בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
טורקיה מעוניינת למכור מים 

טורקיה מעוניינת למכור מים

 
 
חדשות  נענע

בטורקיה מקווים כי מי נהר ה"מנבגאט" עשויים להוות מקור ליציבות במזרח התיכון ולהכנסה כספית למדינה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
אחד הנושאים החשובים ביותר בתהליך השלום במזרח התיכון הוא מים. יש הצופים כי הסיבה למלחמה הבאה באזור תהיה מים. אך יש אפשרויות אחרות, טורקיה מאמינה כי היא יכולה לספק מי שתייה מחלקה הדרומי לכל האזור.

נהר ה"מנבגאט" מזרים לים התיכון קרוב לחמישה מיליארד מטר מעוקב של מים כל שנה. טורקיה מעוניינת כעת למכור את המשאב היקר הזה. חלק מהתיירים שמבקרים במפלי הנהר יוכלו בקרוב לשתות את מימיו מאות קילומטרים משם .

לפי קנה מידה בינלאומי טורקיה לא נחשבת כבעלת כמות גדולה של מים, אבל לפי קנה מידה של המזרח התיכון היא עשירה במים. במדינות צחיחות באזור אוזלים המים, המצרך הבסיסי ביותר לקיום חיים.

לפי תכנון אחד מים מה"מנבגאט" יוזרמו בצינור לים ומשם יובלו במיכליות ענק לרחבי המזרח התיכון. מדינות רחוקות כלוב ומלטה נחשבות מלקוחות אפשריים. מנהל פרוייקט מי ה"מנבגאט" אומר כי הפרוייקט מוכן למימוש.

מנהיגים במזרח התיכון כבר מגלים התעניינות, המלך עבדאללה מירדן ביקר באתר לפני חודש. כסף מהווה עדיין סוגייה, ירדן מעוניינת בפיתרון משולב עם ישראל והפלשתינאים. אם יחליטו ישראל וירדן לייבא מים יחלפו בין שישה לתשעה חודשים לפני שניתן יהיה להתחיל. בתקופה זו מיכליות יוסבו למיכליות נושאות מים ותחנות העמסה ופריקה למיכליות יבנו.

פרויקט פיילוט יבדוק בקיץ העברת מים לקפריסין. טורקיה אומרת כי הנהר עשוי להפוך למקור ליציבות באזור. מנגד טוענות סוריה ועירק כי טורקיה שואבת יותר מדי מים מנהרותיהם המשותפים. בטורקיה אומרים כי הבעיה תיפתר כאשר יקומו משטרים הגיוניים יותר בדמשק ובגדד, לטורקיה אין שום רצון להשתמש במים כנשק.


מרשת הבי.בי.סי נמסר כי טורקיה מקווה להרוויח בעתיד 100 מיליון דולר בשנה ממכירת מים.

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by