בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
"ילדים הם בני אדם בעלי זכויות" 
 
 לא עוד חיילים לעתיד, אלא ישויות עצמאיות (לעמ)   
 
חדשות נענע

בתום שש שנים הגישה ועדה מיוחדת את המלצותיה; ללמד חרדים אנגלית ומחשבים; להתייעץ עם ילדים בענייני גירושין; לאסור הכאה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
על שולחנו של שר המשפטים הונח היום (רביעי) דו"ח של הוועדה לבחינת עקרנות היסוד בתחום הילד והמשפט ויישומם בחקיקה. מסקנות הוועדה מציעות תפישה משפטית חדשה כלפי הילדים בישראל.

הוועדה, בראשותה של השופטת סביונה רוטלוי, גיבשה את המסקנות במשך שש שנים. היא הוקמה כיוזמה משותפת של משרד המשפטים ושל המועצה לשלום הילד, על רקע הצטרפותה של ישראל לאמנה הבינלאומית לזכויות הילד בשנת 1991. בסופו של התהליך היא מציעה שורה של שינויים, שעיקרן תפישת הילד כאדם בעל זכויות משלו. בין ההצעות שמעלה הוועדה: איסור מוחלט על הכאת ילדים, גם על ידי ההורים.

מנתוני הוועדה עולה, כי הילדים מהווים שליש מאוכלוסית ישראל ומונים כ-2.186 מיליון נפש. כ-116 אלף מהם הם בנות ובנים להורים גרושים. למרות הגידול שחל בתופעת הגירושין בשנים האחרונות, עדיין לא נחקק חוק, שמערב את הילדים הללו בתהליך.

דו"ח מיוחד הוקדש לחינוך בישראל. אחת ההצעות המהפכניות היא לחייב גם את החינוך החרדי בלימודי הליבה של החינוך הממלכתי והממלכתי-דתי. כך יתבקשו המורים החרדים ללמד גם מקצועות מדעיים, אנגלית ומחשבים. הדו"ח מציע עוד להקים מנגנוני תלונה בבתי הספר, אשר יפעלו כיחידה מיוחדת משרד החינוך. הוועדה ממליצה גם לנסח מחדש את חוק שוויון בחינוך.

הדו"ח בנושא החינוך כולל שני נספחים: דעת מיעוט של השופט בדימוס אהרון מלמד, ונספח לגבי החינוך הערבי. הנספח השני מציע לתת אוטונומיה חלקית למערכת החינוך הערבית, ושילובם של אנשי חינוך ערביים במשרד החינוך.
 

שר המשפטים התחייב ליישם את ההמלצות

 
שר המשפטים, יוסף לפיד, הדיע כי הוא מתחייב ליישם את המלצות הדו"ח. לפיד אמר, כי בכוונתו להציב במשרדו ממונה על זכויות הילד, ולהציע לממשלה למנות נציג משלה.

בחודש דצמבר תגיש הוועדה לשר שני דו"חות נוספים האחד יתמקד בייצוגם של ילדים ובני נוער בבתי משפט ומול הרשויות האחרות, והשני יתמקד בנושא יחסי הילד ומשפחתו.

השופטת רוטלוי סיכמה את הדברים בכך שאין די בחוקים המגינים על ילדים, בלי שתגובש לצידם מערכת עקבית של חוקים, שבסיסם תפישת הילדים כבני אדם בעלי זכויות. לדבריה, החברה בישראל מכריזה כל העת על חשיבות הילדים, אולם בפועל החוקים אינם מכבדים אותם כלל. 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by