בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
התמלילים חושפים פצעים שכבר הגלידו 
 
 7,000 בני אדם חולצו מן הבניינים. 11 בספטמבר לפני שנתיים (רויטרס)   
 
חדשות נענע

רשות הנמלים פרסמה תמלילים של שיחות שבוצעו ב-11 בספטמבר למרכזיית החירום; התמלילים חושפים את הטרגדיות האישיות של עובדים ואזרחים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
הקומה ה-78 של מרכז הסחר העולמי, טוני סאבאס מחכה לשווא לעזרה במעלית נטושה. 56 קומות מתחת נעזרת אישה בממחטות לחות כדי לחסום את העשן בעוד עובד רשות הנמלים, ג'ין ראג'יו, מטפס לכיוונה. כ-150 אזרחים נתקעו במסעדה בקומה ה-107 של הבניין. רעיות מודאגות חיפשו בבהלה אחר בעליהן. צרחות וסירנה נשמעות ברקע בעוד גופות נופלות מן השמיים.

לפני שבועיים חשפה רשות הנמלים 2,000 עמודים של שיחות טלפון שבוצעו למרכזייה שלה באותו יום של התקפת הטרור. התמלילים מגלים טרגדיות רבות מספור: הצפות באיזור הקניות התת קרקעי, עשן בקומה ה-22, אנשים מתעלפים בקומה ה-44, מעלית תקועה סמוך לקומה ה-78, עשן ושאריות בכל מקום. כמעט 2,800 בני אדם מתו באותו יום. רשות הנמל איבדה 47 עובדים אזרחיים ו-37 שוטרים. 343 כבאים מתו בטרגדיה. 7,000 בני אדם חולצו מן הבניינים לפני שהתרסקו.

רשות הנמלים היא סוכנות ציבורית שמפעילה גשרים, מנהרות תנועה וקו רכבת תחתית ביו ניו יורק לניו ג'רסי. כמו כן היא מפעילה תחנת אוטובוס במרכז מנהטן ובניו ארק, ואת שדות התעופה לה גרדיה וקנדי. בשנה שעברה פנה ה"ניו יורק טיימס" לבית המשפט כדי לקבל את הקלטות. הרשות הסכימה לשחרר תמלילים בתנאי שהעיתון לא ידרוש עותקים מהקלטות. הרשות טענה כי שחרור הקלטות יפגע בזכות לפרטיות של משפחות הקרבנות.

אולם שופט בניו ג'רסי הורה לפרסם את התמלילים. הרשות ביקשה מהתקשורת להשתמש באיפוק בתמלילים. כמה מקרובי הקרבנות אמרו כי הם מעדיפים את הפרסום כדי שישפוך אור על מה שקרה באותו יום. אחרים אמרו כי הפרסום פותח פצעים שכבד הגלידו.
 

"אני תקוע במעלית בקומה ה-78"

הבניינים במרכז הסחר העולמי קרסו בזה אחר זה (רויטרס)
 הבניינים במרכז הסחר העולמי קרסו בזה אחר זה (רויטרס)   
"תקשיב, מדבר טוני סאבאס," אומר מפקח בנייה של רשות הנמל, "אני נמצא בקומה ה-78. אני תקוע במעלית. מים ושברי קירות נופלים עליי... בבקשה תשלחו מישהו שיפתח לי את הדלתות". אלו המלים האחרונות של סאבאס, המתועדות בתמלילים.

אשתו של סאבאס, פאדרה, כועסת על פרסום התמלילים. "התמלילים לא מגלים את כל האמת," היא אומרת. פאדרה לא התנגדה לפרסום התמלילים, אולם הביעה ביקורת על הרושם שנוצר, לפיו בעלה מת כשהוא לכוד במעלית בבניין הצפוני.

לטענת פאדרה, כי בנו של טוני, ג'ון, דיבר עם אביו בטלפון אחרי שהכבאים חילצו את טוני מהמעלית. פאדרה אומרת כי "בני חשב שטוני יצא מהבניין. הוא חשב שאבא שלו בסדר." שרידיו של טוני נמצאו ליד שרידי הכבאים. עם זאת, פאדרה מסכמת כי "הבעל שלי היה אומר פשוט תמשיכו הלאה".
 

