בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
אורטל עושה בית-ספר 
הורים חסרי אונים - הפסיקו להיכנע לילדיכם וקחו אחריות 
 
 לשתות זה חלק מהנורמה    צילום: אימג'בנק / Getty Images    
אורטל עושה בית-ספר |
 

כל אחד יכול להיות אבא ואמא אבל צריך להבין שעם התפקיד מגיעה גם אחריות גדולה לשלומו של הילד. הורים רבים היום יאפשרו לילדיהם, גם אם לא בכוונה, לנהוג בפראות, להבריז מבית הספר, לשתות אלכוהול או בקיצור - לצפצף על כל הכללים. הגיעה העת להשיב את הדוגמה האישית והסמכות ההורית כי המשמעות של להיות הורה אינה לתת לילד את כל מה שאתם - ההורים - לא קיבלתם. אורטל עושה בית ספר

 
 
 
 
 
 
 
 
 

בהמשך למה שנכתב כאן בשבוע שעבר, אני רוצה להבהיר משהו מאוד חשוב - העובדה שאני בוחרת לקרוא לתלמידיי לעיתים קרובות "ילדים שלי", לא הופכת אותי באמת ובתמים לאמם הורתם. אולי באמת אני צריכה לשקול את השימוש בכינוי חיבה זה לאחר תקופת מה עם התלמידים על מנת שלא ליצור בלבול (אצל הוריהם).

 

ועכשיו לעניינינו. כשאדם רוצה להוציא רישיון נהיגה עליו לעבור בדיקות כשירות רפואית, שיעורים וטסטים, וגם שיעורי רענון נהיגה אחת לתקופה. לעומת זאת, לתפקיד ההורה - התפקיד הכי משמעותי בחייו של אדם - אין מבחני קבלה. כל אחד יכול להיות הורה גם אם הוא בהכרח יזיק ליילוד. לא זאת ועוד, אין גם דרך למנוע זאת ממנו ולפעמים, כך נדמה לי, אנשים מועלים בתפקיד הזה שניתן להם - תפקיד ההורה. 

 
עצה להורים אחראים: התחילו לקרוא יחד עם הילד
 עצה להורים אחראים: התחילו לקרוא יחד עם הילד 
 צילום: סריקה 
 

לשם הבהרה, לא שאני חושבת שצריך למנוע מאנשים את הזכות הבסיסית להרות ולהפוך להורים, אך אני כן חושבת שצריך לבנות מערך של הדרכת הורים מטעם המדינה שיחייב כל הורה לעבור אותו, בדיוק כמו החובה להגיע לבדיקות התפתחותיות. נולד לך ילד? הנה, כדאי שתכיר כמה מהמחקרים הבסיסיים על צרכיו של בן האנוש הקטן שיצרת. כדאי שתלמד כמה עצות מעשיות.

 

הורות אינה "זבנג וגמרנו" ולא ניתן "להחזיר את המוצר" אם הוא לא לרוחי או אם קשה לי איתו. הורות היא בראש ובראשונה אחריות לצמיתות לשלומו ולבריאותו הנפשית והפיזית של הצאצא שלך. ההבנה הזו, כך נראה לפעמים, מבלבלת הורים רבים. שימו לב, הורים יקרים, לקיחת אחריות אינה בהכרח לעשות במקומו. היא אינה בהכרח לתת לו את כל מה שאת או אתה לא קיבלתם.

 

בהקשר של בית הספר, הורה שמפציר בילדו חזור ואמור שיקרא ספר אך מעולם לא החזיק בעצמו כרך בידו, מעביר מסרים כפולים שהרי הורות נמדדת בין היתר בלשמש דוגמה. גם הורה שבאסיפת ההורים מהנהן למורה כשילדו לצדו ורק רוצה לסיים עם הסיפור הזה כי הוא עייף מהעבודה, עושה נזק גדול לתהליכים שקורים בבית הספר.

 

ההורים: "הילד לא ציית לכללים? תראי, זה לא צבא, אפשר להבין"

עצה מספר 2 להורים אחראים: הפסיקו להיות מפוחדים מול הילדים
 עצה מספר 2 להורים אחראים: הפסיקו להיות מפוחדים מול הילדים 
 צילום: אימג' בנק / Getty Images 
 

הורים לעיתים מגנים על ילדיהם כשהם מעתיקים במבחנים או כשהם מחסירים לימודים מסיבות לא מוצדקות ובכך למעשה מחריבים עבודה חינוכית חשובה. משפט שנחקק בזיכרוני בהקשר הזה הוא: "אבל תראי, זה עדיין לא צבא, אפשר להבין...". מה אפשר להבין כשהילד שלך ממשיך שוב ושוב להגיע בניגוד לכללים שנקבעו? למה צריך לחכות לצבא כדי ללמוד שלא מגיעים עם פירסינג?

  

ההורים כיום, ניצבים חסרי אונים מול הילד, רצונותיו והחברה בה הוא נמצא. כבר קרה שתלמידים שביצעו תאונות עם רכבם של ההורים זמן קצר לאחר קבלת רישיון הנהיגה, קיבלו במהרה את האפשרות לנהוג מחדש בכל מצב ובכל שעה כאילו אין דין ואין דיין ובעיקר אין דמות אחראית וסמכותית שתיתן את המילה האחרונה והחד משמעית בבית.

 

דוגמה נפוצה נוספת היא בשתיית אלכוהול. בני הנוער שותים אלכוהול. הרבה יותר מדי וההורים יודעים. הם רואים את הילד שותה בבית לפני צאתו לבילוי בחסותם ובידיעתם. אני שומעת אמירות כמו "בסדר, היא לא נוהגת, היא לא שותה הרבה, עדיף שתשתה פה לידי", ואני מבינה את המצוקה שמביאה הורים לומר משפטים כאלה, אבל אני לא מקבלת אותה. זה לא מספיק טוב.

 
 

אין הורה מושלם, כולם טועים

 

ההורים, על אף מה שעלול להשתמע מדבריי, אינם חסרי אחריות מתוך רוע או כוונות זדון. הם גם לא יכולים להיות מושלמים ולא לטעות. זה ברור. אין דבר כזה הורה מושלם, כל הורה עושה טעויות וזה אך טבעי. השאלה היא איזו טעות נעשית והאם הוא לומד ממנה ומתקן לבאות. האם נעזרים באיש מקצוע או בצוות החינוכי? האם מקבלים הדרכה? קוראים ספרים מתאימים?

 

לכן אני קוראת - הורים, צאו קבלו הדרכה. מה יותר חשוב מהילד שלכם? ולא, לקנות לו רכב חדש ולספק מיידית כל גחמה, אינם מספיקים, גם להיות חברים שלהם זה לא מספיק. מה כן אפשר לעשות? שבוע הבא.

   

רוצים לדעת עוד? קראו בבלוג שלי

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by