בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
ההסתדרות נערכת לשביתה כללית במשק 
 
 בעוד שבועיים - הזבל חוזר לרחובות (ארכיון: לעמ)   
 
חדשות נענע

תוכל להתחיל בהשבתה בעוד שבועיים; אולם ההערכה היא כי השביתה תתחיל אחרי החגים; נתניהו מבטיח בספין תקשורתי: אבטל את מרבית הקיצוץ בקצבאות - יימצאו סעיפים אחרים שניתן לקצץ בהם

 
 
 
 
 
 
 
 
 
מה רוצים ממני, אני בכלל התנגדתי לקיצוץ. נתניהו (רויטרס)
 מה רוצים ממני, אני בכלל התנגדתי לקיצוץ. נתניהו (רויטרס)   
ההסתדרות הכריזה הערב (רביעי) על סכסוך עבודה כללי במשק בתגובה לתכנית הכלכלית החדשה של הממשלה הכוללת קיצוץ של 1.1 מיליארד שקלים בתקציב הביטוח הלאומי (קיצוץ של 5 אחוזים במרבית הקצבאות). בעוד שבועיים תוכל לפתוח בשביתה ללא הגבלת זמן.

מעיון ברשימת המוסדות והגופים הציבוריים והממשלתיים בהם כבר אושרו הערב סכסוכי עבודה ע"י ועדת התיאום של ההסתדרות (ומדובר רק ברשימה חלקית) אפשר כבר כעת ללמוד מה צפוי במדינה בעוד שבועיים, לכשתפרוץ השביתה: מס-הכנסה, מע"מ, המכס, משרד הרישוי, מע"צ, הביטוח הלאומי, משרד-השיכון, משרד-התקשורת, נציבות-המים ומקורות, רשות-הדואר ובתי-הזיקוק הם רק חלק מהמוסדות שיושבתו (וזה עדיין בלי הרשויות המקומיות, נתב"ג וכו').

עם זאת יו"ר האגף לאיגוד מקצועי, יצחק שני, אומר היום "בגלי צה"ל" כי להסתדרות אין כל רצון לגרום סבל לתושבים בימי החגים, וכי השביתה במועד זה אינה נוחה. ולכן, ההערכה היא כי בשבוע הבא יחלו שיבושים במשק, אולם ההשבתה הכללית תקרה רק אחרי החגים.

מוקדם יותר היום עוד ניסה שר האוצר נתניהו להדוף את מהלכי ההסתדרות והמחאה הציבורית באמצעות ספין תקשורתי, שהחל עוד אתמול כששלח את הממונה על התקציבים להתמודד עם התקשורת. נתניהו דחה את הביקורת הקשה על דרך אישור התקציב והבטיח כי יפעל לצמצום הקיצוץ בקצבאות. "התנגדתי לקיצוץ כי זה לא אנושי ולא מוצדק", אמר נתניהו במתק שפתיים, כאילו הוא שר אוצר של מדינה אחרת.

"הודעתי מראש לשרים על הצורך בקיצוץ נוסף של מיליארד שקל ממשרדי הממשלה", אמר וציין כי "נתתי להם זמן להציע חלופות לקיצוץ בקצבאות... היה צורך להחליט על משהו (החלופות היו קיצוץ בתקציבי החינוך או הבריאות או הרשויות-המקומיות) ... ואני וראש הממשלה התנגדנו".

לדברי נתניהו, הוא מתחייב לפעול במהלך החקיקה נגד הקיצוץ בקצבאות "כפי שפעלתי בפעם הקודמת, אמרתי מראש שדברים מסוימים שהופיעו יוסרו. אני אפעל ואזום ביטול חלק ניכר מהפגיעה בקצבאות - חלק ניכר, יותר מחצי. אני אמצא מקורות חלופיים לקיצוץ". נתניהו הוסיף כי "נראה לי שההחלטה היתה שגויה".

שר האוצר הוסיף עוד כי הוא מצפה מהשרים להתייעל במשרדיהם: "שמישהו מהשרים יגיד לי שלא ניתן לעשות קיצוצים במשרדו. המנגונים של המשרדים הם תמיד מנופחים. כולם מבינים שהממשלה גדולה מדי".

"אתנגד להוצאה של כל תרופה המצילה חיים מסל התרופות", אמר נתניהו בתגובה להאשמות שרת החינוך, לימור לבנת, ושר הבריאות, דני נוה. "אם נקים ועדה מקצועית שתבדוק את 'ארון התרופות' שתראה אם יש תרופות שהתיישנו או אולי יש תרופות זולות יותר".
 
 
ובינתיים, לא נראה כי לשרון ולנתניהו יש בכלל רוב לתקציב בכנסת. יו"ר שינוי ושר המשפטים יוסף (טומי) מבהיר כי שינוי בהחלט עשויה להצביע נגד התקציב בכנסת: "ראש הממשלה ושר האוצר נכנעו למפד"ל וביטלו את סגירת משרד הדתות והמועצות הדתיות - צעד שהיה חוסך מאות מיליוני שקלים". לפיד הוסיף כי החלטת האוצר לייקר את שכר הלימוד באוניברסיטאות, לאחר התנגדות שרי שינוי לתקציב, היא "נקמנות קטנונית".

ואפרופו המפד"ל - שר הרווחה, זבולון אורלב, שהחרים את ההצבעה בטענה כי ההחלטה בעניין הקיצוץ בקצבאות התקבלה לאחר ששרי הממשלה אישרו את התקציב, התבטא בחריפות נגד אישור התקציב. "מדובר בהחלטה אומללה, שאני מתבייש בה. זאת החלטה שערורייתית, היא לא תעמוד במבחן בג"צ והיא לא תעבור בכנסת. חבל שהיא התקבלה". אורלב הודיע כי יפנה בעניין ליועץ המשפטי לממשלה.

אבל הביקורת לא מתסיימת כמובן רק בקואליציה, סיעת מרצ הצליחה להחתים 25 חברי-כנסת ולהביא לכינוס מיוחד שך מליאת הכנסת בפגרה לדיון באישור התקציב. לא מן הנמנע שייתכן כי בדיון תועלה גם הצעת אי-אמון. מפלגת העבודה כבר קראה לשינוי לחבור אליה להפלת הממשלה ולהקמת ממשלה חדשה.

אבל לא רק בכנסת צפוי לממשלה מאבק, גופים רבים צפויים לצאת לרחובות. סביר להניח שנראה את הנכים נאבקים שוב על הקצבאות; אולי גם מאבק החד-הוריות יתפוס מחדש תאוצה עקב הקיצוץ הכפול בקצבאות הילדים; אבל אין ספק שאת "הצבע" יספקו הסטודנטים, שכבר מאיימים לא לפתוח את שנה"ל במחאה על העלאת שכה"ל בעשרה אחוזים לתואר ראשון ובעשרים אחוז לשני.

דובר התאחדות הסטודנטים, משה ענבר, אמר אתמול לחדשות נענע, כי "האוצר חשף את ערוותו וכעת הוכח שסעיף הפגיעה בסטודנטים הוכנס לתקציב במסגרת ה'עזים' וכקלף מיקוח מול מפלגת שינוי. האוצר ירק בפניהם של רבע מיליון סטודנטים הנושאים בנטל".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by