בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
שנתיים אחרי - אמריקה שוב דומעת 
 
 לא שוכחים. בני משפחות ההרוגים, היום בגראונד-זירו (רויטרס)   
 
חדשות נענע

באזור הגראונד זירו, בו עמדו מגדלי התאומים, נערך טקס הזיכרון המרכזי לציון פיגועי ה-11 בספטמבר, בהם נרצחו כ-3,000 בני-אדם; בוש: אנו זוכרים את מעשי הגבורה ביום נורא זה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
מחוחים דמעה, מניחים זר. כואבים בגראונד-זירו (רויטרס)
 מחוחים דמעה, מניחים זר. כואבים בגראונד-זירו (רויטרס)   
ארצות-הברית והעולם זוכרים היום (חמישי) את הרוגי מתקפת הטרור של ה-11 בספטמבר 2001. בגראונד זירו, במרכז הסחר העולמי בסמוך למקום בו עמדו מגדלי התאומים, נערך טקס האזכרה המרכזי לזכרם של 2,792 הקורבנות. במקביל נערכו טקסים גם בוושינגטון, פנסילבניה וכן באתרים נוספים בארה"ב וברחבי העולם.

הטקס בגראונד-זירו נפתח בדקת דומייה בדיוק בשעה 8:46 (15:46 שעון ישראל), אז התרסק המטוס הראשון אל תוך המגדל הצפוני. בהמשך צויינו שלוש דקות דומיה נוספות: ב-9:03, השעה שבה התרסק המטוס השני אל תוך המגדל הדרומי, ב-9:59, אז קרס המגדל הדרומי וב-10:29, אז התמוטט המגדל הצפוני.

בטקס, שנמשך כארבע שעות, קראו ילדים ממשפחות הקרבנות את שמות כל ההרוגים בהתקפה על מרכז הסחר העולמי. בני המשפחות וקרובי ההרוגים הורשו לסייר באתר, הניחו זרים בשקט ומחו דמעה באיפוק.

בשעה חצות (שעון ארצות-הברית) יודלקו שני זרקורים רבי-עוצמה שיפיצו שתי אלומות אור שיאירו את השמיים ב'מחווה באור' לזכר ההרוגים. ראש העיר הטרי של ניו יורק, מייקל בלומברג, אמר בתחילת הטקס: "באנו לכבד את אלו שאיבדנו, באנו לזכור יום זה בצער".
 
זוכרים את החמלה. בני הזוג בוש בטקס בוושינגטון (רויטרס)
 זוכרים את החמלה. בני הזוג בוש בטקס בוושינגטון (רויטרס)   
בטקס נוסף שנערך בוושינגטון הקריאו בכירים בממשל בוש פסוקים מהברית החדשה. מזכיר המדינה האמריקני, קולין פאוול, הקריא פסוק מספר מתתיהו: "אל תהיו חרדים למחר, מפני שמחר ידאג לעצמו". בטקס נוסף נשא פאוול דברים שכתב הנשיא, ג'ורג' בוש. "בזוכרנו את ה-11 בספטמבר 2001 אנחנו חוזרים ומדגישים את ההבטחות שנתנו מיד לאחר הפיגועים", אמר פאוול. עוד הבטיח בשם הנשיא, כי "ארה"ב לא תתעייף מלהלחם למען ביטחון אזרחיה ואזרחי העולם החופשי. נמשיך להביא את לדין את אויבי העם האמריקני".

לסיכום אמר פאוול, "תפילותינו עם משפחותיהם וחבריהם של הנופלים ושל כל אלו בעולם, שאיבדו את יקיריהם לטרור". בטקסים בוושינגטון נשאו דברים גם סגן נשיא ארה"ב, דיק צ'ייני, ושר ההגנה, דונלד ראמספלד.

בוש עצמו השתתף יחד עם רעייתו בטקס האזכרה שנערך בקתדרלת סנט ג'ון הסמוכה לבית הלבן. הנשיא אמר לכתבים בדרך לטקס: "אנו זוכרים חיים שאבדו. אנו זוכרים את מעשי הגבורה. אנו זוכרים את החמלה. אנו זוכרים את ההגינות של חברינו האזרחים ביום נורא זה". בוש הוסיף כי "היום הוא גם יום של תפילה. אנו מתפללים למען הבעלים והנשים, האמהות והאבות, הבנים, הבנות ואהובי לבנו...אנו מתפללים לכוח וחכמה. אנו מודים לאל שבירך אומה זו".

מבין כ-2,800 הרוגי התאומים זוהו בוודאות 1524. במעבדות השונות בעיר מצויים עדיין 12,367 חלקי גופות ואיברים שלא זוהו. בעיריית ניו יורק שוקלים לקבור חלקי גופות שלא זוהו בתוך ארון שיוטמן באתר הזיכרון הקבוע, לכשיוקם.

אולם בניו יורק, שנתיים לאחר הטראומה, אומרים כי רוב הציבור מתייחס בשיוויון נפש לעבר, ודואג יותר לביטחונו האישי בעתיד. "אין לשכוח", מסבירים בעיר, "שמאז 11 בספטמבר 2001 התחוללו שתי מלחמות, באפגניסטן ובעיראק, ותושבי ניו יורק התנסו רק לפני שבועות אחדים בסיוט של העלטה הפתאומית, שהוכיחה להם עד כמה שגרת חייהם מאוימת".
 

בוש: נביס את אל קאעידה; פורסמה קלטת חדשה של בן לאדן

"אל-קאעידה עדיין זוממים לפגוע בעמנו, אולם אנחנו נלכוד אותם ונביסם". כך אמר אמש נשיא ארה"ב, ג'ורג' בוש, בנאום שנשא לרגל יום השנה השני לפיגועים. "לא ניתן להשלים עם הטרור הבינלאומי, ולא ניתן להתעלם ממנו. יש לצוד את הטרוריסטים, ויש להביס אותם". בוש גם קרא להרחיב את סמכויותיהן של רשויות החוק האמריקניות, על מנת לסייע בידן להילחם בטרור.

"למרות שהאויב פצוע, הוא עדיין מסוכן", אמר בוש בהתייחס לקלטת החדשה ששיחררה אמש אל-קאעידה. "אנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו רגע אחד של שאננות".

תחנת הטלויזיה הקטארית אל-ג'זירה שידרה את הקלטת שבה נראה מנהיג אל-קאעידה, אוסאמה בן-לאדן, מטייל באיזור הררי פתוח יחד עם סגנו, איימן אל-זהרי. השניים נראים בה כשהם לבושים בגדים אפגאנים. בן לאדן נעזר במקל הליכה, ובאחד הצילומים נראה כששמיכה מכסה את כתפו השמאלית. בצילום אחר הוא נראה נושא על כתפו השמאלית רובה סער.

במקביל, מזהיר משרד החוץ האמריקני כי בסמוך ל-11 בספטמבר עלול אל קאעידה לתקוף יעדים בארצות הברית וברחבי העולם וכי רשת הטרור עשויה אף להשתמש בנשק כימי וביולוגי.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by