק. "אני לא מופתע מהצעת החוק הזאת, היא מצטרפת למגמה קיימת", אמר חבר הכנסת טאלב א-סאנע. "כל החוק הזה מיועד לסתום פיות ולמנוע ביקורת לגיטימית על מציאות שאינה לגיטימית. הכיבוש הוא עבירה על החוק הבינלאומי, אבל אנחנו אומרים בחוק הזה שמי שמתנגד לכיבוש הוא זה שעובר על החוק והוא הלא לגיטימי. קריאה לחרם כלכלי או אקדמי כמסר של הבעת מורת רוח היא דבר לגיטימי".

 

ח"כ חנין פנה ליו"ר הוועדה ואמר: "החוק הזה הוא חלק מהמתקפה האנטי דמוקרטית שאתה ומפלגתך מקדמים בכנסת. אבל הפעם הבעיה היא יותר קשה. זהו מהלך כוחני ומאוד מתוחכם. הצלחתם לגייס את המרכז הפוליטי לאג׳נדה של הימין הקיצוני ביותר. החוק מייצר מנגנון רב עוצמה שמכוון לסייע ולקדם את החרם על ישראל. לפי החוק הזה, אם מדינה זרה תחוקק חוק שקורא לחרם על ישראל, צפויה מדינת ישראל להטיל עליה סנקציות. החוק הזה יגרום לישראל להחרים את העולם. ישראל הגדולה תחרים את העולם הקטן ותשים אותו בפינה".

 

"אין כאן אחד שחושב שהחוק הזה יסייע"

 

חבר הכנסת ניצן הורוביץ מחה בדיון על כך שהצעת החוק לא מגדירה מהו חרם. "האם חרם הוא לא לקנות מוצרים ישראלים? לא לבקר בישראל או שאולי חרם הוא להגיד לא לקנות או לא לבקר? אי אפשר להבין מהחוק הזה על מה אתם מתכוונים להעמיד לדין אנשים".

 

חבר הכנסת איתן כבל קרא לחבריי קדימה לבטל את חתימתם על החוק. "אני אוהב מוצרים מיהודה ושומרון וממליץ על יין מהשטחים שקניתי ממנו ארגז. אני פונה לחבריי מקדימה שיסירו את החתימות שלהם. זה חוק פחדני שמטרתו להציג אותנו כמדינה חלשה ומפוחדת ולא כמדינה שמנסה להתמודד מול חרמות".

 

חבר הכנסת פלסנר תקף את החוק, עליו כאמור חתומים כמה מחברי סיעתו. "במבחן של האם החוק מסייע למנוע את ההידרדרות במעמדנו בעולם, אין כאן אחד שחושב שהחוק הזה יסייע להתמודד עם תופעת הדה לגיטימציה". כשנשאל מדוע כמה מחברי סיעתו חתומים על הצעת החוק שהוא קורא להוריד מסדר היום, אמר פלסנר: "לא תמיד יוזמות חוק נועדו כדי להיכנס לספר החוקים".

 
 

"הצעת החוק לא מועילה במאבק בחרם הבינלאומי ועלולה לפגוע בו"

פלסנר. "אין כאן אחד שחושב שהחוק הזה יסייע"
 פלסנר. "אין כאן אחד שחושב שהחוק הזה יסייע"  
 צילום: אתר הכנסת (ארכיון) 
 

בהמשך טען פלסנר כי הצעת החוק המובאת שונה מזו שעליה חתמו חברי קדימה. "יש הבדל בין התכלית לבין הניסוח", אמר.

בהמשך הדיון הביעו נציגי משרד המשפטים והחוץ, וכן נציגי ארגון התעשיינים, התנגדות לחוק, בטענה שהוא יציג את ישראל בעולם כמדינה לא דמוקרטית ויסב נזק למבקשים לעודד את הדה לגיטימציה נגד ישראל בעולם.

 

נציגת משרד המשפטים הציגה את עמדת המשרד. "הנוסח רחב מדי, ודורש חידוד. החוק פוגע בחופש הביטוי. העמימות שלו גורמת לכך שאין בו בכדי להשפיע על התנהגות. צריך להסביר מהו חרם. ולחשוב על דרכים לחידוד". יו"ר הוועדה ביטל את דבריה ואמר: "עמדת משרד המשפטים לא חשובות לוועדה הזו".

 

"אנחנו, כמי שנמצא בחזית המאבק בנושא החרמות, לא חושבים שהחרם כל כך פשוט", אמר נציג משרד החוץ. "זה משהו יותר עמוק. זה ניסיון לקעקע את קיומה של מדינת ישראל על ידי קעקוע מוסדותיה הדמוקרטיים. הצעת החוק הזו לא מועילה במאבק בחרם הבינלאומי ועלולה לפגוע בו, וזאת מסיבות מדיניות הסברתיות ומשפטיות. המאבק צריך להתקיים בעיקרו במקום שבו יוזמים את החרם. אנחנו חושבים שעיקר המאמץ הוא בחו"ל במדינות שונות ושם אנחנו פועלים. יש כלים שניתן להשתמש בהם. אנחנו מנסים למכור שזו מדינה דמוקרטית וחופשייה, ואנחנו לא בטוחים שאנחנו רוצים לפגוע בקשרינו עם האיחוד האירופי ולתת לגופים שונים לפגוע במדינת ישראל".

 

גם נציגי ארגון התעשיינים תקפו את החוק. "בשיקולי עלות תועלת זה עלול הרבה יותר לפגוע מאשר להועיל", אמר נציג הארגון בדיון". מנגד, יו"ר מועצת יש"ע, דני דיין, בירך על הצעת החוק: "החוק הזה בא לתקן מצב מעוות שבו אזרחים ישראלים קוראים להחרים את מדינתם".

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by