בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
מופז: המו"מ לחילופי השבויים מתקדם יותר מבעבר 
 
 אסירים פלסטיניים. מסתמנת פשרה (רויטרס)   
 
חדשות נענע

עם זאת מדגיש שר הביטחון כי מנהיג החיזבאללה מפרסם נתונים שגויים לגבי מספר האסירים שישוחררו וזהותם; מבהיר: ברגותי לא ישוחרר; הנציג הישראלי אילן בירן יפגש עם המתווך הגרמני; פרקליטם של מוסטפא דיראני והשייח' עובייד: איראן מוכנה למסור מידע על גורלו של רון ארד

 
 
 
 
 
 
 
 
 
שר הביטחון, שאול מופז, אישר היום (שלישי) כי ישנה התקדמות במשא ומתן לשחרור החטופים הישראלים המוחזקים בידי החיזבאללה. לדבריו, המו"מ מתקדם יותר מבעבר אך רק כשיבשילו המגעים, ותוצאותיהן יהיו מקובלות על ממשלת ישראל, ניתן יהיה למסור מידע לציבור.

מופז הדגיש, עם זאת, כי מספר האסירים שישוחררו בעסקה וזהותם, כפי שמפרסם מנהיג החיזבאללה השייח נסראללה, אינם מדוייקים. השר הבהיר כי ישראל אינה מתכוונת לשחרר את מרואן ברגותי, אשר לדברי מקור ביטחוני הוא "מחבל עם דם על הידיים" וככזה אין הוא עומד בשום קריטריון לשחרור בעסקת חליפין "חשובה ככל שתהיה".

בשב"כ סירבו להתייחס ספציפית לברגותי והדגישו כי ברמה העקרונית השירות לא שינה את עמדתו המקצועית, לפיה אין לשחרר אסירים עם דם על הידיים.

לאישור של מופז מצטרפים דבריו של נשיא המדינה, משה קצב, שאמר היום כי המו"מ עומד בפני סיומו. העיתון "אל קודס" דיווח היום כי חילוף השבויים והאסירים יתבצע אחרי החגים. בתוך כך, יפגש היום בגרמניה ראש הצוות הישראלי לטיפול בנושא השבויים והנעדרים, האלוף (מיל') אילן בירן, עם המתווך ארנסט אורלאו.

על פי הדיווחים, העסקה תכלול, ככל הנראה, את שחרורם של מוסטפא דיראני והשייח' עובייד ועוד 400 אסירים הכלואים בישראל, ובהם, לטענת הפלסטינים, גם 200 אסירים שלהם. אמש דווח עוד כי בין האסירים שישוחררו גם שני פעילי החיזבאללה, ג'יהאד שומאן ופאוזי איוב, שנעצרו בישראל בחשד שהתכוונו לעסוק בטרור.

בישראל גם נבחנת הצעה לפיה, האסירים הפלסטינים שישוחררו יגורשו מישראל למדינה שכנה, לאחר שהנהגת האסירים בבתי הכלא בישראל כבר הביעה הסכמה עקרונית להצעה, בתנאי שהגירוש יוגבל בזמן.
 

משפחת ארד מבקשת להתעדכן בפרטי המו"מ

פרקליטה של משפחתו של הנווט השבוי, רון ארד, עורך הדין אליעד שרגא, אמר היום לגלי צה"ל, כי המשפחה ממתינה לעדכון בפרטי המו"מ המתגבש עם החיזבאללה, ורק אחר כך תחליט אם לפתוח בהליכים משפטיים.

עו"ד שרגא הביע תקווה כי העסקה לא תצא לפועל לאחר שלא תאושר בקבינט. "אני מקווה שבקבינט יהיו גם דעות אחרות ואולי הם אלה שישנו את הכף לטובתו של רון", אמר שרגא. משפחת ארד דרשה היום מראש הממשלה, משר הביטחון ומהרמטכ"ל לקבל לידיה את דו"ח ועדת וינוגרד שקבע כי יש להמשיך בהנחת העבודה, שלפיה רון ארד עודנו בחיים.

