בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
"החקירה בעניין אירועי אוקטובר תהיה קשה מאוד" 
 
 ביקורת נוקבת. חברי הוועדה: שמיר, אור וחטיב (לעמ)   
 
חדשות נענע

כך אמר שר המשפטים, וזאת עקב הזמן הרב שעבר מאז האירועים; המחלקה לחקירת שוטרים החלה בחקירה; מסקנות הדו"ח פורסמו אתמול

 
 
 
 
 
 
 
 
 
המחלקה לחקירות שוטרים במשרד המשפטים (מח"ש) החלה היום (שלישי) לחקור את אירועי אוקטובר 2000 שבמהלכם נהרגו מאש המשטרה 13 צעירים ערבים-ישראלים. החקירה, בעקבות המלצות הדו"ח, תתמקד בעיקר בשוטרים שגרמו למותם ופציעתם של המפגינים הערבים.

עם זאת, בשלב זה עדיין לא ייערכו חקירות אישיות כנגד הקצינים הבכירים שהוזהרו ועדיין לא החליטו האם לאמץ את המסקנות האישיות לגבי הקצינים הבכירים בפרשה. לדברי מפכ"ל המשטרה, רנ"צ שלמה אהרונישקי, "חלק גדול מהלקחים מארועי אוקטובר כבר הופקו ויושמו". אהרונישקי ביקר היום במחוז הצפוני ושוחח עם הקצינים והשוטרים.

שר המשפטים, יוסף (טומי) לפיד, אמר היום כי החקירה תהיה קשה מאוד, וזאת עקב הזמן הרב שעבר מאז האירועים. גורמים במערכת המשפטית ובמשטרה הביעו חשש כי החוקרים יתקשו להוכיח אשמה ולקשור בין העדויות השונות. לפיד הדגיש, עם זאת, כי אנשי מח"ש יעשו כל מאמץ להגיע לחקר האמת.

ראש מח"ש לשעבר טען היום כי בעבר נתקל הטיפול בעניין בקשיים רבים עקב חוסר שיתוף פעולה מצד משפחות ההרוגים ואישים מהמגזר הערבי.

אמש נועד לפיד עם פרקליטת המדינה, עדנה ארבל, ועם ראש מח"ש, הרצל שפירו, כדי להיערך לחקירה. בכירים במערכת המשפט מעריכים כי בכירים במחוז הצפוני של המשטרה ייחקרו, במה שעשוי להימשך שנים, כדבריהם.

השר לביטחון פנים, צחי הנגבי, צפוי להניח את הדו"ח על שולחן הממשלה ולבקש את אימוצו. גורמים מדיניים בכירים מעריכים כי תאמץ בקרוב את ההמלצות, וכי הדיון בממשלה בנושא יערך בעוד כחודש. ככל הנראה הממשלה תטיל על וועדות משנה לטפל ביישום ההמלצות המערכתיות של הוועדה.

בני משפחות ההרוגים הביעו אכזבה קשה מכך שועדת אור לא קבעה במסקנותיה מי אשם ישירות במות בניהם. ואמרו כי בכוונתם לתבוע בהליך אזרחי את השוטרים.

מנהיגות הציבור הערבי לא שוקלת פעולות מחאה המוניות בעקבות פרסום מסקנות וועדת אור. ברחוב הערבי עקבו מעטים אחר מסקנות הוועדה והתגובות להן. עם זאת הביעו ראשי הציבור הערבי אופטימיות זהירה לגבי המסקנות שהוסקו בנושא תפקוד המשטרה.
 

לא הומלצו צעדים אופרטיביים נגד ברק

הפגנה נגד אירועי 2000 (לעמ)
 הפגנה נגד אירועי 2000 (לעמ)   
רשם בית המשפט העליון, עודד שחם, הגיש אתמול באופן ידני את דו"ח ועדת אור למזכיר הממשלה, ישראל מימון. שחם, שעסק באיסוף החומר אותו בחנה הוועדה, הגיש את הדו"ח גם לנשיא המדינה, משה קצב.

ועדת אור, כזכור, הוקמה כדי לחקור את אירועי אוקטובר 2000, בהם נהרגו 13 ערבים מירי ויהודי שנפגע מיידוי אבנים. הדו"ח עוסק הן בתפקוד הדרג המבצעי והן בתפקוד הדרג הפולטי וכן בסוגיית טיפול הממסד במגזר הערבי.

נגד ראש הממשלה לשעבר, אהוד ברק, לא הומלצו בדו"ח כל צעדים אופרטיביים. עם זאת, הדו"ח קובע כי ברק נכשל בטיפול מערכתי בבעיות המגזר הערבי ואחראי ל"מחדל", אולם לא היתה לו אחריות ישירה לאירועים. ברק לא נקט עם פרוץ המהומות את הצעדים הנדרשים כדי למנוע הרג אזרחים ושימוש באמצעים קטלניים. עם זאת, הוועדה מציינת כי לא הוכחה הטענה כי הורה למשטרה לפתוח את צירי התנועה בכל אמצעי שיידרש.

