בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
אורטל עושה בית-ספר 
מלקיחת אחריות ועד שיתופיות: עצות להורות מקדמת 
 
 הורות אינה נעשית כלאחר יד    צילום: Getty Images/ אימאג'בנק    
אורטל עושה בית-ספר |
 

לכל הורה מאפיינים ייחודיים משלו שמשפיעים על אופן גידול הילדים אך עדיין קיימות מספר עצות שמי שיפעל על פיהן, יאפשר לילדיו לצמוח. קחו אחריות, הציבו גבולות, פרקו את התסכול והקשיים ובעיקר שתפו את הצוות החינוכי בחיי הילדים. הפרק השלישי והאחרון בנושא מעורבות הורית באורטל עושה בית ספר

 
 
 
 
 
 
 
 
 

המאמר הנוכחי הסוגר את טרילוגית המאמרים בנושא מעורבות הורית מבקש לעדן את הדברים שנכתבו כאן בשבוע שעבר ולפני שבועיים. שימו לב, אני לא לוקחת את הדברים בחזרה שכן אני לגמרי עומדת מאחוריהם, אלא ברצוני לבטא כעת גם את ההבנה שלכל מצב או התנהלות כלשהי יש כמה הסברים וכמה דרכי פעולה והדברים לרוב הם אינם חד-משמעיים.

 
 

בעקבות הטור האחרון יצא לי לדון בחדר המורים עם קולגות שלי לעבודה בנושאים שבין הוראה להורות. בהקשר זה עלו בי מחשבות על הוריי, על אופן חינוכם אותי ואת אחיותיי וכמובן על הורי תלמידיי. התחלתי לחשוב מדוע הורים מחנכים את ילדיהם בדרכים מסוימות.

 

שמתי לב שכאשר יש יותר מילד אחד במשפחה יש שינוי באופן החינוך, שגיל ההורה פעמים רבות משפיע על בחירותיו ושגם לאופן גידולו וחינוכו של ההורה בהיותו ילד יש השלכות על גידול הדור הבא. בקיצור, נלקחים בחשבון לא מעט גורמים המשפיעים על האופן בו אנו בוחרים לחנך את ילדינו.

 

בלי קשר למאפיינים הייחודיים של כל אבא ואמא, הורים רק יטיבו עם ילדיהם אם יאמצו את העצות הבאות כיוון שחינוך ילדים זה הדבר החשוב ביותר. עם המשא שתעניקו להם הם ילכו כל חייהם, יקימו בתים משל עצמם, ילמדו על עצמם ועל העולם, יגיבו לסביבה, יעמידו צאצאים, יתמודדו במסגרות שונות, ייצרו קשרים ועוד כהנה וכהנה. 

 

 
 

גבולות מייצרים חופש

הדרך להגיע להישגים - לשתף פעולה עם המורים
 הדרך להגיע להישגים - לשתף פעולה עם המורים 
 צילום: אימג' בנק / Getty Images 
 

בעיניי, חשוב יותר מכל בית ספר להורות, לפתח מודעות עצמית. דהיינו, הניסיון להבין בעצמך מי אתה, כיצד חונכת, מה היית רוצה לשמר ולהעביר לילדך ומה היית רוצה לשפר, ללמוד איך "לא להיות אבא שלי", להימנע מהעברות בין דוריות של מצבים שלא אהבת ובמקביל ללמוד להוציא את המוץ מהתבן שבנה אותך. כן, בנה אותך (או לחלופין הרס אותך). 

 

כצעד שני לאחר פיתוח מודעות עצמית, יש להגיע להבנה שהורות אינה נעשית כלאחר יד. בעיניי יש להביא לעולם ילדים מתוך שיקולים הגיוניים (אבל כמובן לא רק): בשלות, רצון ויכולת לקבל אחריות כה גדולה, מוכנות להעמיד את טובתו של מישהו אחר לפני טובתי שלי ולהבין שזה "לתמיד".

 

להיות הורה זה לא קל. אני יודעת כמה פשוט לתת עצות וכמה קשה לבצע, אבל ילדים גם זקוקים להצבת גבולות, רק כך הם יצליחו. אם אתן לכם לדוגמה לרכב על אופניים בגג לא מגודר בבניין גבוה תרכבו? ודאי שלא. אם אשים גדרות תוכלו לרכב בבטחה ולנוע בחופשי משום שגבולות מייצרים חופש, עד כמה אירוני שזה נשמע. כשתפנימו את זה יהיה קל יותר לא ליפול במלכודת נשיאת החן בעיניהם.

 

כיצד להיות הורים טובים? חפשו את התשובות בגוגל

להביא ילד לעולם - אחריות לכל החיים
 להביא ילד לעולם - אחריות לכל החיים 
 צילום: אימג' בנק / Getty Images 
 

אני, לשם הגילוי הנאות, אינני אמא עדיין ולכן אני רוצה להיזהר בדבריי משום שברור לי שעד אשר לא אהיה במקומו של אדם לא אדון אותו. מבחינתי בכלל גם עדיף שלא לדון אנשים אלא לחפש דרכים לייצר איתם דיאלוג אמיתי ולנסות לכוון אותם. אני חושבת שכמורה וכיועצת חינוכית לעתיד יש לי מה לומר ויש לי ולקולגות שלי דרכים לכוון הורים, אך כאמור כאשר הילד אינו שלי כדאי ונכון לעשות זאת בשיתוף פעולה עם הוריו, שלהם יש מקום של כבוד אם רק ישכילו להבין זאת. הורים - שתפו פעולה עם הצוות החינוכי. אל תעשו עם הילד יד אחת נגד המערכת. נסו להקשיב, להיות פתוחים באמת, ללמד את המורה על הילד שלכם, לספר על אודותיו ולכוון בעצמכם כיצד נכון לפעול איתו. כך מניעים תהליכים.

 

נסו לפרוק את משא ההורות. את התסכול. את הקשיים. למדו להודות שלא תמיד זה מצליח, שגם אתם מתקשים. תשתפו את יועצת בית הספר או כל מסגרת הורית אחרת: פורומים באינטרנט, בתי ספר להורים ועוד. רק "תעשו גוגל" תחת הערך הדרכת הורים ותראו איזה שפע של אפשרויות עומדות בפניכם.

 

יש לי כל כך הרבה מה לומר לכם, הורים, מנקודת מבט של מי שרואה את הילדים שעות רבות ביום בזירה שאתם לא חלק ממנה: בהפסקות, בשיעורים, בטיולים, במבחנים, בטקסים ובמקרים רבים ואחרים. אנחנו, המורים, נמצאים שם כשהם עמוסים, כשפוגעים בהם וכשטוב להם, כשענו תשובה טובה וכשהבריקו בכיתה. עם זאת, קצרה היריעה מלהכיל אז אסיים בציטוט של גתה ואקווה לתגובותיכם. "המתייחס אל בני האדם כפי שהם, הופכם לגרועים משהם באמת: המתייחס אליהם כפי שהיו רוצים להיות, עוזר להם להגיע למה שהם מסוגלים להיות".

 

מעוניינים בעצות נוספות? קראו עוד בבלוג שלי

 

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by