ואילו פרקליטם של מוסטפא דיראני והשייח` עובייד, עורך הדין צבי ריש, אמר הבוקר כי איראן מוכנה למסור לישראל מידע על גורלו של ארד, בתמורה למידע על גורל ארבעה דיפלומטים איראניים, שלטענת איראן נחטפו על ידי ישראל. "מדינת ישראל משום מה הסיטה את הנושא של הפרשייה הזאת", אמר עו"ד ריש בראיון לגל"צ, "והמפתח לגורל רון ארד נתלה בעובייד ודיראני, כשידוע לה שזה לא המפתח".

לדברי ריש, ישראל מסרה לטהראן מידע שלפיו הדיפלומטים האיראניים קבורים תחת בניין גבוה בביירות, אותו מסרבים הלבנונים להרוס. השייח עובייד, טוען ריש, נחטף על ידי ישראל בעקבות בקשה אמריקנית, וצה"ל שימש כקבלן משנה בפעולה זו. לדבריו, לעובייד וגם לדיראני אין מידע על גורלו של רון ארד, מאז שנחטף על ידי משמרות המהפיכה של איראן, בשנת 1988.

אמש אישר מזכ"ל החיזבאללה, השייח חסן נסראללה, כי ההסכם בנוגע לחילופי השבויים ייחתם בקרוב מאד. "אנחנו רוצים מאד לדעת מה עלה בגורלו של רון ארד" אמר נסראללה בראיון לעיתונים בלבנון. לדבריו, ארגונו מתחייב לנסות ולהשיג כל מידע אודות רון ארד, תנאי ישראלי בסיסי למשא ומתן וכי נעשה ניסיון לסגור את פרטי העיסקה עוד לפני ראש השנה.
 

מצגר ייפגש בקזחסטאן עם נציגי איראן

הרב הראשי האשכנזי לישראל, יונה מצגר, צפוי לנהל בימים הקרובים משא ומתן עם המנהיג הרוחני של איראן, האייטולה חומייני, ועם נציג בכיר של המלך הסעודי, על מנת להשיג מידע חדש על מצבו של הנווט השבוי רון ארד. לדברי הרב מצגר, שניהל בעבר משא ומתן דומה, גורם שלישי תיווך בינו לבין המשלחת האיראנית ובכך תתאפשר פגישת הנציגים בקזחסטאן. טרם יציאתו ייפגש מצגר עם ראש הממשלה.

ועדת הבדיקה המיוחדת בראשות השופט בדימוס, אליהו וינוגרד, לענייני רון ארד העריכה החודש כי הנווט השבוי הועבר לאיראן. הוועדה אמרה עוד כי על סמך הראיות הקיימות כיום, אי אפשר לשנות את הנחת העבודה שלפיה רון ארד בחיים, וכי יש לפעול לשחרורו.

ראש הממשלה, אריאל שרון, ביקר בשבוע שעבר את תמי ארד, ודיווח לה על התקדמות לקראת חתימה על הסכם עם החיזבאללה, במסגרתה ישוחררו דיראני ועובייד בתמורה להחזרתם לארץ של שלושת החיילים החטופים, בני אברהם, עדי אביטן ועומר סועאד. "אצטרך לקבל החלטה קשה", אמר שרון למשפחת ארד.

תמי ארד אמרה לאחרונה כי אם ישוחרר דיראני, הרי שבעלה יישאר בשביו לנצח. לטענת ארד החיזבאללה משמש קו ישיר לאיראן, "נסראללה לא עובד בלי שהאיראנים לא אומרים לו מה לעשות, והוא בסך הכל שלוחה של האיראנים, והאיראנים יודעים מה קרה לרון, נסראללה יודע מה קרה לרון. כנראה שהאיראנים אומרים שרון ארד הוא מחוץ לתחום".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by