בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
בן עמי: הטיפול במשבר היה במיטב שיקול הדעת 
 
 נגבה את אנשינו. ניצב אליק רון מעיד בוועדה (לעמ)   
 
חדשות נענע

כך הגיב השר לשעבר למסקנות ועדת אור; המפכ"ל: "השוטרים אמונים על אמת, אמון ומקצועיות"; דחה הביקורת בעניין דיווחי המשטרה לדרג הפוליטי; מינה צוות מיוחד לבדוק המסקנות

 
 
 
 
 
 
 
 
 
השר לביטחון פנים בתקופת מהומות אוקטובר, שלמה בן עמי, אמר היום (שני) בתגובה למסקנות ועדת אור כי טיפולו במשבר היה במיטב שיקול הדעת והבקרה. ``אילולא נהגתי כך, אני חרד שהתוצאה עלולה הייתה להיות אף קשה יותר``, דברי בן עמי.

עוד הוסיף כי יש לו אחריות מיניסטריאלית מלאה על תפקודה של המשטרה בעת האירועים, ולדבריו הוא שילם עליה מחיר פוליטי. ועדת אור קבעה כי בן עמי כשל מהותית בביצוע תפקידו והמליצה כי הוא לא ימונה לתפקיד השר לבטחון פנים בעתיד.
 

מפכ"ל המשטרה מינה צוות שיחקור את הדו"ח

מפכ"ל המשטרה, רב ניצב אהרונישקי, כינס אחר הצהריים מסיבת עיתונאים כדי להגיב על מסקנות דו"ח ועדת אור.

אהרונישקי דחה את קביעתה של ועדת אור, שבמשטרה יש תרבות של דיווח שקר וטיוח. הוא גורס כי השוטרים אמונים על אמת, אמון ומקצועיות. לדבריו, "גם אם פה ושם לא יושמו לקחים בעניין הזה, אין זה אומר כי למשטרה כארגון אין תרבות של דיווח אמת".

אהרונישקי אמר כי המשטרה מגבה את השוטרים וכי שוחח כבר עם רוב השוטרים המוזכרים בדו"ח. לדבריו, "הארועים באוקטובר 2000 היו חריגים בהקפם וחמורים והמשטרה מביעה צער על אובדן חיי אדם... מאז הפיקה המשטרה לקחים רבים ועוד תפיק לקחים אחרי למידת הדו"ח".

אהרונישקי סיפר במסיבת העיתונאים כי מינה צוות בראשות תת ניצב יצחק צור, קצין החינוך של המשטרה, לבדוק את הדו"ח.

תגובות נשמעו גם מחלק מהשוטרים שנפגעו מהדו"ח. סנ"צ שמואל מרמלשטיין, שקידומו בדרגה הושעה למשך שנה, אמר כי לדעתו העונש שקבעה הוועדה חמור מידי. "לאור קביעת הוועדה ש'מדובר בקצין שקול ורציני ותיפקודו היה במרבית המקרים ללא דופי", הרי שההמלצה שהם קבעו בסוף לא פרופורציונאלית לקביעה ומאכזבת אותי כי אני גם ככה מעוכב שנתיים וחצי. קראתי את מה שהם קבעו וזה יחד עם העיכוב הוא עונש חמור מידי".

גם תת ניצב משה ולדמן, שהיה מפקד מרחב העמקים במשטרה בעת אירועי אוקטובר, לא מקבל את מסקנות הוועדה על כשלים חמורים בתפקודו. "עיינתי בתקציר. מבחינתי האישית, על פניו, העובדות שמצויינות לא נכונות. אני רוצה זמן ללמוד את הדו"ח. אני לא כועס, אבל חברי הוועדה לא עשו את העבודה נאמנה. ברוב הסעיפים, המסקנות לא נכונות ולא מתאימות לעובדות".
 

שריד: הדו"ח אינו מספק; אורלב: לא לאשר את המסקנות

תגובות מעורבות במערכת הפוליטית בישראל: חבר הכנסת יוסי שריד אמר כי הועדה לא טיפסה מספיק גבוה. לדבריו, "היא (הועדה) אמנם לא הסתפקה בש.ג. אבל גם לא הגיעה לדרגים העליונים". שריד הוסיף כי "ממשיכה להעיק עלי העובדה שנהרגו 13 אזרחים ישראלים מאש משטרה, ואיש לא נתן על כך את הדין".

מזכ"ל מפלגת העבודה, ח"כ אופיר פינס, אמר כי המשטרה מחויבת בחשבון נפש. "המסקנות וההמלצות מוכיחות שהוועדה הוקמה בצדק והיא רלבנטית יותר מתמיד. ברור שהוועדה לא עשתה הנחות לאף אחד", אמר. פינס אף קרא ליועץ המשפטי לממשלה לא להסתפק בדו"ח החמור אלא לבדוק האם יש מקום להורות למשטרה ולמח"ש לפתוח בחקירות נגד האחראים למחדל החמור.

תגובות שונות בתכלית נשמעו מחברי הקואליציה. שר המדע והטכנולוגיה, מודי זנדברג אמר כי "הדו"ח הוכיח שברק אינו ראוי לשוב ולהנהיג את ישראל". לדבריו, "הוא (ברק) יצא בזול משום שאיננו נושא כרגע בתפקיד ציבורי". זנדברג הוסיף כי "הדו"ח עלול ליצור תופעה של משטרה עם ראש קטן ביותר, לכן חייבים לחזק אותה".

שר הרווחה, זבולון אורלב, קרא לממשלה שלא לאשר את המלצות הוועדה כמו שהן. לדבריו, "כתוצאה ממסקנות הוועדה תיווצר תחושה במשטרה שהיא מסורסת, והשוטרים לא יתעמתו יותר עם גילויי אלימות לאומנית ועם ניצנים של מרד נגד המדינה". אורלב הוסיף: "כל שוטר וקצין יעדיפו שלא להסתבך ולהיצמד לעורך-דין כדי לשמור על עתידם האישי על חשבון עתיד מדינת ישראל".

סגן שר התמ"ת, חבר הכנסת מיכאל רצון, מאשים את המגזר הערבי באי שילובם בחברה הישראלית. "המגזר הערבי אחראי למצבו. לו היה מעוניין להשתלב בחברה הישראלית כפי שעשה המגזר הדרוזי והצ'רקסי הוא היה יכול לעשות זאת. במקום להרגיע את הרוחות באירועי אוקטובר, בחרו נציגי הציבור הערבי להעביר מסרים אלימים", אמר רצון.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by