"העשן ממש מחניק. אני לא מגזימה"

המשטרה גם קיבלה ארבע שיחות טלפון בהולות מכריטיסין אולנדר, מנהלת במסעדת "ווינדוז" על גג הבניין הצפוני, שבה שהו באותה עת 150-170 אזרחים. "אין לנו מושג מה לעשות," היא אמרה בשיחה הראשונה. עשן בקומה ה-107 הבריח את כולם קומה אחת למטה. וכל שלושת גרמי מדרגות החירום מלאים עשן".

במהלך השיחה השניה, נאמר לה שהתחילו בפינוי הבניין ושצוותי החילוץ בדרך למעלה. אולנדר אמרה "אבל אנחנו צריכים למצוא מקום מוגן, שבו העשן לא כל כך מחניק." בשיחה הרביעית שלה אולנדר דיווחה כי "העשן הופך יותר ויותר מחניק. האוויר הנקי יורד למטה במהירות... אני לא מגזימה".

"אנחנו שולחים כבאים למעלה במהירות האפשרית," אמר המרכזן. אולם לפני שצוותי החילוץ הצליחו להגיע, פגע מטוס בקומה ה-80 של הבניין הצפוני וכל האזרחים ששהו בקומות העליונות של הבניין נהרגו.

סטלה אולנדר, אמה של כריסטין, שמחה על פרסום התמלילים. לדבריה, "רציתי לראות את התמלילים ולקרוא את מה שהיא אמרה. אני גם רוצה לשמוע את הקלטות, בגלל שאני רוצה לשמוע את קולה, איך הוא נשמע באותו יום". לעונת זאת, מייקל פסקומה, שאיבד את אביו, מייקל פסקומה ג'וניור (50) באסון, כעס על הפרסום. האב, סוחר בבורסה אכל ארוחת בוקר במסעדת ווינדוז. לדברי הבן, "עכשיו אני חושב מה הוא עבר. אני חי את כל הכאב מחדש."
 
 

"אני יודעת שהכל מוטרף, אבל אני לא מוצאת את בעלי"

לפחות שתי נשים, שלא היו מודעות לכך שהן כבר אלמנות, ניסו לברר היכן בעליהן. שני הבעלים, שוטר של רשות הנמלים דונלד מקלנטיר והבוס שלו, המפקח ניל לווין, לא הגיעו מעולם הביתה.

פרר, אשתו של לווין התקשרה למרכזיה ואמרה "היי. אני יודעת שהכל אצלכם מוטרף. אני לא רוצה להטריד אותך, אבל המושל מחפש את ניל, וגם אני. ואף אחד לא מוצא אותו". המרכזן עונה כי " נכון, והם... ניסיתי להתקשר לטלפון הסלולארי שלו כמה פעמים. שלחתי לו כמה ביפרים. ואני באמת לא יודע איפה הוא, ואיפה ארנסטו בוטצ'ר ואיפה קארן איסטמן".

פרר ממשיכה להתעקש: "אבל הם מחפשים אותו בשביל מסיבת העיתונאים. הם מחפשים אותו ו..." המרכזן משתדל להרגיע אותה "טוב, הוא... אם הוא יורד ממדרגות החירום, ייתכם שיעברו שעתיים עד שיגיע למטה". אבל לווין לא הגיע למטה מעולם.

גם ג'ני מקלינטר, אשתו של דונלד, ניסתה לברר מה עלה בגורל בעלה, אחרי שראתה ששני הבניינין התמוטטו. היא התקשרה למרכזיה ואמרה כי "מדברת ג'ני מקלינטר. האם בעלי היה בניין שכרגע התמוטט?" המרכזן משיב לה כי "כן, שמענו ממנו. אין... אף אחד... אף אחד מהבחורים שלנו לא נפגע נכון לעכשיו". מקלינטר ממשיכה להתעקש כי בעלה עלה לאחד הבניינים שהתמוטט.

הסמל מתעקש כי הוא אינו יודע כלום. מקלינטר כועסת "אתה בטוח? בגלל שהוא עלה למעלה. הוא אמר לי". המרכזן משיב "אני מבין. לא קיבלנו... לא קיבלנו שום דיווח כי... שום דיווח כי אחד מאנשינו נפגע. בסדר? אני... אני מבין, זה יהיה נורא, את יודעת". למרבה הצער, התחושה הקשה של ג'ני התבררה כנכונה.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by