בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
הממשלה העדיפה את הביטחון על פני החלשים 
 
 התקציב אושר, הקואליציה מתנדנדת. שרון (רויטרס)   
 
חדשות נענע

הקיצוץ בתקציב מסתכם בכ-4 מיליארד שקלים, מתוכם למעלה ממיליארד בתקציב הביטוח-הלאומי; 14 שרים תמכו בתקציב ו-9 התנגדו, בהם שרי שינוי המאיימים להתנגד גם בצבעה בכנסת

 
 
 
 
 
 
 
 
 
הממשלה אישרה הלילה (שלישי) את הצעת תקציב המדינה לשנת 2004. 14 שרים תמכו בהצעה ו-9 התנגדו.

לאחר ההצבעה על מסגרת התקציב, אישרה הממשלה קיצוץ נוסף בסך מיליארד ומאה מיליון שקלים, שהם חמישה אחוזים, בקצבאות הביטוח הלאומי. הקצבאות שלא יפגעו מהקיצוץ הן קצבאות הזקנה, אבטחת הכנסה, נכים קשים ונרדפי הנאצים.

הקיצוץ הרוחבי במשרדי הממשלה ובביטוח הלאומי נגזר מהקטנת הקיצוץ בתקציב הביטחון, כפי שהכריע אתמול רה"מ שרון, שהחליט עם זאת, כי מתקציב הביטחון יקוצצו עוד 320 מיליוני שקלים. בסה"כ מסתכם הקיצוץ כולו בכארבעה מיליארדי שקלים. יש לציין כי כלכלנים במשרד האוצר טענו מוקדם יותר השנה שיש לקצץ 15 מיליארדי שקלים מתקציב 2004

"הקיצוץ בתקציב בסך עשרה מיליארד שקלים הוא לעיתים קשה מנשוא, אך כדי לשמר את היציבות הכלכלית ולהניח את התנאים לגידול הסקטור הפרטי ולצמיחת המשק, הממשלה חייבת להקטין את הוצאותיה כך שהגירעון בתקציב יהיה נמוך ככל האפשר", אמר שרון בישיבה והדגיש כי הממשלה מצפה כעת מבנק ישראל שיצטרף אליה במאמץ להביא לצמיחה כבר בשנה הבאה, בין היתר, באמצעות הורדת הריבית.
 

שינוי מאיימת במשברה קואליציוני; ההסתדרות בהשבתת המשק

 
תשעה שרים התנגדו כאמור לתקציב, ביניהם שרי סיעת שינוי. לפיד וחבריו הודיעו בתחילה כי יתמכו בתקציב, בשל ההחלטה שלא להעלות את שכר הלימוד באוניברסיטאות ולקצץ בתקציבי המועצות הדתיות. אולם שינו את דעתם לאחר שנתניהו אישר, לדבריהם, את ההקצבות למועצות הדתיות, ולא ביטלן כפי שהבטיח. זאת, בשל לחץ שהופעל עליו מהמפד"ל. שרי שינוי מאיימים כי הסיעה תצביע נגד התקציב בכנסת ותטרפד אותו.

מלבד שרי שינוי הצביעו נגד התקציב גם שרת החינוך לימור לבנת, שר הביטחון שאול מופז, שר התעשיה והמסחר אהוד אולמרט, ושר הבריאות, דני נווה.

מופז הודיע עוד קודם להצבעה, כי יתנגד לתקציב אם לא תבוטל הפגיעה באנשי הקבע ואם לא יימצאו מקורות ומשאבים כדי לתת ביטחון לאזרחי ישראל. בהתאם להחלטת שרון, יעמוד תקציב משרד הביטחון על 32 מיליארד ו-750 מיליון שקלים. מופז אמר כי מדובר ב"קיצוץ שמגולם בו סיכון לא סביר לביטחון מדינת ישראל. אין בו מענה בטחוני מספק בימים שבהם יש סימני שאלה קשים בנוגע לעתיד העימות עם הפלסטינים, בגבול הצפון ובעניין האיום האיראני".

השרה לבנת הודיעה כי תצביע נגד התקציב משום שהוא יביא, לפי נתוני משרד החינוך, לפיטוריהם של 5,000 מורים, ו-2,000 גננות. שר הבריאות נווה התנגד לתקציב בטענה שהוא פוגע במתן תרופות שמצילות חיים. גם השר אולמרט התנגד לקיצוץ, לאחר שבמהלך הישיבה התעוררו חילופי דברים קשים בינו לבין שר האוצר.

ההסתדרות החליטה להכריז על סכסוך עבודה כללי במשק אם ימומש התקציב הנוכחי. ממשרד האוצר נמסר בתגובה כי "ההסתדרות ממהרת למתוח ביקורת בכל פעם שהממשלה יוזמת מהלכים שאינם מוצאים חן בעיני הוועדים החזקים המשק".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by