ביקורת חריפה במיוחד נמתחה על השר לביטחון פנים לשעבר, שלמה בן עמי, שעפ"י הוועדה, היה צריך להיערך טוב יותר לאירועים. הוא לא גילה עירנות לסיכונים הכרוכים בירי כדורי גומי ולא דרש מהמשטרה דיווח על טיפולה במהומות. הוועדה המליצה שבן עמי לא יכהן בעתיד כשר לביטחון פנים.

על מפכ"ל המשטרה לשעבר, רב ניצב יהודה ווילק, נכתב שהוא לא דיווח לדרג המדיני על השימוש בכדורי גומי, גם כשידע על השימוש בהם. בכך, לטענת הוועדה, הוא אחראי להפרת אמון. הוועדה ממליצה שלא ישמש בעתיד בתפקידים מרכזיים הקשורים בביטחון.

על מפקד מחוז צפוני במשטרה, ניצב אליק רון, קבעה הוועדה, שלא הכין כראוי את המחוז עליו פיקד לקראת המהומות. רון צריך היה לצפות את הפרות הסדר, ולהורות על מתן עדיפות לשימוש באמצעים לא אלימים. על פי הדו"ח, רון היה אחראי לשימוש בצלפים ללא הצדקה באום אל פאחם ובנצרת. גם לגבי רון המולץ שלא ישמש בעתיד בתפקידי ביטחון.
 

ולדמן ורייף יודחו, סאו ומרמלשטיין יעוכבו

על תנ"צ משה ולדמן, לשעבר מפקד מרחב העמקים, נכתב בדו"ח כי הפעיל בנצרת צלפים בניגוד להוראות, וכתוצאה מכך נהרג אזרח אחד ונפצעו אחרים. בנוסף, הוא לא פיקח כראוי על השימוש שעשו שוטריו בקליעי גומי ולא דיווח למפקדיו על הירי. הוועדה אף מציינת כי ולדמן ליווה את חקירת האירוע "תוך ניגוד עניינים אישי". הוועדה המליצה להדיח את ולדמן מהמשטרה.

גם את רב פקד גיא רייף, לשעבר מפקד תחנת משגב, המליצה הוועדה להדיח משירותו במשטרה. בדו"ח נכתב כי רייף לא הפעיל שיקול דעת ראוי בטיפול בהפגנות שהתקיימו באזורו. בהפגנה באזור התעשייה תירודיון השתמש רייף באש חיה לעבר עשרות צעירים מיידי אבנים, וכתוצאה מכך נהרגו שני בני אדם ונפצעו אחרים.

על תנ"צ בנצי סאו, לשעבר מפקד המחוז הצפוני של מג"ב, נכתב שהנחה את אנשיו להיכנס לתחומי אום אל פאחם בניגוד להנחיות והיה אחראי על ירי הצלפים בעיר. הוועדה ממליצה לעכב את קידומו של סאו למשך ארבע שנים.

על סנ"צ שמואל מרמלשטיין, שהופקד על גזרת נצרת, נכתב שלא הציב כוח משטרה גדול מספיק באזור התעשיה תרודיון, ובעקבות זאת נגרמה הסלמה שבמהלכה נהרגו שני בני אדם ונפצעו אחרים. הוועדה ממליצה לעכב את קידומו של מרמלשטיין בשנה.

לגבי שוטר משמר הגבול, מורשד ראשד, נקבע שירה כדורי גומי באירוע בכר ג'ת, וכיוון לעבר פלג גופם העליון של מפגינים, בניגוד להוראות. בכך גרם השוטר למותו של אזרח ערבי. הוועדה המליצה על חקירה פלילית של המחלקה לחקירת שוטרים.
 
 

נציגי הציבור הערבי הסיתו לאלימות

הוועדה התייחסה בהמלצותיה גם לנציגי הציבור הערבי, וקבעה שהסיתו לאלימות. על פי הדו"ח, השייח ראאד סלאח, יו"ר הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית, העביר לפני אירועי אוקטובר 2000 מסרים שעודדו את שימוש באמצעים אלימים להשגת מטרותיו של המגזר הערבי בישראל, וכן העביר מסרים השוללים את הלגיטימיות של מדינת ישראל, שהוצגה על ידיו כאויב.

על ח"כ עזמי בשארה, ראש מפלגת בל"ד, וח"כ עבד אל מאלכ דהאמשה, ראש מפלגת רע"מ, נכתב שהיו אחראים להעברת מסרים שתמכו באלימות, ותרמו תרומה ממשית לשלהוב הרוחות ולהחרפת האלימות באוקטובר 2000.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by