בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
אליטות, עאלק 
 
 אולי באמת יהיו מבזקי חדשות כל חצי שעה גם ביידיש (מתוך אתר פרוייקט רדיו יידיש)   
 
איריס מזרחי

מעודדים מהישגי שינוי החליטו האשכנזים לעשות מעשה ולהחזיר עטרה ליושנה; מה יש, גם אנחנו זכאים לסליחה, חשבו החבר'ה מהחוג ליידיש; אז ככה, לפני שאתם יורדים על עוד גפילטע, לאיריס מזרחי יש כמה דברים לומר לכם

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
כנסי התעוררות אשכנזית מזרח-ארופאית מתרחשות במחוזותינו בזמן האחרון. התעוררות ששמה לה למטרה להחזיר את עטרת האשכנזים ליושנה... אמחייע!!!

"מדובר בדור של צעירים שמתעוררים פוליטית ותרבותית, אינם מתביישים ביידיש, מחפשים את הצ'ולנט ואת הרגל הקרושה, תרים אחר שרידים אחרונים מקהילת הסבא והסבתא, והאמת...? גם לא מוכנים לשאת בחטא הקדמון כלפי העולים מצפון אפריקה" [מעריב, 14.3]

הצעירים הללו צובעים מחדש את הקווים המטושטשים שסימנו אותם כטובים, אותם קווים שסימנו הסבים והסבתות שלהם, כשהילדים שלהם נרדמים בשמירה על טוהר העדה; אבל לא נורא, הנה הנכדים שלהם - יוצאי יחידות מובחרות של "שינוי" - עושים את העבודה כשהם חדורי אמונה בעוול שנעשה להם כשלא שמרו על שפת היידיש שלהם ועל כבוד תבשילי המטבח שלהם.

קשה להם לסבול את המציאות המזרח-תיכונית שנכפתה עליהם. קשה להם לשמוע את שרית חדד ברדיו ובטלוויזיה ולהמשיך להחריש, ואל תתנו לנתון שבראש רשימת הכי מושמעים ברדיו מככבים רק אשכנזים, לבלבל אתכם.

אסף גלאי, מראשי המתעוררים, מסביר ל'מעריב' במתק שפתיים של אחד שפיו ולשונו מסודרים בשפה יעני-נאורה את מניעי ליבם המפחידים ... "הדת היהודית היא קהל עמים, וברור שיש בין העמים הבדלים ערכיים ומוסריים אבל לא צריכה להיות בינהם אפליה או מלחמה אלא רק תחרות טבעית ובונה".

אתם מבינים, תחרות טבעית ובונה בעולם ש-95 אחוזים מהמרצים באוניברסיטה הם אשכנזים, בעולם שזכאי תעודת הבגרות והנכנסים בשערי האוניברסיטאות החשובות הם ברובם אשכנזים, בעולם שהפריפריה הענייה היא על טהרת הצבע השחור, בעולם שבו הכלכלה נשלטת על ידי אלפיון עליון שברובו הוא לבן.

על איזה תחרות טבעית אתה מדבר? איזו ערכיות ומוסריות יש לקהל העם שלך ממזרח ארופה ואיזה לכל השאר? האם היותנו עם כובש ששולט בשלושה מיליון ערבים מתאים למוסריות והערכיות שלכם? האם חברה שיש בה למעלה ממיליון עניים, כשחצי מיליון ילדים (שלמרביתם אין שורשים מזרח אירופאים) טובעים מתחת לקו העוני מתאימה לערכים שלכם?

ההתעוררות האשכנזית שלכם מזכירה את שייקה מהגשש החיוור שדורש במפגיע: "תן לי את הכבוד שמגיע לי". אצלנו בשכונה אומרים: "לא מספיק לקחתם הכסף והמעמד, עכשיו אתם רוצים כבוד".
 
מה בדיוק אתם רוצים? חדשות ביידיש פעם ביום, או שהטלוויזיה החינוכית תפיק סדרת לימוד "אני קורא" ביידיש. אתם רוצים תרבות שתהיה רק שלכם? כבר יש, מה לא שמתם לב. גלגל"צ בידיים שלכם, גל"צ גם כן (למעט פה ושם עלי תאנה מוסכמים מראש), הטלוויזיה החינוכית שלכם, ערוץ שמונה שלכם, מוספי התרבות והספרות ברדיו בעיתונים ובטלוויזיה שלכם, הוצאות הספרים שלכם, אוצרי האמנות במוזיאונים שלכם, הזמרים הכי מושמעים - אפילו ברשת ג' מתאימים יותר להגדרות שלכם, פרס ישראל שלכם בגדול...

אז מה עוד אתם רוצים? כבוד?! בשביל כבוד צריך לעבוד ביושר ואתם כל מה שיש לכם לא בא לכם ביושר ולא בתחרות טבעית ובונה, אלא תוך הדרה ונישול של כל אלה שנמאס לכם לשאת באשמת החטא הקדמון כלפיהם, כאילו שעכשיו אתם כבר לא חוטאים.

אתם אומרים שנמאס לכם שמשתיקים את מי שיש לו ביקורת על המזרחים בגלל הפולחן המכונה "השד העדתי", כשאתם מתעלמים ולא מתייחסים לעובדות הסטטיסטיות של הפער העדתי הברור שקיים בפועל; כשלא מדובר פה בשד, אלא באנשים עם פרצוף ושם שמופלים לרעה כבר עשרות שנים ואני מדברת על מזרחים, אתיופים וערבים.

אתם מזכירים גרסה מתקדמת לצעירים של ניו-יזראל, כשאתם למדתם את לקח הטעויות שלהם ומעבירים את המסר שלכם דרך הגפילטפיש, ועוד אומרים על המזרחים שכל מה שהם מבינים נמצא במטבח.

אתם רוצים לעשות מהפיכה, איפה בדיוק? בבית המשפט העליון שרובו על טהרת האשכנזיות שלכם. תרגעו, אתם בשלטון. יש לכם מפלגה גדולה בכנסת שדואגת לאינטרסים שלכם על הצד הטוב ביותר, ואפילו אין לכם בושה להודות להם בערב הצדעה להצלת התרבות שלכם.

תרגעו, אתם בשלטון - גם בימין הפוליטי וגם בשמאל. אז אם בא לכם להטיל על הערבים והמזרחים עוד גזירות תרבותיות בנוסף לגזירות הכלכליות, תפדאלו, התרגלנו, אבל אל תפילו עלינו עכשיו שיח ערכי ומוסרי ששווה לתחת.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by